EY Przedsiębiorca Roku. Wielkie sukcesy Laparo

,
Materiały EY

Firma Laparo zdobyła aż dwie nagrody podczas gali EY Przedsiębiorca Roku 2019. Wrocławianie wygrali w kategorii Nowy Biznes oraz otrzymali wyróżnienie za ekspansję międzynarodową.

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku odbył się po raz 17. W ostatnich dwóch latach przyznano go biznesmenom z Wrocławia. W roku 2017 zwyciężył Piotr Krupa - założyciel firmy Kruk, a w roku 2018 Filip Granek - prezes zarządu XTPL.

Sprzedają w 80 krajach

W tym roku główną nagrodę odebrał Artur Rytel z Green Holding, natomiast przedsiębiorcy z naszego miasta zostali wyróżnieni w kategorii Nowy Biznes oraz uhonorowani za ekspansję zagraniczną.

Czytaj więcej: Filip Granek EY Przedsiębiorcą Roku 2018

W obu  przypadkach jury doceniło firmę  Laparo. Działa ona od 2016 roku i specjalizuje się w produkcji symulatorów medycznych, przede wszystkim urządzeń do treningu laparoskopowego dla studentów medycyny oraz lekarzy. Obecnie trenażery Laparo sprzedawane są w 80 krajach, a w planach jest budowa sieci dystrybucji oraz otwarcie zagranicznego oddziału firmy. Celem przedsiębiorców jest również wprowadzenie nowych trenażerów np. do artroskopii. Niebawem do sprzedaży trafić ma również symulator wykorzystujący VR. - Tym co daje przedsiębiorcom najwięcej energii i satysfakcji, jest informacja z rynku, że ich produkty są potrzebne i przyczyniają się do rozwoju chirurgii na świecie – napisano w ich profilu na oficjalnej stronie konkursu.

W czasie gali Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podkreślał: - Laparo łączy misję publiczną z sukcesem biznesowym.

Założyciele Mateusz Juszczak, Radosław Nowosielski i Mateusz Rulewicz byli wyraźnie zaskoczeni zwycięstwem. Szczególnie, że musieli przemawiać dwukrotnie.

- Musimy szczerze przyznać, że nie spodziewaliśmy tego Mamy nadzieję, że to wyróżnienie będzie dla nas ogromną motywacją i przyczyni się do tego, że będziemy się dalej rozwijać – mówił Mateusz Juszczak.

Sukces dzięki ludziom

Wrocławianie dziękowali lekarzom, którzy na początku tworzenia produktu dzielili się z nimi swoimi spostrzeżeniami. Jak zaznaczali założyciele firmy, chirurdzy robili to bezinteresownie.

– Dziękujemy też naszemu świetnemu zespołowi. Nasza firma naprawdę nie jest duża, więc duża jego część siedzi z nami przy stoliku – żartowali Mateusz Juszczak, Radosław Nowosielski i Mateusz Rulewicz.

Wśród finalistów tegorocznej edycji EY Przedsiębiorca Roku znalazła się także Dorota Jarodzka-Śródka, współzałożycielka firmy Archicom.

Czytaj więcej: Archicom zmienia wizerunek 

- Przekształciła architektoniczne biuro projektowe w prężnie działającą firmę deweloperską, której portfolio obejmuje osiedla mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej, renowację zabytków oraz budynki biurowe. Jako projektant zawsze myśli o przestrzeni wieloaspektowo: od urbanistyki, poprzez architekturę, estetykę otoczenia, aż po genius loci danego miejsca – napisano w uzasadnieniu.