wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu: Telewizor kupiony w sieci możesz zwrócić w 14 dni
Magdalena Najborowska-Pacamaj, miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu Grzegorz Rajter
Magdalena Najborowska-Pacamaj, miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu

Zamawiając towary i usługi przez internet, zwracajmy uwagę, czy sprzedający ma NIP i REGON, a odbierając przesyłkę, sprawdzajmy przy kurierze, czy opakowanie jest nieuszkodzone. Z Magdaleną Najborowską-Pacamaj, miejskim rzecznikiem konsumentów we Wrocławiu, rozmawia Anna Aleksandrowicz.

Reklama

Magdalena Najborowska-Pacamaj, Miejski Rzecznik Konsumentów we Wrocławiu, zaprasza do kontaktu od pon. do pt. w godz. 8.00-15.30 pod numerem 71 777 79 02 lub e-mailem: brk[at]um.wroc.pl, strona internetowa www

O jakich trzech zasadach powinien pamiętać konsument podczas robienia zakupów?

Magdalena Najborowska-Pacamaj, miejski rzecznik konsumentów we Wrocławiu: – Pierwsza: pamiętajmy o dowodzie zakupu. Druga: oglądajmy towar, czy nie jest uszkodzony. Trzecia: każdy zakupiony produkt objęty jest dwuletnim okresem odpowiedzialności sprzedawcy, co obejmuje również towary z wyprzedaży. Ta odpowiedzialność, oprócz dobrowolnej gwarancji, zabezpiecza kupującego na wypadek wykrycia wad rzeczy.

Czytaj także: Miejski Rzecznik Konsumentów we Wrocławiu

W ciągu ostatnich kilku lat liczba interwencji miejskiego rzecznika konsumenta we Wrocławiu wynosiła od 15 do 20 tys. spraw rocznie. Jak wygląda statystyka za rok 2020?

– Pracownicy biura udzielili bezpłatnej pomocy prawnej telefonicznie i osobiście 7501 konsumentom. Mniejsza liczba zgłoszeń wynikała z wyłączenia biura w marcu 2020 z bezpośredniej obsługi mieszkańców ze względu na ogłoszony stan epidemiologiczny. Jednocześnie odnotowaliśmy znaczny wpływ spraw za pośrednictwem platformy e-PUAP. Był on wyższy o ponad 93 proc. względem 2019 roku. Osobiście bardzo mnie cieszy, że konsumenci kontaktują się za pośrednictwem drogi elektronicznej. Przyspieszyła wymiana informacji, co pozwoliło zaoszczędzić konsumentom ich cenny czas.

Z raportów rocznych wynika, że najwięcej zgłoszeń konsumenckich dotyczy umów sprzedaży, czyli reklamacji zakupionych towarów. Kiedyś najczęściej były to buty. Z jakimi towarami teraz mają problemy wrocławianie?

– Umowa sprzedaży w dalszym ciągu króluje w naszych statystykach. Można powiedzieć, że ostatni, pandemiczny rok przyniósł niewielką zmianę w zakresie zgłaszanych spraw i obecnie wrocławscy konsumenci najczęściej reklamują sprzęt RTV i AGD. To może wynikać z faktu, że jesteśmy mniej mobilni w codziennym życiu, co przekłada się na rodzaj kupowanych towarów i składanych reklamacji. Duża zmiana dotyczy również trybu nabywania rzeczy, który w przeważającej mierze dokonywany jest przez internet.

Właśnie – internet. Robienie zakupów w sieci to zawieranie umowy na odległość. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

– Najogólniej ujmując temat zakupów towarów i usług, niezależnie od tego, czy jest to zakup stacjonarny w sklepie czy przez internet, każdy z nas powinien wiedzieć: co kupuje, od kogo, za ile i kiedy rzecz zostanie mu wydana. Jeśli nie znamy odpowiedzi choćby na jedno z tych kwestii, odstąpmy od zakupu, bo transakcja niesie za sobą ryzyko utraty pieniędzy, a nawet danych osobowych. Pamiętajmy też, że każdemu kupującemu, co do zasady, przysługuje tzw. prawo do namysłu – w ciągu 14 dni od otrzymania przesyłki może odstąpić od umowy i zwrócić towar.

Na jaki rodzaj usług konsumenci skarżą się teraz najczęściej?

– Dużo problemów mają teraz z umową przewozu. Oczywiste jest, że zakup przez internet ma związek z usługą przewozu rzeczy. Sprawdzajmy towary przy kurierze i przed zakończeniem odbioru z paczkomatu. Proszę pamiętać, że niezmiernie trudno reklamować uszkodzenie mechaniczne rzeczy, szczególnie gdy opakowanie jest w stanie naruszonym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl