wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tak mógł wyglądać Wrocław!
Kliknij, aby powiększyć
Projekt koncepcyjny galerii Idylla Wrocławska przy ul. Na Ostatnim Groszu mat. inwestora
Projekt koncepcyjny galerii Idylla Wrocławska przy ul. Na Ostatnim Groszu

Te niezrealizowane projekty mogły zmienić Wrocław? Architekci od dawna prześcigają się w śmiałych wizjach projektowania architektury, która będzie zapadać w pamięć, ale i przełamywać utarte schematy. Zobacz, co mogło powstać we Wrocławiu, ale nie powstało. Szkoda?

Reklama

Budynki mogą być użytkowe, do celów mieszkaniowych, sakralne. W każdym przypadku skrupulatnie projektowane przez architektów, którym z całą pewnością zależy na tym, aby były rozpoznawalne, estetyczne, a nawet zaskakujące. 

Charakterystyczne budynki Wrocławia

Wiadomo. Ratusz, Hala Stulecia, Sky Tower, a jeszcze do niedawna Solpol. To przykłady rozpoznawalnych budowli powstałych we Wrocławiu. Wymienia się je na jednym wdechu. Ale gdy powstawała na przykład Hala Stulecia (powstała jako Jahrhunderthalle w 1913 roku według projektu Maxa Berga) budziła pełno wątpliwości. 

Jej powstanie związane było z setną rocznicą oporu przeciwko Napoleonowi Bonaparte. Spośród 43 zgłoszonych projektów wybrany został projekt miejskiego architekta Wrocławia - Maxa Berga, który zaproponował wielką halę wystawową o niespotykanej dotąd konstrukcji. 

Budowniczowie Hali Stulecia wątpili, aby ta gigantyczna konstrukcja mogła się utrzymać tworząc kopułę. A jednak, trzyma się do dziś i została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Autor projektu - Max Berg, dziś uznany za wizjonera, miał sporo pomysłów na to, jak można przebudować Wrocław. Wszędzie chciał stawiać wieżowce! Jeden miał pojawić się zamiast sukiennic przy ratuszu, inny z kolei stanąć miał w miejscu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Max Berg. Projekt wieżowca handlowego na Lessingplatz w miejscu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego polska-org.pl
Max Berg. Projekt wieżowca handlowego na Lessingplatz w miejscu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego

Współczesne projekty również szokują 

Inwestorzy często ogłaszają konkurs na zaprojektowanie budynku w konkretnym miejscu i spośród wielu propozycji wybierają odpowiedni projekt. Choć i tak czasem plany się zmieniają i projekty nie są realizowane. Nie powstała na przykład ogromna galeria handlowa na Gądowie przypominająca dżdżownicę, albo szklana wieża na Wzgórzu Partyzantów czy wielopoziomowe Epi Centrum. 

Zobacz w galerii zdjęć, co mogło powstać we Wrocławiu:

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl