wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tak mógł wyglądać Wrocław!

Te niezrealizowane projekty mogły zmienić Wrocław? Architekci od dawna prześcigają się w śmiałych wizjach projektowania architektury, która będzie zapadać w pamięć, ale i przełamywać utarte schematy. Zobacz, co mogło powstać we Wrocławiu, ale nie powstało. Szkoda?

Reklama

Budynki mogą być użytkowe, do celów mieszkaniowych, sakralne. W każdym przypadku skrupulatnie projektowane przez architektów, którym z całą pewnością zależy na tym, aby były rozpoznawalne, estetyczne, a nawet zaskakujące. 

Charakterystyczne budynki Wrocławia

Wiadomo. Ratusz, Hala Stulecia, Sky Tower, a jeszcze do niedawna Solpol. To przykłady rozpoznawalnych budowli powstałych we Wrocławiu. Wymienia się je na jednym wdechu. Ale gdy powstawała na przykład Hala Stulecia (powstała jako Jahrhunderthalle w 1913 roku według projektu Maxa Berga) budziła pełno wątpliwości. 

Jej powstanie związane było z setną rocznicą oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Spośród 43 zgłoszonych projektów wybrany został projekt miejskiego architekta Wrocławia - Maxa Berga, który zaproponował wielką halę wystawową o niespotykanej dotąd konstrukcji. 

Budowniczowie Hali Stulecia wątpili, aby ta gigantyczna konstrukcja mogła się utrzymać tworząc kopułę. A jednak, trzyma się do dziś i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Autor projektu - Max Berg, dziś uznany za wizjonera, miał sporo pomysłów na to, jak można przebudować Wrocław. Wszędzie chciał stawiać wieżowce! Jeden miał pojawić się zamiast sukiennic przy ratuszu, inny z kolei stanąć miał w miejscu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego. 

Max Berg. Projekt wieżowca handlowego na Lessingplatz w miejscu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego polska-org.pl
Max Berg. Projekt wieżowca handlowego na Lessingplatz w miejscu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego

Współczesne projekty również szokują 

Inwestorzy często ogłaszają konkurs na zaprojektowanie budynku w konkretnym miejscu i spośród wielu propozycji wybierają odpowiedni projekt. Choć i tak czasem plany się zmieniają i projekty nie są realizowane. Nie powstała na przykład ogromna galeria handlowa na Gądowie przypominająca dżdżownicę, albo szklana wieża na Wzgórzu Partyzantów czy wielopoziomowe Epi Centrum. 

Zobacz w galerii zdjęć, co mogło powstać we Wrocławiu:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama