wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie startupy chcą eksplorować asteroidy i budować satelitę

Wrocławskie startupy chcą eksplorować asteroidy i budować satelitę

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

Trzy wrocławskie startupy chcą wspólnie, do 2040 r., sprowadzić na Ziemię 1 kg surowca z asteroidy. Projekt ma kosztować 500 mln zł. Właśnie podsumowano wyniki pierwszej wrocławskiej misji kosmicznej.

Reklama

Złoto, platyna czy tantal – pierwiastków tych na Ziemi jest niewiele, ale istnieją asteroidy w 80% składające się z takich materiałów. Wydobywać i sprowadzać cenne surowce chcą wrocławscy twórcy pierwszej polskiej kosmicznej wiertarki.

O pierwszej polskiej kosmicznej wiertarce powstałej we Wrocławiu pisaliśmy w lutym 2017 r. 15 marca 2017 r. z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie, na pokładzie rakiety Rexus, urządzenie zostało wysłane w przestrzeń kosmiczną. Lot miał sprawdzić, jak się wierci w warunkach mikrograwitacji. Po kilku tygodniach opracowywania badań podsumowano wyniki pierwszej wrocławskiej misji kosmicznej.

– Eksperyment okazał się pełnym sukcesem. Jako pierwsi na świecie zaobserwowaliśmy proces wiercenia w kosmosie w warunkach mikrograwitacji i próżni po to, by w przyszłości umożliwić efektywne wydobywanie surowców z asteroid krążących w Układzie Słonecznym – mówi Dorota Budzyń, koordynator Projektu DREAM.

Wiercenie w kosmosie, źródło: DREAM

Autorami pomysłu jest zespół inżynierów Projektu DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining, czyli Eksperyment Wiercenia dla Górnictwa Asteroidalnego) wywodzącego się z Politechniki Wrocławskiej i startupu Scanway z Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Pierwsze wyniki badań

W przestrzeni kosmicznej aparatura zebrała dane o tym, w jaki sposób wydobyte cząsteczki przesuwają się wokół wiertła przy braku ciążenia.

– To zagadnienie nurtowało wielu naukowców od lat, ale teraz już wiadomo co się z nimi dzieje. Zarejestrowane dane pokazały, że ruch wydobywanych cząsteczek na początku wiercenia jest dość chaotyczny, ale z czasem się stabilizuje, co pozwala określić dokładne kierunki przemieszczania. Ich znajomość jest kluczowym parametrem pozwalającym na zbudowanie aparatury do przechwytywania cennych zasobów wydobywanych z asteroid – mówi Dorota Budzyń.

Wrocławianie będą szukać cennych minerałów na asteroidach

Wiercenie w asteroidach może być bardzo opłacalne.

– Ciała te mają tak małą masę, że nie posiadają własnego pola grawitacyjnego, co utrudnia wszelkie prace wydobywcze. Głównym powodem, dla którego warto na nie lecieć, jest ich skład – są bogate w cenne materiały. Są to rudy żelazowo-niklowe, metale ziem rzadkich oraz złoto i platyna szeroko stosowane w elektronice. Szacuje się, że z asteroidy o średnicy 1 km można wydobyć aż 200 mln ton żelaza, 30 mln ton niklu i 1,5 mln ton kobaltu – wylicza Dorota Budzyń.

Pierwszy wrocławski satelita

Członkowie zespołu DREAM wspólnie z firmami Scanway, Space is More oraz Kell Ideas tworzą inicjatywę o nazwie Delta-V. Pracują też nad pierwszym wrocławskim satelitą o nazwie ScanSatOne ale nie tylko...

– Naszym celem jest przywiezienie na Ziemię w 2040 roku jednego kilograma surowca z asteroidy. Termin wydaje się odległy, jednak przemysł kosmiczny rządzi się swoimi prawami i czas trwania projektów jest zdecydowanie dłuższy niż w każdej innej dziedzinie gospodarki – mówi Jędrzej Kowalewski, członek zespołu projektu DREAM i prezes firmy Scanway.

Projekt ma kosztować 500 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z własnej działalności firm tworzących projekt Delta-V oraz od inwestorów.

źródło: DREAM

Wrocław zdobywa… kosmos

Zespół DREAM to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie. Na początku 2018 wrocławski SatRevolution SA planuje wystrzelić na orbitę – Światowida i dwie Rusałki, pierwsze polskie satelity komercyjne. Firma ma w planach budowę fabryki satelitów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl