wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie w finale konkursu EY Przedsiębiorca Roku
Wrocławianie w finale konkursu EY Przedsiębiorca Roku organizatorzy

Wrocławianie – Krzysztof Folta i Robert Stachurski są w finale polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Zwycięzca będzie reprezentować Polskę podczas światowego finału konkursu w Monte Carlo, gdzie zmierzy z najlepszymi biznesmenami z ponad 60 krajów.

Reklama

W tegorocznym finale polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku, organizowanym w Polsce od 2003 roku przez firmę doradczo-audytorską EY (d. Ernst&Young), znalazło się 15 przedsiębiorców z 12 firm. Finaliści reprezentują trzy kategorie konkursowe: produkcję i usługi, nowe technologie/innowacyjność oraz nowy biznes. W tym gronie jest dwóch wrocławian: Krzysztof Folta – prezes zarządu i jeden z założycieli TIM SA oraz Robert Stachurski – założyciel GlucoActive.

– EY Przedsiębiorca Roku to jedyna na tak dużą skalę międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Konkurs wypełnia misję wspierania, rozwoju i promocji najbardziej wartościowych firm prywatnych – podkreślają organizatorzy konkursu.

EY Przedsiębiorca Roku to polska edycja międzynarodowego konkursu na najlepszego przedsiębiorcę EY Entrepreneur Of The Year. W polskiej edycji w ostatnich latach triumfowali biznesmeni z Wrocławia. W roku 2017 zwyciężył Piotr Krupa – założyciel firmy Kruk, a w roku 2018 Filip Granek – prezes zarządu XTPL. Konkurs funkcjonuje obecnie w ponad 60 państwach, które łącznie odpowiadają za 94% światowego PKB.

Najlepsi w czasach pandemii

Finalistów wskazuje 13-osobowe jury niezależne od firmy EY. W jego skład wchodzą wybitne osobistości polskiej sceny biznesowej oraz zwycięzcy konkursu z ubiegłych lat, to szefowie lub założyciele m.in. takich firm i marek jak eobuwie.pl, CD Projekt, KRUK, NOWY STYL, MASPEX, Grupa RABEN, WIŚNIOWSKI. Oceny kandydatów opierają się na takich kryteriach jak: przedsiębiorczość, strategia, wyniki finansowe, działalność międzynarodowa, nowe technologie i innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem.

– Co roku polska edycja międzynarodowego konkursu EY Przedsiębiorca Roku pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w polskich firmach. Za każdym razem jury przygląda się szczególnie uważnie ludziom, którzy stoją za sukcesami tych firm, przygląda się przedsiębiorcom. Trudne doświadczenia pandemii dotknęły każdego z uczestników konkursu, nieważne czy był to startup rozpoczynający swoją biznesową działalność, czy wielka firma od lat będąca na rynku Z ekonomicznymi skutkami COVID-19 zmagali się wszyscy, dlatego w tym roku jury oceniało również działalność w okresie kryzysu gospodarczego – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

źródło: EY Przedsiębiorca Roku

Jacek Kędzior dodaje, że nowa rzeczywistość, w której znaleźli się przedsiębiorcy wymagała przede wszystkim szybkich i zdecydowanych decyzji, odwagi do ich realizacji, ale też empatii i odpowiedzialności – nie tylko za własne firmy i pracowników, ale też kontrahentów.

– Czas pandemii jak w soczewce pokazał, jak ważna i złożona jest rola lidera – osoby, która nie tylko potrafi na co dzień sprawnie zarządzać organizacją, ale wie, jak zwycięsko wyjść z tej bezprecedensowej sytuacji. Tym bardziej cieszy nas, że w tym tak trudnym roku, mieliśmy tak wielu uczestników, a w gronie finalistów konkursu EY Przedsiębiorca roku znalazło się 15 przedsiębiorców, założycieli i zarządzających 12 firmami – mówi Jacek Kędzior.

Laureata tytułu Przedsiębiorca Roku 2020 poznany podczas gali finałowej 4 marca 2021 r. To właśnie ta osoba będzie reprezentować Polskę podczas planowanego na czerwiec 2021 r. międzynarodowego finału World Entrepreneur of the Year w Monte Carlo. EY Przedsiębiorca Roku – sylwetki finalistów 18. edycji konkursu

Krzysztof Folta – TIM SA

Krzysztof Folta, źródło: TIM SA

Krzysztof Folta założył firmę TIM Sp. z o.o. w 1987 r. we Wrocławiu. Obecnie jego firma jest wśród największych hurtowych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych w Polsce. Spółka tworzy Grupę Kapitałową TIM wraz z 3LP SA - operatorem centrum logistycznego w podwrocławskich Siechnicach. Obiekt specjalizuje się w obsłudze podmiotów (także spoza Grupy TIM) działających w sektorze e-commerce.

– Świadomość, że znalazłem się w gronie kilkunastu najlepszych polskich przedsiębiorców, stanowi dla mnie kolejne potwierdzenie, że warto było postawić na e-commerce, dokonać rewolucji nie tylko we własnej firmie, ale i w całej branży – mówi Krzysztof Folta, prezes Zarządu TIM SA. – Za TIM-em najlepszy pod względem obrotów rok w 33-letniej historii firmy. Moja obecność w finale jednego z najbardziej prestiżowych konkursów biznesowych – w Polsce i na świecie – stanowi kolejne potwierdzenie naszego sukcesu i słuszności przyjętej przed laty strategii rozwoju. To ogromne wyróżnienie i wielka radość – dodaje.

Od 1998 r. TIM SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. TIM stawia na omnichannel - sprzedaż prowadzona jest na TIM.pl, w aplikacji mobilnej mTIM, telefonicznie oraz poprzez ogólnopolską sieć biur i przedstawicieli handlowych. Przez ćwierć wieku TIM sprzedawał wyłącznie za pośrednictwem ogólnopolskiej sieć hurtowni elektrycznych.

W 2013 r. firma zmieniła model biznesowy, stawiając na e-commerce i sprzedaż poprzez TIM.pl. To najprawdopodobniej największa taka transformacja cyfrowa w polskim handlu B2B. Strategia TIM-u jest oparta na połączeniu wieloletniej wiedzy o rynku, którą posiadają przedstawiciele handlowi, z technologiami e-commerce (tzw. hybrydowy model sprzedaży). W 2020 r. 70% obrotów spółki (tj. 650 z 935 mln zł) pochodziło ze sprzedaży online.

Robert Stachurski – GlucoActive

Robert Stachurski, źródło: EY Przedsiębiorca Roku

Robert Stachurski spółkę technologiczną GlucoActive założył w 2017 r. we Wrocławiu. Firma zajmuje się pracami badawczo-rozwojowymi nad innowacyjnymi technologiami medycznymi, które mogą poprawić jakość i komfort życia pacjentów chorych na cukrzycę.

– Oznacza to koniec nakłuwania, bólu i niedogodności podczas codziennej kontroli cukrzycy. To ogromna ulga dla milionów chorych w całej Polsce i na świecie – mówi Robert Stachurski, prezes zarządu spółki GlucoActive.

W 2021 roku GlucoActive jako pierwsza firma na świecie zamierza wprowadzić na rynek całkowicie bezinwazyjny glukometr, badający poziom cukru bez konieczności nakłuwania palca. Główną zaletą urządzenia jest brak potrzeby kontaktu z krwią, ale także dyskrecja oraz niskie koszty produkcji. Czytaj także: Glukometr bez nakłuwania i bólu. Wynalazek z Wrocławia

Wrocławianie wśród najlepszych przedsiębiorców na świecie

Do 2019 roku w polskiej edycji wyłoniono łącznie 219 finalistów, spośród których 18 otrzymało tytuł EY Przedsiębiorcy Roku. Wrocławianie w konkursie EY Przedsiębiorca Roku:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl