wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kim są wrocławscy mikroprzedsiębiorcy?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Mikrofirmy to aż 97% wszystkich działających we Wrocławiu przedsiębiorstw. O ich roli dla miasta opowiada projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego pod nazwą – Bez mikro nie ma makro.

Ile mikrofirm działa we Wrocławiu?

We Wrocławiu działa ponad 125 tysięcy mikroprzedsiębiorstw. To aż 97% ze wszystkich, niemal 129 tysięcy firm działających w mieście. Trzeba tu przypomnieć, że mikrofirmy to te najmniejsze, zatrudniające do 10 osób i mające najniższe w sektorze MŚP obroty i dochody przedsiębiorstwa.

Mimo, że są najmniejsze, to właśnie one napędzają rozwój nie tylko naszej lokalnej, ale i krajowej gospodarki. Pracuje w nich ponad 4 miliony Polaków.

Generują one również co trzecią złotówkę polskiego PKB (30,2% PKB) – źródło: 2020 Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2020

Mikroprzedsiębiorstwa, czyli kto?

Specyfiką mikrofirm jest to, że często działają lokalnie. Najpewniej zalicza się do nich nasz ulubiony osiedlowy sklep, salon urody, warsztat samochodowy, czy też firma, z której profesjonalnych usług korzystamy w pracy lub przedsiębiorstwo budowlane, które remontuje nasze domy i mieszkania. Dane GUS pokazują, że wrocławskie mikrofirmy działają w różnych branżach, choć pod kątem ich liczby wyróżniają się obszary takie jak (opracowanie własne na podstawie danych GUS, dane z dnia 31.03.2021):

  • handel i naprawa pojazdów (16% wszystkich wrocławskich mikrofirm),
  • branże związane z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (np. działalność księgowa, doradcza, prawna, architektoniczna, inżynieryjna, badawczo-rozwojowa, a nawet weterynaryjna, w ramach której działa 16% wrocławskich mikroprzedsiębiorstw),
  • budownictwo 10% wrocławskich mikrofirm),
  • branże związane z informacją i komunikacją (10% wrocławskich mikrofirm),
  • obsługa nieruchomości (9% mikrofirm z Wrocławia).

Wśród mikroprzedsiębiorców są również firmy transportowe i magazynowe, przemysłowe, firmy zajmujące się gastronomią i zakwaterowaniem, edukacją, kulturą, sztuką, rozrywką oraz te, które świadczą nam inne usługi, takie jak zakłady fryzjerskie, salony barberskie, siłownie, ale też punkty usługowe, takie jak pralnie lub miejsca, w których można dorobić klucze.

We wrocławskich mikroprzedsiębiorstwach zatrudnionych jest ponad 128 tysięcy mieszkańców naszego miasta. To aż 33% wrocławian i wrocławianek zatrudnionych we wszystkich działających w mieście firmach. Co ciekawe najwięcej z nich pracuje w branżach takich jak handel i naprawa pojazdów (22%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (17%) oraz budownictwo (11%).

Bez mikro nie ma makro

O tym, jak można wspierać kluczowe dla naszej gospodarki mikrofirmy opowiada Wrocławski Park Technologiczny w ramach projektu – Bez mikro nie ma makro. Czytaj więcej: Bez mikro nie ma makro, czyli dumni z wrocławskich firm.

Odbywa się w jego ramach konkurs #bezmikroniemamakro, poprzez który WPT chce zachęcić mieszkańców Wrocławia do pokazania mikroprzedsiębiorstw, które lubią, znają i chcą wspierać. Będzie on początkiem budowy bazy mikrofirm, które tworzą Wrocław.

WPT stworzyło stronę internetową www.bezmikroniemamakro.pl, która będzie bazą wiedzy o wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości. Sprawdzimy tam, dlaczego warto ją wspierać, jak można to zrobić oraz dlaczego warto być z niej dumnym – szczególnie lokalnie. Znajdą się na niej informacje o tym, dlaczego mikroprzedsiębiorczość jest ważna dla każdego z nas oraz jak wpływa na rozwój miasta, z którego wszyscy korzystamy. W planach jest również przedstawianie na niej sylwetek wrocławskich mikroprzedsiębiorców, którzy działają obok nas, oferują nam innowacje, tak te w codziennym wydaniu, jak i te mające potencjał do podbijania światowych rynków.

Bez mikro nie ma makro to projekt, który skupia wokół siebie wrocławskie organizacje i instytucje związane ze wspieraniem mikroprzedsiębiorczości. Już dziś ambasadorami projektu są: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Dla różnych form przedsiębiorczości

Wrocławski Park Technologiczny wspiera różne formy przedsiębiorczości od tej w wydaniu studenckim i akademickim, przez tą związaną z sektorem mikro, małych i średnich firm, po tą związaną z rozwojem innowacji. W ostatnim czasie WPT uruchomiło Giełdę Pracy WPT, na której można znaleźć oferty pracy i staży od wrocławskiego biznesu – również mikrofirm.

Wrocławski Park Technologiczny współtworzył również wyszukiwarkę wrocławskich rzemieślników. Wystartował też cykl podcastów WPT „Od studenckiego notesu do dużego biznesu”, opowiadający historię przedsiębiorstw, które zostały założone przez studentów, doktorantów lub pracowników wrocławskich uczelni wyższych. Wiele z nich swoją biznesową drogę zaczynało właśnie od działalności w skali mikro.

Wszystkie te działania Wrocławski Park Technologiczny prowadzi w ramach kampanii pod hasłem – Przyszłość trzeba zaprojektować. Zróbmy to razem, która ma zachęcić wrocławian do bycia przedsiębiorczym w różnych dziedzinach życia.

WPT/jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl