Badaniem objęto 12 miast (Wrocław, Warszawa, Trójmiasto, Szczecin, Rzeszów, Poznań, Łódź, Lublin, Kraków, Katowice, Bydgoszcz, Białystok), w których żyje 7,5 mln osób, czyli 19 proc. całej ludności kraju. W metropoliach wytwarzane jest 34 proc. całkowitego PKB. Autorzy „Raportu o polskich metropoliach” podkreślają, że stanowi on trzecią z kolei (poprzednie dwie zostały przedstawione w latach 2007 i 2011), dokonaną przez PwC ocenę szans i wyzwań rozwojowych stojących przed polskimi metropoliami.
– Raport nie jest rankingiem, my patrzymy na rozwój metropolii i mówimy, jak można kształtować strategię miasta, zaznaczając najważniejsze atuty i słabości. To informacje dla włodarzy Wrocławia o tym, jakie są najważniejsze wyzwania dla miasta i jakie atuty wykorzystać w celu przyspieszenia jego rozwoju – mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.
W ocenie ekspertów PwC, Wrocław jest najbardziej rozwijającą się polską metropolią w ciągu minionych 10 lat.
– Wyniki raportu traktujemy jako wyzwanie, poszczególne wskaźniki będziemy analizować i wyciągać wnioski – komentuje wyniki „Raportu o polskich metropoliach” Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.
Autorzy raportu podjęli próbę oszacowania wielkości kapitału rozwojowego, jakim dysponują polskie miasta. Zgodnie z metodyką opracowaną przez PwC, kapitał został podzielony na siedem składowych, nazywanych „siedmioma kapitałami”, i odnoszących się do poszczególnych obszarów rozwoju, tj. finansów, inwestycji, infrastruktury, instytucji, wizerunku, ludzi i jakości życia.
Najmocniejsze strony i problemy do rozwiązania
Wśród najmocniejszych stron Wrocławia, autorzy raportu wymieniają m.in.: dobry wizerunek miasta, wysoką atrakcyjność inwestycyjną, coraz lepszy stan infrastruktury, poprawiający się kapitał ludzki. Tym, co wyróżnia Wrocław na tle innych metropolii, jest wysoka jakość edukacji i wartościowy rynek pracy.
– Wizerunek miasta buduje atrakcyjność inwestycyjną. Rozpoznawalność miasta przyciąga nie tylko turystów i mieszkańców, ale coraz większą liczbę przedsiębiorców, co wzbogaca miasto i buduje jego pozycję – uważa Mariusz Dziurdzia, partner PwC.
Za główne problemy do rozwiązania we Wrocławiu eksperci PwC uważają m.in. poprawę bezpieczeństwa publicznego, poprawę w zakresie transportu publicznego i zwiększenie aktywności społecznej mieszkańców.
– Znamy te problemy i podejmujemy działania, by je rozwiązać. Zależy nam na aktywizacji mieszkańców. Przykładem są m.in. konsultacje społeczne czy budżet obywatelski, który rozwijamy – mówi Maciej Bluj.
Raport PwC o polskich metropoliach 2015: Wrocław – tutaj.
Wrocław w międzynarodowych i krajowych rankingach:
Wrocław wśród najlepszych miast do życia
Wrocław wśród najlepszych na świecie miejsc do inwestowania – Global Cities of Future 2014/2015
Wrocław w czołówce europejskich centrów usług finansowych – Financial Times
Wrocław bardzo atrakcyjny do zamieszkania – Poland Sotheby's International Realty
Wrocław jednym z najmądrzejszych miast – IESE Business School