www.wroclaw.pl

  Pierwsza polska kosmiczna wiertarka powstała we Wrocławiu [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Skonstruowali pierwszą polską kosmiczną wiertarkę, która już za miesiąc zostanie wystrzelona ponad atmosferę. Urządzenie pomoże przy wydobywaniu pierwiastków z asteroid i konstruowaniu maszyn górniczych do pracy w kosmosie. Teraz twórcy wynalazku zbierają pieniądze na podróż do szwedzkiego kosmodromu. To kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie.

  od lewej: Jędrzej Kowalewski, Mikołaj Podgórski, Dorota Budzyń, w środku na dole: Kamil Sieciński Fot. źródło: Scanway
  od lewej: Jędrzej Kowalewski, Mikołaj Podgórski, Dorota Budzyń, w środku na dole: Kamil Sieciński

  Wydobywanie cennych surowców spod powierzchni astroid – o tym marzą twórcy unikalnej w skali światowej aparatury, pozwalającej na zbadanie procesu wiercenia w skałach w warunkach stanu nieważkości i próżni kosmicznej. Wszystko za sprawą młodego startupu z Wrocławia – firmy Scanway (scanway.pl), rozwijającego się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Młodzi inżynierowie, nawiązując współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną i Politechniką Wrocławską, w ciągu półtorarocznego projektu o nazwie DREAM (DRilling Experiment for Asteroid Mining, czyli Eksperyment Wiercenia dla Górnictwa Asteroidalnego) skonstruowali pierwszą polską kosmiczną wiertarkę.

  źródło: Scanway

  – DREAM to taki nasz sen o polskim kosmosie – śmieje się Dorota Budzyń, specjalista ds. projektów kosmicznych w firmie Scanway. – Chcemy, aby nasze badania przyczyniły się do rozwoju górnictwa kosmicznego.

  Wiercenie w asteroidach może być bardzo opłacalne. Są tam takie pierwiastki, jak choćby złoto, platyna, tantal. Ich ilość jest niewielka na Ziemi, a istnieją asteroidy w 80% składające się z takich materiałów.

  źródło: Scanway

  Jak się wierci w warunkach mikrograwitacji

  Wczesną wiosną 2017 r. urządzenie powstałe we Wrocławiu zostanie wystrzelone na pokładzie rakiety suborbitalnej w przestrzeń kosmiczną. Lot ma sprawdzić, jak się wierci w warunkach mikrograwitacji.

  źródło: Scanway

   

  – Gdy w mieszkaniu będziemy wiercić w suficie, pył poleci nam na głowę. Jak w ścianie – to na panele. Innymi słowy, na dół, bo tak działa na Ziemi grawitacja. W kosmosie już tak łatwo nie jest. Jak wtedy będą zachowywały się cząsteczki? W którą stronę polecą? Pod jakim kątem? Z jaką prędkością? My niedługo powinniśmy to wiedzieć – tłumaczy Jędrzej Kowalewski, prezes firmy Scanway.

  źródło: Scanway

  Potrzebują pieniędzy na podróż do szwedzkiego kosmodromu

  Rakieta z aparaturą skonstruowaną we Wrocławiu zostanie wystrzelona z kosmodromu Esrange na północy Szwecji. Wrocławski zespół DREAM szuka funduszy, żeby dotrzeć na miejsce startu i przygotować aparaturę do lotu. Na wyjazd siedmiorga inżynierów potrzeba 25 tys. zł, które zostaną przeznaczone na bilety lotnicze i pobyt w hotelu na terenie kosmodromu. Od kilku dni na platformie crownfundingowej odpalprojekt.pl zespół zbiera pieniądze, oferując w zamian rozmaite nagrody – od certyfikatu potwierdzającego wsparcie po nalepki, naszywki i silnik, który będzie wiercił w kosmosie.

  – Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do pierwszego wrocławskiego eksperymentu kosmicznego – przekonuje Jędrzej Kowalewski.

  Na zdjęciu: Jędrzej Kowalewski, Mikołaj Podgórski, Dorota Budzyń, Maksymilian Żurman, Kamil Sieciński, źródło: Scanway

   

  Kim są konstruktorzy pierwszej polskiej kosmicznej wiertarki

  Zespół tworzą młodzi ludzie w wieku 24-30 lat. Pochodzą z Wrocławia i Dolnego Śląska. Poznali się na Politechnice Wrocławskiej, gdzie uczyli się na różnych wydziałach: Mechanicznym, Elektroniki, Mechaniczno-Energetycznym. Obecnie, niektórzy jeszcze studiują, inni mają już tytuł inżyniera.

  – Poznaliśmy się przy projekcie FREDE, czyli stratosferycznej misji Politechniki Wrocławskiej (www.frede.pwr.edu.pl). W tym projekcie wspólnie projektowaliśmy urządzenie do lotu balonowego, które na wysokości 30 km zbierało dane na temat szkodliwości freonów dla powłoki ozonowej – mówi Jędrzej Kowalewski.

  Zespół połączonych sił firmy Scanway, Wrocławskiego Parku Technologicznego i Politechniki Wrocławskiej działa w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej o nazwie REXUS/BEXUS, który umożliwia zespołom badawczym z całej Europy wystrzelenie swojego eksperymentu na pokładzie rakiety lub balonu stratosferycznego.

  Pierwszą polską kosmiczną wiertarką mieli okazję zobaczyć m.in.: dr Michał Kurtyka, wiceminister energii i Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia

   

  – Cieszę się, że takie przedsięwzięcia mogą rozwijać się we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym i mocno trzymam kciuki za powodzenie całej akcji. Dzięki grupie młodych, zdolnych naukowców marzenia o polskim podboju kosmosu powoli stają się rzeczywistością – mówi Maciej Potocki, prezes zarządu Wrocławskiego Parku Technologicznego SA.

  Wrocław zdobywa… kosmos

  Zespół DREAM to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie. Na początku 2018 wrocławski SatRevolution SA planuje wystrzelić na orbitę – Światowida i dwie Rusałki, pierwsze polskie satelity komercyjne. Firma ma w planach budowę fabryki satelitów.

  Czytaj także: