wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:45

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie na europejskiej konferencji kosmicznej

Cyberprzestrzeń, zagrożenia i zapewnienie bezpieczeństwa kosmicznego, zintegrowane aplikacje, miniaturyzacja w dziedzinie łączności satelitarnej oraz technologie związane ze statkami kosmicznymi to główne tematy poruszone podczas konferencji  GOVSATCOM 2020, która odbyła się w lutym w Europejskim Centrum Kongresowym w Luksemburgu. To kluczowe wydarzenie w międzynarodowym programie SATCOM. Wzięły w nim udział najważniejsze podmioty z branży kosmicznej, instytucje rządowe oraz organizacje obronne.

Kosmos i obronność

Jedynym polskim prelegentem podczas tego wydarzenia był Paweł Rymaszewski, założyciel i prezes Thorium Space Technology – wrocławskiej firmy zajmującej się konstruowaniem inteligentnych anten macierzowych i pojazdów kosmicznych, mających zastosowanie m.in. w sektorze obronności.

– Konferencja GOVSATCOM to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej branży. Spotkanie pozwoliło uczestnikom nie tylko na inspirującą wymianę doświadczeń, ale również na odkrycie wielu nowych możliwości związanych z cyberprzestrzenią– mówi Paweł Rymaszewski i dodaje, że w tym roku Thorium Space rozpoczęło prace nad prototypem swojego rozwiązania.

Paweł Rymaszewski, źródło: Thorium Space

GOVSATCOM 2020 to już czwarta edycja tego przedsięwzięcia. W ubiegłym roku zgromadziło ono ponad 400 uczestników i około 25 prelegentów.

Nowatorskie rozwiązania dla przemysłu kosmicznego

Spółka Thorium Space powstała w 2017 roku we Wrocławiu. Firmę tworzy interdyscyplinarny zespół kilkunastu inżynierów technologii kosmicznych oraz specjalistów z dziedzin pokrewnych.

Firma zajmuje się projektowaniem oraz budową innowacyjnych pojazdów kosmicznych, satelitów i modułów satelitarnych ze szczególnym uwzględnieniem modułów komunikacyjnych.

Aby rozwinąć swoją działalność, spółka rozpoczęła współpracę z ANSYS. To globalny lider na rynku symulacji inżynierskich, który współpracuje jedynie z najbardziej innowacyjnymi firmami na świecie.

– Każdy, kto kiedykolwiek widział start rakiety, leciał samolotem, jechał samochodem, używał komputera lub smartfona czy choćby przekroczył most, najprawdopodobniej korzystał z produktów, które zostały stworzone za pomocą oprogramowania ANSYS – mówi Paweł Rymaszewski.

Projekt Thorium Space, realizowany dzięki oprogramowaniu ANSYS, ma na celu opracowanie innowacyjnego, nadawczo-odbiorczego urządzenia satelitarnego.

źródło: SatRevolution

Branża kosmiczna we Wrocławiu

Wrocławska spółka Scanway pracuje nad satelitą ScanSAT, tworzonego na bazie autorskich rozwiązań optoelektronicznych firmy we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Zostanie wystrzelony na orbitę Ziemską na przełomie 2020 i 2021 roku.

Czytaj więcej: Wrocławski satelita ScanSAT coraz bliżej ziemskiej orbity

W lutym 2020 r. informowaliśmy, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało fundusze w ramach konkursu „Szybka ścieżka- Technologie kosmiczne”. Największe dofinansowanie dla projektu, ponad 33 mln złotych, przypadło konsorcjum wrocławskiej spółki SatRevolution i Politechniki Wrocławskiej.

Czytaj więcej: 33 miliony na pierwszą polską konstelację satelitów. Wrocławski projekt

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl