World Architecture Festival to prestiżowy konkurs, w którym oceniane przez międzynarodowe jury są projekty architektów z całego świata. Pierwsza edycja wystartowała w 2008 roku. Tegoroczna gala wręczenia nagród miała miejsce w Singapurze.
Mocny wynik studia 3XA z Wrocławia
Projekt "Flora" wrocławskiego studia architektonicznego 3XA, został wyróżniony w kategorii Future Projects | Leisure-Led Development podczas tegorocznego World Architecture Festival.
– To dla nas niezwykły zaszczyt i wyróżnienie! Nieskromnie dodamy, że to pierwsze wyróżnienie tuż za wygranym projektem, co jeszcze bardziej dodaje nam skrzydeł! – napisali architekci z Wrocławia na platformie Linkedin.
To projekt po przejściach
Projekt powstał na konkurs, którego celem było wyłonienie koncepcji zagospodarowania placu po byłym targowisku w Jeleniej Górze. Wrocławska propozycja nie została jednak wybrana. Co zakładała ta śmiała koncepcja?
– Nasza propozycja konkursowa łączy w sobie klasyczne elementy architektoniczne takie jak arkady, schody, czy wewnętrzny ogród oraz urbanistyczne, czyli park, plac i targ. Pozostaje przy tym mocno osadzona w kontekście lokalnym – pisali na Facebooku o swojej koncepcji architekci z Wrocławia.
Modularna struktura, czerpiąca z charakterystycznych arkad flankujących jeleniogórski rynek, może być jedynie zadaszeniem dla funkcji takich jak handel na świeżym powietrzu, ale i również - obudowana witrynami - tworzyć zamknięte lokale.3XA z Wrocławia.
Tymczasem we Wrocławiu, studio 3XA też jest doceniane! Podczas 32. edycji konkursu „Piękny Wrocław” organizowanego przez prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka i Towarzystwo Miłośników Wrocławia, architekci otrzymali II nagrodę za projekt skweru przy Berenta we Wrocławiu.
W finale World Architecture Festival znalazło się kilka projektów z Polski
Projekt warszawskiego studia architektonicznego Tremend otrzymał I Nagrodę w kategorii INSIDE – hotels and apartaments za projekt wnętrza Royal Tulip Warsaw Apartments. Do finału dotarł również polski projekt Domu z Grotą autorstwa BXB Studio, pracowni Bogusława Barnasia.
W finale znalazł się też inny polski akcent. Wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku Teatr letni w Szczecinie im. Heleny Majadniec, który przebudowany został przez londyńską pracownię Flanagan Lawrence.