wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie Diamenty „Forbesa” 2018
Diamenty "Forbesa" 2018 źródło: "Forbes"
Diamenty "Forbesa" 2018

67 firm z Wrocławia znalazło się w zestawieniu Diamenty 2018 miesięcznika „Forbes”. W raporcie są najbardziej dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa w naszym kraju.

Reklama

Firmy, które w ciągu trzech ostatnich lat najszybciej zwiększały swoją wartość – to do nich trafiają Diamenty „Forbesa”. W tegorocznej, jedenastej edycji znalazło się 1998 firm z całej Polski, w tym, 67 z Wrocławia.

„Forbes” podkreśla, rok 2017 nie był łatwy dla polskich firm. Widać to we wskaźnikach gospodarczych, które jak w soczewce pokazują kondycję przedsiębiorstw. A ta wyglądała trochę jak rollercoaster. Z jednej strony mieliśmy dane analityków mBanku, którzy w lipcu wskazywali, że stopa inwestycji w naszym kraju jest najniższa od 1996 roku. Z drugiej strony – solidny wzrost gospodarczy w trzecim kwartale roku, który wyniósł aż 4,9 proc. choć inwestycje urosły zaledwie o 3,3 proc. rok do roku – czytamy w raporcie Diamenty 2018.

Rok 2017 nie był łatwy dla firm

Zdaniem „Forbesa” niejednoznaczną sytuację w gospodarce można zaobserwować także na przykładzie rynku pracy.

– Mamy dwie strony medalu. Jedna to rekordowe zatrudnienie w firmach, które rośnie mimo obniżenia przez rząd wieku emerytalnego. Druga to presja płacowa. Mimo szybko rosnącego zatrudnienia firmy nie są w stanie znaleźć wystarczającej liczby osób do pracy. Niedobór na rynku dotyczy przede wszystkim osób wysoko wykwalifikowanych, np. w branży IT, lub pracowników o niskich kompetencjach na stanowiska – najczęściej w handlu. Nie pomaga nawet rosnąca imigracja ze Wschodu – czytamy w raporcie Diamenty 2018.

W tegorocznej edycji Diamentów aż 6 na 10 największych firm w Polsce zanotowało ponad 100% wzrostu wartości. Jeszcze większe wzrosty zanotowały firmy z sektora MŚP.

67 Diamentów z Wrocławia

Przedsiębiorstwa zostały podzielone na trzy kategorie wg przychodów ze sprzedaży: firmy małe – od 5 do 50 mln zł, firmy średnie – od 50 do 250 mln zł oraz firmy duże – powyżej 250 mln zł.

W tegorocznym zestawieniu znalazło się aż 67 firm z Wrocławia. Oto liderzy w poszczególnych grupach:

  • w kategorii dużych firm znalazły się: IBM Global Services Delivery Centre Polska, Pfleiderer Group, PGF Urtica, oraz Fortum Power and Heat Polska.
  • w kategorii średnich firm znalazły się m.in.: Ampere Polska, PGS Software, D&D, oraz IT Kontrakt;
  • w kategorii małych firm znalazły się m.in.: Droids On Roids, Pelescrime oraz LMM development.

Lista Diamentów „Forbesa” została opracowana na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm, która łączy metodę majątkową i dochodową. Pod uwagę brane były m.in. wycena potencjału pracowników i posiadanego know-how, zysk netto, wartość majątku trwałego, nakłady na inwestycje i poziom sprzedaży.

Wrocław wśród najbardziej atrakcyjnych miejsc pracy

74% pracowników przeprowadziłoby się w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy – tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Antal. W tym rankingu Wrocław wyprzedza tylko Warszawa.

Potencjał Wrocławia został dostrzeżony przez dużych inwestorów. Wrocław jest w pierwszej trójce polskich miast, w których zostało zrealizowanych najwięcej inwestycji w nieruchomości komercyjne. Od 2015 do połowy 2017 roku zainwestowano w nie – jak wynika z raportu Colliers International – blisko 600 mln euro.

Wrocław najatrakcyjniejszy dla biznesu w rankingu Forbesa

Wrocławianie na liście 100 – największych polskich firm prywatnych 2017

Dolnoślązacy wśród najbogatszych Polaków

Wrocławskie firmy z Diamentami Forbesa 2016

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl