wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław wysoko w europejskich rankingach!

Stolica Dolnego Śląska jest najwyżej ocenianym niestołecznym miastem Europy Środkowej i Wschodniej, biorąc pod uwagę wskaźniki ekonomiczne - wynika z raportu przygotowanego przez Eurostat. Wrocław został również najwyżej sklasyfikowanym miastem Europy Środkowej w globalnym rankingu Globalization and World Cities, który obejmuje miasta z całego świata.

Reklama

Wśród miast Unii Europejskiej, które nie są stolicami, najbardziej rozwiniętym ośrodkiem w Europie Środkowo-Wschodniej jest Wrocław – wynika z danych Eurostatu. Oznacza to, że jest najlepiej ekonomicznie rozwinięty spośród niestołecznych miast europejskich. Zaraz za stolicą Dolnego Śląska jest Poznań, Cluj-Napoca, Kraków oraz Brno. 

To nie przypadek. Wskaźnik PKB wzrósł w ciągu 20 lat w naszym mieście ponad trzykrotnie. Zmniejsza się więc nasz ekonomiczny dystans do innych wysokorozwiniętych miast europejskich.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Jak podaje Jacek Sutryk, w 2000 r. Stuttgart miał ponad cztery razy mocniejszą ekonomię od Wrocławia. Zaś dwie dekady później była ona już tylko niecałe dwa razy silniejsza od wrocławskiej.

Zaawansowane usługi biznesowe? To tu!

Wrocław został również najwyżej sklasyfikowanym niestołecznym miastem Europy Środkowej w globalnym rankingu Globalization and World Cities przygotowanym przez brytyjski Uniwersytet Loughborough. Publikacja pokazuje metropolie o największym znaczeniu ekonomicznym z Londynem i Nowym Jorkiem na czele.

Jak podkreślają organizatorzy rankingu, zestaw zawiera największe, najlepiej połączone ze światem i najbardziej rozwinięte miasta, które pełnią dominującą funkcję w rodzimym kraju. To miejsca o największym znaczeniu dla światowej gospodarki, predysponowane do lokalizowania instytucji międzynarodowych, siedzib dużych firm i organizacji.

Ranking co roku oparty jest na klasyfikacji miast w światowej gospodarce na podstawie zaawansowanych usług biznesowych m.in. finansowych, księgowych, consultingowych, prawniczych, reklamowych.

Ranking jest od kilku lat jednym ze wskaźników naszej Strategii Wrocław 2030. Wyżej od nas jest tylko Warszawa, a więc miasto stołeczne.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Polska Dolina Krzemowa

Wrocław to także polska stolica startupów. Stolica Dolnego Śląska już po raz drugi z rzędu okazała się miejscem, gdzie swoją działalność zarejestrowało najwięcej młodych firm technologicznych w Polsce, bo aż 28 proc. Dla porównania Warszawa i Mazowsze jest siedzibą jedynie 19 proc. wszystkich polskich startupów. To dane z raportu „Polskie Startupy 2023” przygotowanego przez Startup Poland.

– Świetnie radzimy sobie w dziedzinie nowych technologii. Sektor IT cały czas rośnie. Ten raport dobitnie to potwierdza – podkreśla prezydent Wrocławia.

Cały czas przybywa mieszkańców

Jak twierdzi prezydent Wrocławia, dla władz miasta podstawową determinantą jest tworzenie Wrocławia jako miasta przyjaznego do życia.

Każda inwestycja w chodnik, ścieżkę rowerową, drogę, zieleń, parking, komunikację zbiorową to w istocie inwestycja we Wrocław przyjaźniejszy do życia i zachęcający do zamieszkania.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Cały czas rośnie liczba osób zamieszkujących miasto. Według badań naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego stolica Dolnego Śląska ma ponad 893 tysiące mieszkańców. To o 220 tysięcy więcej niż podaje Główny Urząd Statystyczny.

– Zakładamy, że w najbliższych latach możemy stać się miastem milionowym. Wzrost ludności Wrocławia jest efektem nie tylko imigracji spoza Polski, ale także migracji wewnętrznych, krajowych – dodaje prezydent.

Turyści lubią Wrocław

Cały czas rośnie popularność Wrocławia nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. W 2022 r. odwiedziło go 5,8 miliona turystów. Turystyka, dająca pracę 8 proc. zatrudnionych we Wrocławiu i przynosząca około 400 mln zł do budżetu miasta niemal wróciła do poziomu z przed pandemicznego 2019 roku.

Dworzec Główny jest najpopularniejszą stacją kolejową w Polsce. W 2021 roku obsłużył 17 mln osób. Z kolei wrocławskie lotnisko stopniowo wraca do ruchu sprzed pandemii. W 2019 roku obsłużyło 3,5 mln pasażerów. Natomiast w 2022 roku było to 2,9 mln podróżnych i ta liczba znów stopniowo rośnie. 

Chcemy, by te liczby były jeszcze wyższe, ale by zarazem służyły miastu i jego mieszkańcom. Mamy gotowy nowy program rozwoju turystyki. Deklarujemy w nim zwiększenie przychodów z ruchu turystycznego do budżetu miasta.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wśród planów miasta, które mają sprzyjać turystom, jest m.in. poprawa jakości transportu publicznego, rozbudowa portu lotniczego oraz powstanie zapowiadanego od lat połączenia kolejowego Dworca Głównego z lotniskiem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl