wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław ogłasza przetarg na kredyt

Wrocław ogłasza przetarg na kredyt. Sprawdzamy, jaka jest kondycja finansowa miasta

Redakcja www.wroclaw.pl,

Na zdjęciu widać centrum Wrocławia z lotu ptaka - Rynek i otaczające go kamienice www.wroclaw.pl
Na zdjęciu widać centrum Wrocławia z lotu ptaka - Rynek i otaczające go kamienice

Na początku października został ogłoszony przetarg na udzielenie ewentualnego kredytu długoterminowego dla Wrocławia w wysokości 500 mln zł. Jest on potrzebny na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu miasta w 2022 roku. Jednak decyzje o uruchomieniu środków zapadną, gdy znany będzie poziom realizacji dochodów i wydatków w ostatnich miesiącach roku. Nie wiadomo jeszcze, czy kredyt zostanie wykorzystany w całości.

Reklama

Kwota kredytu, na jaki ogłoszono przetarg, została podzielona na cztery zadania w wysokości:  100, 120, 130 i 150 mln zł. Dzięki temu miasto może liczyć na większą liczbę ofert i wybrać najkorzystniejsze z nich. Regionalna Izba Obrachunkowa we Wrocławiu wydała w sierpniu pozytywną opinię co do możliwości jego spłaty. Jeśli miasto skorzysta z pieniędzy, zostaną one przeznaczone na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych. Ewentualny kredyt zostanie spłacony w okresie od 2028 do 2036 roku. 

Wpływy do miejskiej kasy rosną szybciej niż zadłużenie

Inflacja, reformy podatkowe oraz realizacja ważnych inwestycji wpływających na coraz lepsze warunki życia we Wrocławiu, to główne powody zadłużenia miasta. Jest ono jednak bezpieczne dla miejskiego budżetu, gdyż równocześnie wzrosły wpływy do miejskiej kasy. Zadłużenie w odniesieniu do dochodów wynosi obecnie 65%, podczas gdy jeszcze kilka lat temu dochodziło nawet do 72%. Cztery lata temu, w 2018 roku, Wrocław był zadłużony na 2,5 mld zł. Obecnie dług miasta wynosi 3,6 mld zł, czyli o 1,1 mld zł więcej. Jednak od tego czasu zwiększyły się również dochody miasta, które wzrosły aż o 1,63 mld zł.

Zadłużenie miasta w latach 2018-2021 przyrosło o 1,14 mld zł, ale w tym czasie miasto zrealizowało inwestycje na łączną kwotę 2,85 mld zł. Wzrost zadłużenia wynikał wyłącznie z realizacji inwestycji, bo miasto nie może zgodnie z ustawą o finansach publicznych zadłużać się na wydatki bieżące. Dodatkowo, spora część tych inwestycji była współfinansowana ze środków unijnych. Na te inwestycje Wrocław pozyskał w latach 2018-2021 łącznie 511,7 mln zł.
Marcin Urban, Skarbnik Wrocławia

Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstaje m.in. TAT na Nowy Dwór czy tramwaj na Popowice. Z tych zadań miasto nie może rezygnować, bo konieczny byłby zwrot dofinansowania.

W związku z inflacją, rosną również koszty realizacji zadań inwestycyjnych. Tylko w przypadku TAT i tramwaju na Popowice wzrosły one o blisko 15 mln złotych, jedynie w tym roku. 

Nowy Ład obciął wpływy z podatku PIT

Od 2022 roku, w związku ze zmianami w ramach Polskiego Ładu, udziały w podatku PIT są przekazywane do samorządów w 12 równych ratach. Oznacza to "zamrożenie" dochodów miasta z tego tytułu na poziomie z 2019 roku. W związku z tym, wysokość wpływu do budżetu Wrocławia nie bazuje już na rozliczeniach podatkowych jego mieszkańców.

Jak twierdzi Skarbnik Wrocławia, tylko do czerwca 2022 r. dynamika dochodów z PIT spadła w mieście do 97%, podczas, gdy w przypadku budżetu państwa wzrosła aż do 114%. 

Większe przyrosty zadłużenia w ostatnich latach wynikają również ze zmniejszonych dochodów Wrocławia pochodzących z udziału w podatku PIT, co jest skutkiem kolejnych reform podatkowych oraz pandemii. Przed tymi zmianami bardzo dobrze funkcjonowała zależność między wzrostem gospodarczym, wzrostem inwestycji, zatrudnienia i wynagrodzeń mieszkańców miasta, a dochodami z podatku PIT i CIT do budżetu Wrocławia. Przez reformy podatkowe i pandemię obecne dochody z podatku PIT są na poziomie z 2019 roku.
Marcin Urban

Według Wieloletniego Planu Finansowego, gdyby nie było sztucznego zamrożenia tych dochodów, Wrocław w 2023 roku miałby wpływy z PIT na poziomie 1,83 mld zł, czyli o ponad 400 mln zł więcej niż według aktualnej perspektywy. 

Reformy podatkowe przyniosły miastu tylko straty

Według danych Związku Miast Polskich, reformy podatkowe przeprowadzone od 2019 do 2023 r. przyczyniły się do strat we wrocławskim budżecie na poziomie 1,75 mld zł (bez uwzględnienia przyznanych rekompensat) lub 1,36 mld zł (z uwzględnieniem rekompensat). Niestety miasto nic nie zyskało na wprowadzonych w Polsce zmianach podatkowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl