wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie przedsiębiorstwa pomagają Ukrainie - ITCorner

ITCorner to zrzeszenie firm technologicznych, z których większość pochodzi z Wrocławia. Już w pierwszych dniach, po rozpoczęciu przez Rosję akcji zbrojnej na Ukrainie, firmy należące do tej organizacji podjęły szereg aktywności, mających na celu pomoc organizacjom NGO i osobom dotkniętym działaniami wojennymi.

Reklama

Zaraz po rozpoczęciu wojny pracownicy firm wchodzących w skład ITCorner zaangażowali się w zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla uchodźców i ludzi, którzy jeszcze w tym czasie pozostawali na terenie Ukrainy.

Klaster połączył siły z innymi organizacjami z branży IT w ramach inicjatywy „Polski TECH i business dla walczącej Ukrainy #CyberBridge”. Dzięki szerokiej wspólnej akcji zorganizowana została zbiórka i przekazane środki finansowe dla walczących Ukraińców, którzy nie należą do armii.

Wszystkie zespoły aktywnie się zaangażowały. W naszej organizacji niemal natychmiast cztery osoby zostały zwolnione z obowiązków służbowych, aby mogły zająć się tylko tymi działaniami i je koordynować
Grzegorz Rudno-Rudziński, Managing Partner Unity Group, jednej z firm należącej do ITCorner oraz prezes zarządu klastra

Współpraca z Fundacją Ukraina

W kolejnych dniach ITCorner nawiązał współpracę z Fundacją Ukraina, która pomagała w zidentyfikowaniu kluczowych potrzeb i obszarów, gdzie konieczne było wsparcie.

Utworzono grupę roboczą, która zajęła się działaniami pomocowymi i ich koordynacją m.in. zbiórkami najpotrzebniejszych rzeczy i jedzenia, logistyką oraz zbiórką pieniędzy.

Zrzeszone firmy postanowiły również wykorzystać potencjał i umiejętności swoich zespołów przystępując do akcji #TechforUkraine oraz szukając rozwiązań z zakresu programowania, które mogą pomóc fundacjom, rządowi i ludziom. Klaster odpowiedział również na potrzeby ukraińskich organizacji IT, podejmując szerokie branżowe działania, mające na celu pomoc ukraińskim firmom w relokacji na teren Polski, wsparcie w realizacji kontraktów oraz bezpośrednią pomoc dla ich pracowników.

Niesienie pomocy może być coraz trudniejsze

Jak twierdzi Grzegorz Rudno-Rudziński, osoby, które teraz przyjeżdżają do Polski, najczęściej już doświadczyły piekła wojny, przeżyły traumę. Dlatego niesienie im pomocy może być jeszcze trudniejsze. 

Warto się na to przygotować, ponieważ wszystko wskazuje na to, że pomoc będzie musiała być długofalowa. Zespoły ITCorner i poszczególnych firm wchodzących w skład stowarzyszenia podchodzą do niej metodycznie - dbają także o tych, którzy pomagają. To duży stres również dla nich
Grzegorz Rudno-Rudziński

– Cała załoga ITCorner zamierza prowadzić działania pomocowe tak długo, jak to będzie konieczne. Ważne, by podejmowane aktywności miały realny wpływ na sytuację. Trzeba nastawić się na maraton, nie na sprint. Jak pokazuje przykład wrocławskich firm technologicznych, warto w sposób mądry łączyć siły – dodaje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl