Było uroczyste przecięcie wstęgi i szampan – tak Nokia Networks otworzyła w czwartek, 10 grudnia, swoją najnowszą siedzibę we Wrocławiu, która docelowo pomieści ok. 1200 specjalistów branży IT pracujących nad nowatorskimi rozwiązaniami dla operatorów sieci komórkowych.
Nowe biura oraz jedno z najnowocześniejszych laboratoriów technologicznych na świecie znajdują się w nowo wybudowanym budynku West Gate przy ulicy Lotniczej. To już czwarta lokalizacja Nokii w stolicy Dolnego Śląska – biura i laboratoria znajdują się też w Bema Plaza, Green Towers oraz we Wrocławskim Parku Biznesu.
– Dynamiczny rozwój naszego Centrum, od 2014 roku zatrudniliśmy ponad 1000 nowych pracowników, wynika z faktu, że nasi inżynierowie tworzą najnowsze rozwiązania dla operatorów komórkowych, pracują też nad technologiami przyszłości m.in. nad siecią 5G, która trafi do komercyjnego użytku dopiero w 2020 roku – mówi Bartosz Ciepluch, dyrektor Centrum Rozwoju i Oprogramowania Nokii we Wrocławiu i dodaje: – Piętnaście lat temu, gdy powstawało wrocławskie Centrum R&D, zespół liczył 10 osób. Dziś w stolicy Dolnego Śląska zatrudniamy 2850 specjalistów.
– Otwarte dziś laboratorium Nokii jest dowodem, że każdy kto jest ambitny i myśli o rozwoju przyjeżdżając do Wrocławia znajdzie miejsce na realizowanie swoich marzeń – mówi Dariusz Ostrowski, prezes Zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Wrocławski oddział Nokii jest trzecim co do wielkości globalanym centrum R&D w strukturach całej firmy i tym samym jednym z kluczowych ośrodków badawczo–rozwojowych na świecie.
– Nokia to jedna z największych firm informatycznych we Wrocławiu. Teraz ma u nas jedno z największych centrów badawczo rozwojowych. To dla miasta bardzo ważne. ARAW stara się kreować taką atmosferę wokół wrocławskiego środowiska IT by miasto było wciąż atrakcyjne dla nowych informatyków. Zależy nam żeby firmy włączały się w kształcenie na uczelniach i Nokia to robi. Wspólnie też pracujemy nad programem edukacyjnym dla wrocławskiej młodzieży – mówi Łukasz Czajkowski, dyr. Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Czytaj – Produkcja i IT najważniejsze dla Wrocławia
– To, że Wrocław jest bardzo silnym ośrodkiem IT zawdzięczamy m.in. naszemu wydziałowi elektroniki i wrocławskim firmom przemysłowym. Centrum Nokii to efekt potencjału miasta i ludzi – dodaje prof. Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Supernowoczesne Laboratorium Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii
We wrocławskich laboratoriach Nokii pracują nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami – głównie oprogramowaniem i aplikacjami. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące szybkiego internetu LTE i LTE-Advanced, internetu wszechrzeczy Internet of Things (IoT) oraz 5G.
– W części laboratoryjnej wykonawca budynku specjalnie wzmocnił strop, gdyż cała nasza aparatura waży kilkaset ton. Dodatkowo w podłodze poprowadzony został system wentylacji i klimatyzacji niezbędny do ciągłego chłodzenia naszej aparatury. Całość połączona jest tysiącami kilometrów kabli – mówi Bartosz Srebniak, szef laboratorium Nokii.
Przedstawiciele Nokii mówią o sukcesach technologicznych wrocławskiego centrum, które zmieniły bieg historii i wymieniają: pierwszą komercyjną sieć radiową LTE, prace badawcze nad 5G, pierwszą komercyjną sieć radiowa WCDMA (3G), pierwsze wdrożenie Multiradia: GSM, WCDMA, LTE.
Wrocławskie laboratoria Nokia Networks na co dzień są strzeżone niczym bankowe sejfy. Wyjątkowo były otwarte dla chętnych 10 października podczas pierwszej edycji Nocy Laboratoriów.
Projekty społeczne i naukowe, które Nokia realizuje we Wrocławiu to m.in.: konferencja programistyczna Code::Dive, spotkania kobiet zainteresowanych nowymi technologiami oraz wrocławskie sesje KnowCamp dla programistów i Nokia Books dzielenie się wiedzą, książka od specjalistów dla specjalistów.
Nokia w Polsce
Polski oddział Nokii, zatrudniający obecnie ponad 3750 osób, jest jednym z największych w Europie. Większość pracowników zatrudnionych jest w obszarze R&D, w centrach we Wrocławiu i Krakowie. Nokia jest też czołowym dostawcą infrastruktury i usług dla polskich operatorów oraz systemu GSM-R dla PKP PLK. Globalne Centrum Usług w Warszawie obsługuje klientów firmy na całym świecie.
fot. Jarek Ratajczak