– We wrocławskich laboratoriach pracujemy nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami – głównie oprogramowaniem i aplikacjami – dla sieci mobilnych, przede wszystkim technologii szerokopasmowej. Powstają tu między innymi rozwiązania dotyczące LTE – Advanced oraz 5G, która zapewne ujrzy światło dzienne dopiero w 2020 roku – mówi Marcin Wolniak z Nokii. – Polacy pracujący w Nokii mają mocną pozycję wśród specjalistów zajmujących się nowymi technologiami w telekomunikacji, tworzą rozwiązania wykorzystywane na całym świecie, a nasi programiści prowadzą szkolenia również w krajach, które do tej pory były uznawane za liderów w tej branży, m.in. Japonii.
Poza tworzeniem nowych rozwiązań we wrocławskich specjalistycznych pracowniach prowadzone są testy m.in. stacji bazowych. – Sprzęt jest sprawdzany w ekstremalnych warunkach temperaturowych – od minus 70 stopni do 180 stopni powyżej zera. Nasze technologie muszą być gotowe na przetrwanie w najbardziej skrajnych warunkach, nawet tych, które trudno sobie wyobrazić – opowiada Marcin Wolniak. – Po japońskim tsunami okazało się, że stacje bazowe Nokii, po osuszeniu, działały bez problemów. To także efekt prac specjalistów w laboratoriach.
W laboratoriach Nokii w Finlandii prowadzone są jeszcze bardziej ekstremalne testy sprzętu.
Na co dzień w laboratoriach Nokia Networks we Wrocławiu pracuje ok. 600 osób. Oprócz pracowni będzie można zobaczyć wystawę dotyczącą rozwoju telekomunikacji, którą Nokia przygotowuje razem z wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji.
Obowiązkowe zapisy
Aby w Noc Laboratoriów odwiedzić pracownie Nokii Networks, należy się zarejestrować za pośrednictwem strony: www.nokiawroclaw.pl w zakładce „Noc Laboratoriów” lub noclaboratoriow.pl w zakładce „Program”.
Zwiedzanie odbywać się będzie w 20-osobowych grupach w odstępach 30-minutowych, w godzinach od 17.00 do 23.00.
Noc Laboratoriów: Nokia
Wykład Europejskie Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia Networks