Wakacje to dobry czas na aktywność sportową, zwłaszcza na świeżym powietrzu. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom sprawdzono, które miasto i jaka dzielnica jest przez mieszkańców szczególnie polecana osobom lubiącym aktywność sportową. W tym celu 120 tysięcy respondentów z 12 miast w Polsce odpowiedziało na dwa pytania z kategorii dzielnica dla aktywnych sportowo.
– Pierwsze dotyczyło miejsc gdzie za darmo można aktywnie spędzić czas na uprawianiu sportu: ścieżki rowerowe, otwarte plenerowe siłownie, skate-parki, boiska do gry. Kolejne było związane z dostępnością płatnych klubów sportowych, siłowni, czy kortów. Sprawdźmy zatem jak w tej kategorii rankingu wypadły poszczególne dzielnice stolicy Dolnego Śląska – mówi Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.
Źródło: UM Wrocławia
Ulubiony klub fitness i basen w zasięgu spaceru, a do tego mnóstwo tras biegowych i rowerowych – o mieszkaniu w takiej lokalizacji marzy wiele osób aktywnych sportowo. Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poproszono trzy tysiące wrocławian o wskazanie dzielnicy najlepszej dla osób aktywnych sportowo.
– Szukaliśmy dzielnicy, w której znajdują się płatne siłownie, kluby fitness czy baseny, ale równie ważny był dla nas dostęp do darmowych obiektów – zaznacza Jarosław Krawczyk.
Czytaj także: Boiska i obiekty sportowe we Wrocławiu [MAPA]
Źródło: Otodom
Ostra rywalizacja
Okazuje się, że zdaniem ankietowanych nie ma większych różnic między częściami Wrocławia w dostępie do płatnych i bezpłatnych obiektów sportowych. Dzielnice zostały ocenione bardzo podobnie. Żadna nie uzyskała nad pozostałymi wyraźnej przewagi, żadna też wyraźnie nie odstawała.
Najwyższa nota w tegorocznej edycji Rankingu Dzielnic Wrocławia to 3,6 punktu, zaś najniższa to 3,5 punktu w 5-punktowej skali ocen. Poszczególne części miasta w naszym zestawieniu szły zatem łeb w łeb, a o zwycięstwie zadecydowały niuanse.
Czytaj także: Trasy biegowe we Wrocławiu [MAPA]
Fabryczna na czele rankingu
Pierwsze miejsce w Rankingu Dzielnic Otodom przypadło w udziale Fabrycznej.
Źródło: UM Wrocławia
Jarosław Krawczyk podkreśla, że w zwycięstwie zaważyła przede wszystkim szeroka oferta bezpłatnych obiektów sportowych.– Ankietowani docenili również liczne trasy biegowe i rowerowe. Choć zdaniem respondentów Stare Miasto góruje nad Fabryczną liczbą klubów fitness i innych płatnych miejsc, to nie wystarczyło to do zajęcia pierwszego miejsca – dodaje.
Czytaj także: Siłownie i kluby fitness we Wrocławiu [MAPA]
Psie Pole zamyka stawkę
Kilka setnych punktu zaważyło na pozycji Psiego Pola. Zaledwie tyle dzielnica ta straciła do czwartych Krzyków. Psie Pole co prawda otrzymało bardzo dobrą notę za dostępność darmowych obiektów sportowych, ale nieco niższa ocena za liczbę klubów fitness i basenów. I to zaważyło na końcowej lokacie tej dzielnicy w naszym zestawieniu.
– Fabryczna to moja dzielnica, także bardzo cieszę się, że wygrała. Z doświadczenia potwierdzam, że da się tutaj zrobić sportowy challenge! Dużo zielonych terenów, ścieżki rowerowe i biegowe – sama często robię tutaj po 100 km na rowerze i trenuję interwały biegowe na ścieżce wzdłuż drogi na wrocławskie lotnisko. Na Fabrycznej mieszkam, ale na treningi siłowe jeżdżę do centrum. Jest to związane z tym, że mój klub mam blisko pracy. Zdecydowanie cały Wrocław jest mocno rozwinięty sportowo – mówi Wojciech Brzozowski, idea-INVEST nieruchomości.
Czytaj także: Siłownie na świeżym powietrzu we Wrocławiu [MAPA]
Wrocławianie, niezależnie od tego, w której części miasta mieszkają, podobnie oceniają dostęp do obiektów sportowych. Co prawda w części lokalizacji zdaniem respondentów nieco brakuje bezpłatnych lokali, a w innych komercyjnych miejsc, jednak finalnie ocena jest bardzo zbliżona. Dość wspomnieć, że zwycięską Fabryczną od ostatniego na liście Psiego Pola dzieliło zaledwie 0,1 punktu.
Źródło: UM Wrocławia
Średnia ocena w mieście to 3,58, co plasuje Wrocław na 7. pozycji wśród 12 miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020. Najniższe oceny padły w Bydgoszczy (średnia 3,34), a najwyższe w Warszawie (3,85), Poznaniu (3,76) i Katowicach (3,69).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy.
Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Czytaj także: