wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
satelita Światowid źródło: SatRevolution
satelita Światowid

Plan jest taki – SatRevolution SA z Wrocławia chce umieścić na orbicie całą konstelację satelitów i udostępnić gromadzone przez nie dane za pośrednictwem aplikacji mobilnych, które będą informować o pogodzie, korkach na drogach czy smogu. Pierwszym krokiem ma być budowa fabryki satelitów na Dolnym Śląsku. Inwestycja szacowana jest na 200 mln zł. Prowadzone są rozmowy z inwestorami.

Reklama

O budowie pierwszych, polskich komercyjnych satelitów przez wrocławian z SatRevolution już pisaliśmy. Na Praczach Odrzańskich, w laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, powstają: Światowid i dwie Rusałki.

Czytaj więcej – Światowid i Rusałki z Wrocławia lecą w kosmos

nanosatelita Światowid, źródło: SatRevolution

Na początku 2018 r. urządzenia zostaną wystrzelone na orbitę. W firmie, która chce być największym polskim przedsiębiorstwem w przemyśle kosmicznym, rozpoczynają realizację kolejnych planów – chcą mieć kilkadziesiąt tysięcy satelitów i dlatego muszą zbudować fabrykę satelitów.– W SatRevolution chcemy pokazać, że kosmos jest dla każdego na wyciągnięcie ręki. Tak jak zapowiadaliśmy – nie poprzestaniemy na projekcie Światowida, który jest już na ostatniej prostej i po przeprowadzonych testach będzie czekał na swój kosmiczny wylot – zapewnia Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution S.A.

Fabryka satelitów za 200 mln zł

SatRevolution chce mieć na orbicie całą konstelację satelitów i udostępnić gromadzone przez nie dane. Umieszczenie w kosmosie kilkudziesięciu tysięcy urządzeń, wymaga zbudowania pierwszej polskiej fabryki satelitów, składającej się z szeregu hal produkcyjnych i przystosowanych laboratoriów – cleanroomów. Inwestycja szacowana jest na 200 mln zł. Rozmowy z inwestorami już są prowadzone. Spółka liczy także na pozyskanie funduszy unijnych.

– Budowa wystartuje w ciągu najbliższych paru lat – dokładny termin zależny jest od pozyskania źródeł finansowania. Baza produkcyjna będzie w dużej mierze zautomatyzowana, jednak znaczna część procesu budowy satelitów wciąż odbywa się ręcznie – co wiąże się z powstaniem nowych miejsc pracy dla polskich specjalistów – mówi Grzegorz Zwoliński.

Radosław Łapczyński (z lewej) i Grzegorz Zwoliński z SatRevolution, fot. Janusz Krzeszowski

Chmura satelitów SatRevolution

Satelity SatRevolution będą o rożnych funkcjach: komunikacyjne, obrazujące, spektrometryczne oraz badawcze. Maszyny będą różniły się zastosowaniem, jak również wielkością oraz rozmieszczeniem nad powierzchnią Ziemi. Zostaną wyniesione na niskie orbity okołoziemskie – do wysokości 500 km.

– Ogromną zaletą chmury satelitów jest zapewnienie ciągłości komunikacji między satelitami oraz obiektami a centrum sterowania. Co więcej, koszt produkcji nanosatelitów tworzących chmurę jest zdecydowanie mniejszy, niż w przypadku wielofunkcyjnych satelitów dużych rozmiarów – wylicza Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution SA.

Laboratorium SatRevolution, fot. Janusz Krzeszowski

Dane z satelitów trafią do aplikacji mobilnych

Dane pozyskane dzięki konstelacji satelitów umożliwią powstanie aplikacji mobilnych, za których pośrednictwem użytkownicy będą mogli przeglądać obrazy lub inne interesujące ich informacje dotyczące wybranych miejsc na Ziemi w wybranym okresie. Takie dane są przydatne np. w rolnictwie – pozwalają określić rodzaj upraw, stan nawodnienia czy ostrzec przed szkodnikami. Inne aplikacje będą informować m.in. o warunkach meteorologicznych, korkach na autostradach czy poziomie smogu.

Platforma dla deweloperów i fanów inżynierii kosmicznej

Informacje z satelitów SatRevolution będą na portalu internetowym. Za pomocą udostępnionego API (interfejs programistyczny aplikacji ang. Application Programming Interface) deweloperzy będą mogli uzyskać dostęp do bazy danych, chmury obliczeniowej oraz specjalnych algorytmów do obróbki zdjęć. Narzędzia pozwolą im tworzyć nowe aplikacje wykorzystujące dane gromadzone przez wrocławskie satelity.

Napisz program sterujący satelitą

SatRevolution szykuje również niespodziankę dla fanów inżynierii kosmicznej. Spółka umożliwi wszystkim chętnym napisanie własnego programu sterującego satelitą. Po szeregu testów kod programu zostanie wysłany na satelitę i użytkownik będzie mógł zbierać wybrane dane z orbity okołoziemskiej. Wrocławscy specjaliści stworzą odpowiedni przewodniki i udostępnią podstawowe moduły. Nowatorskie rozwiązanie pozwoli obejrzeć Ziemię prosto z kosmosu.

SatRevolution buduje hiperspekrometr – specjalistyczną kamerę do kosmicznych misji

Hiperspektrometr, źródło:  SatRevolution

Niebawem we wrocławskim laboratorium SatRevolution S.A. ruszą prace nad jednym z kluczowych przyrządów wykorzystywanych w kosmicznych misjach. Hiperspektrometr to specjalistyczna kamera do rejestracji obrazów. Zostanie opracowana przez polskich naukowców i wysłana na orbitę okołoziemską w 2020 r. Dane z kamery mogą być wykorzystywana m.in. do klasyfikacji gruntów pod względem rodzaju występujących w ziemi składników, eksploracji minerałów,  np. w ekologii pozwalają na wykrywanie zanieczyszczeń środowiska, w tym wycieków ropy naftowej do oceanów czy emisji gazów cieplarnianych.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl