wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Bez mikro nie ma makro, czyli dumni z wrocławskich firm

Wrocław docenia małe firmy. Aż 97% wrocławskich biznesów to mikroprzedsiębiorstwa. Są one siłą napędzającą rozwój nie tylko lokalnej, ale też krajowej i europejskiej gospodarki. Problem w tym, że często nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką odgrywają, nie znamy ich osiągnięć i sukcesów. To ma się zmienić dzięki projektowi – Bez mikro nie ma makro. Nowością jest również miejski portal Wrocławski Rzemieślnik.

Na wrocławskim rynku, w środę 19 maja 2021 r., zainaugurowano projekt – Bez mikro nie ma makro oraz zaprezentowano szczegóły miejskiego portalu Wrocławski Rzemieślnik, z wyszukiwarką wrocławskich punktów i zakładów usługowych. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele miasta, Wrocławskiego Parku Technologicznego, Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz środowisk gospodarczych. 

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia podkreśla, że Wrocław to miasto ludzi aktywnych, kreatywnych i przedsiębiorczych.

Działa u nas blisko 130 tysięcy przedsiębiorstw. W zdecydowanej większości to mikrofirmy, które sprawiają, że nasze miasto, nasz region może się dynamicznie rozwijać. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości naszych wrocławskich przedsiębiorców zyskujemy wszyscy, zyskuje Wrocław. Poprzez projekt Bez mikro nie ma makro, razem z Wrocławskim Parkiem Technologicznym chcemy pokazać wrocławiankom i wrocławianom, jak ogromne znaczenie mają dla naszego miasta mikrofirmy

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej zaznaczył podczas inauguracji projektu– Bez mikro nie ma makro oraz miejskiego portalu Wrocławski Rzemieślnik, że najnowsze działania miasta są cenną inicjatywą dla miejskiego rzemiosła.

Już dawno wrocławskie rzemiosło nie zostało docenione tak jak dzisiaj. Dziękujemy, że w taki sposób miasto promuje wrocławskich rzemieślników.

Zbigniew Ładziński, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu

Mikrofirmy Wrocław: bez mikro nie ma makro

Aż 97% wrocławskich firm to mikroprzedsiębiorstwa. Są one siłą napędzającą rozwój nie tylko lokalnej, ale też krajowej i europejskiej gospodarki. Często nie zdajemy sobie sprawy z roli, jaką one odgrywają, nie znamy ich osiągnięć i sukcesów. Przybliży je nam projekt Wrocławskiego Parku Technologicznego pod nazwą Bez mikro nie ma makro.

 • Mikroprzedsiębiorstwa, czyli najmniejsze, zatrudniające do 10 osób i mające najniższe w sektorze MŚP obroty i dochody, napędzają rozwój polskiej i europejskiej gospodarki.
 • Aż 96% wszystkich polskich firm to mikroprzedsiębiorstwa .
 • Pracuje w nich ponad 4 miliony Polaków.
 • Generują one również co trzecią złotówkę polskiego PKB(30,2% PKB)

Mikro siłą Wrocławia

We wrocławskich mikrofirmach, pracuje aż 33% wrocławian i wrocławianek. Wrocławskie małe firmy działają w różnych branżach, choć pod kątem ich liczby wyróżniają się obszary takie jak: handel i naprawa pojazdów (16% wszystkich mikrofirm), branże związane z działalnością profesjonalną, naukową i techniczną (np. działalność księgowa, doradcza, prawna, architektoniczna, inżynieryjna, badawczo-rozwojowa, a nawet weterynaryjna, w ramach której działa 16% wrocławskich mikroprzedsiębiorstw) oraz budownictwo i branże związane z informacją i komunikacją (stanowiące po 10% wrocławskich mikrofirm) .

Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego zaznacza, że mikrofirmy są wokół nas. Stykamy się z nimi codziennie robiąc zakupy w osiedlowym sklepie, zatrudniając fachowców z różnych dziedzin, czy też korzystając z usług firm znajdujących się po sąsiedzku z naszym miejscem pracy lub zamieszkania.

Kreują one również innowacje. Choć są najmniejsze, to skala ich działalności sprawia, że to one napędzają rozwój naszego kraju, regionu i miasta! To właśnie dlatego nasz projekt nazwaliśmy Bez mikro nie ma makro. Chcemy oddać głos mikroprzedsiębiorstwom, pokazać ich sukcesy, pomysły, produkty i usługi. Chcemy zachęcić mieszkańców Wrocławia do ich poznania, docenienia i polecania. Dzięki temu wszyscy poznamy je lepiej.

Maciej Potocki, prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego

WPT promuje mikroprzedsiębiorczość

W ramach projektu Bez mikro nie ma makro Wrocławski Park Technologiczny będzie promował wiedzę na temat mikroprzedsiębiorczości. Odbędzie się również konkurs #bezmikroniemamakro, w ramach którego WPT chce zachęcić mieszkańców Wrocławia do pokazania mikroprzedsiębiorstw, które lubią, znają i chcą wspierać. Będzie on początkiem budowy bazy mikrofirm, które tworzą Wrocław.

WPT stworzyło również stronę internetową www.bezmikroniemamakro.pl, która będzie bazą wiedzy o wrocławskiej mikroprzedsiębiorczości. Sprawdzimy tam, dlaczego warto ją wspierać, jak można to zrobić oraz dlaczego warto być z niej dumnym – szczególnie lokalnie. Znajdą się na niej informacje o tym, dlaczego mikroprzedsiębiorczość jest ważna dla każdego z nas oraz jak wpływa na rozwój miasta, z którego wszyscy korzystamy. W planach jest również przedstawianie na niej sylwetek wrocławskich mikroprzedsiębiorców, którzy działają obok nas, oferują nam innowacje, tak te w codziennym wydaniu, jak i te mające potencjał do podbijania światowych rynków.

– To jednak nie wszystko. W drugim etapie projektu, jesienią 2021 roku, planujemy organizację wydarzeń poświęconych mikroprzedsiębiorczości, wydanie poświęconego jej raportu oraz współpracę z organizacjami, które skupiają tego typu firmy. Wszystko po to, by wspierać tych, dzięki którym rozwija się nasza gospodarka i nasze miasto – dodaje Maciej Potocki.

Ambasadorowie projektu: bez mikro nie ma makro

Bez mikro nie ma makro to projekt, który skupi wokół siebie wrocławskie organizacje i instytucje związane ze wspieraniem mikroprzedsiębiorczości. Już dziś ambasadorami projektu są: Dolnośląska Izba Rzemieślnicza, Dolnośląska Izba Gospodarcza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. Więcej informacji o projekcie Bez mikro nie ma makro i konkursie #bezmikroniemamakro można znaleźć na www.bezmikroniemamakro.pl.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia zwraca uwagę, że przedsiębiorcy są niezwykle istotni dla rozwoju miasta. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, ich sytuacja nie była łatwa.

Projekt Bez mikro nie ma makro pomoże mikroprzedsiębiorcom w prezentacji swoich pomysłów i produktów na szeroką skalę. Miasto pomaga przedsiębiorcom również w ramach Wrocławskiego Pakietu Pomocowego, który uruchomiliśmy w zeszłym roku, na początku pierwszej fali zachorowań. Łączna pomoc miasta dla przedsiębiorców wynosi już ok. 30 milionów złotych. To między innymi zwolnienia z podatku od nieruchomości oraz ulgi w czynszach i opłatach za ogródki gastronomiczne.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Wrocławski Rzemieślnik

Nowością jest nowy, miejski portal Wrocławski Rzemieślnik. Znajdziemy w nim namiary na lokalnych szewców, krawców, zegarmistrzów, cukierników czy mechaników. W bazie jest już ponad 120 mikrofirm, zaznaczonych na interaktywnej mapie Wrocławia.

Dzięki stronie, mieszkańcy Wrocławia mogą bez problemu trafić do lokalnych zakładów rzemieślniczych oraz zapoznać się z ich ofertą. Wiele z nich nigdzie się nie reklamuje, nie posiada stron internetowych ani profili w mediach społecznościowych. Dla rzemieślników jest to więc wyjątkowa okazja, aby się wypromować - wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej na co dzień współpracuje z dużymi brandami, dlatego wiemy, że historie biznesowe zawsze rozpoczynają się od jednego człowieka lub grupy ludzi z pomysłem. Dlatego jesteśmy także jednym z koordynatorów miejskiej polityki startupowej. 

Magdalena Okulowska, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

WPT: przedsiębiorczość we Wrocławiu

Wrocławski Park Technologiczny podkreśla, że wspiera różne formy przedsiębiorczości od tej w wydaniu studenckim i akademickim, przez tą związaną z sektorem mikro, małych i średnich firm, po tą związaną zrozwojem innowacji.

 • W ostatnim czasie WPT uruchomiło Giełdę Pracy WPT, na której można znaleźć oferty pracy i staży od wrocławskiego biznesu – również mikrofirm.
 • Wrocławski Park Technologiczny współtworzył również wyszukiwarkę wrocławskich rzemieślników.
 • Wystartował też cykl podcastów WPT „Od studenckiego notesu do dużego biznesu”, opowiadający historię przedsiębiorstw, które zostały założone przez studentów, doktorantów lub pracowników wrocławskich uczelni wyższych. Wiele z nich swoją biznesową drogę zaczynało właśnie od działalności w skali mikro.

Wszystkie te działania Wrocławski Park Technologiczny prowadzi w ramach kampanii pod hasłem - Przyszłość trzeba zaprojektować. Zróbmy to razem - która ma zachęcić wrocławian do bycia przedsiębiorczym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl