wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Program Pierwsze Mieszkanie z podpisem prezydenta. Warto, czy nie warto skorzystać [KREDYT 2 %]

Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza program Pierwsze Mieszkanie. To preferencyjny kredyt na 2 procent i specjalne konto oszczędnościowe z atrakcyjną premią dla kupujących pierwsze mieszkanie lub dom. Zobaczcie szczegóły i opinie specjalistów od rynku nieruchomości we Wrocławiu.

Reklama

Co to jest program Pierwsze Mieszkanie?

Kancelaria Prezydenta poinformowała 7 czerwca br., że prezydent podpisał ustawę w sprawie programu Pierwsze Mieszkanie, który przewiduje kredyt ze stałym i niskim oprocentowaniem, do którego dopłaci państwo. Będzie także możliwość założenia konta oszczędnościowego na cele mieszkaniowe, z atrakcyjną premią. To oferta dla tych, którzy chcą kupić lub zmodernizować swój dom lub mieszkanie.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów – Bezpieczny Kredyt 2% i Konto Mieszkaniowe. W galerii zdjęć zobaczcie najważniejsze szczegóły: oprocentowanie, limity i kto skorzysta?

Program Pierwsze Mieszkanie we Wrocławiu: opinie i komentarze

Piotr Wiak, wiceprezes Zarządu ds. handlowych Rafin Developer zauważa, że program Pierwsze Mieszkanie pozwala na zakup mieszkania w cenie nie wyższej niż 700 – 800 tys. zł, co w warunkach wrocławskich pozwala na wybór nowego, 2-3 pokojowego lokum.

Szacujemy, że w samym tylko Wrocławiu w 2022 roku z powodu braku możliwości zaciągnięcia kredytu mieszkań nie kupiło ok 4 tyś osób. Ta grupa nie zrezygnowała z zakupu , ale czeka właśnie na ten program, cały czas ogląda mieszkania i monitoruje zmiany na rynku
Piotr Wiak, wiceprezes Zarządu ds. handlowych Rafin Developer.

Piotr Wiak dodaje, że konstrukcja programu oparta na ratach malejących wpływa na to, że przez pierwsze 10 lat jego obowiązywania spłacamy większą część kapitału, a nie samych odsetek od kredytu. Dzięki temu po zakończeniu jego obowiązywania, rata zakupionego mieszkania może tak naprawdę nie wzrosnąć.

– Program jest jednym z najważniejszych czynników aktywizujących zarówno popyt i podaż na rynku mieszkań. Wraz z obniżeniem bufora rekomendacji KNF z 5 na 2,5 p.p. – niezwykle istotnej przy liczeniu zdolności kredytowej – otwiera realną drogę do zakupu mieszkania dla wybranej grupy młodych osób. Zaproponowane oprocentowanie pozwala kalkulować ratę kredytu na małe mieszkanie niższą niż comiesięczna rata wynajmu z jaką borykają się młode osoby. Takiej możliwości młode osoby nie miały od dawna – podkreśla P. Wiak. 

Program całkowicie nie zamyka nam drogi do np. wynajmu zakupionego mieszkania w przyszłości. W sytuacji kiedy zdecydowalibyśmy się na taki krok, dopłaty z programu zostaną wstrzymane. Być może jednak w przyszłości okaże się że wysoki przychód z najmu i kontynuacja spłacania kredytu już na aktualnych na dany czas warunkach rynkowych – szybciej niż 10 lat jakie przewiduje program i kiedy  dojdzie np. do obniżki stóp proc. -  będzie dla właściciela bardziej opłacalne i korzystne.

Wówczas część dochodów z najmu, (po zapłacie rynkowej raty)  właściciel zdecyduje się zainwestować w nowy kredyt np. na większe mieszkanie wspierając dodatkowo kredyt większym wkładem własnym z oszczędności. Niekoniecznie musi to być traktowane tylko jako pewne ograniczenie prezentowanych założeń programu i będzie zależało od konkretnej sytuacji finansowej lub zarobkowej(zatrudnienia) każdego uczestnika programu – dodaje P. Wiak

Inflacja, stopy procentowe i drogie materiały budowlane wyhamowały rynek nieruchomości

Dariusz Pawlukowicz, wiceprezes Zarządu Vantage Developmet we Wrocławiu, zwraca uwag, że wysoka inflacja i podwyżki stóp procentowych, a także rosnące koszty materiałów budowlanych i wykonawstwa sprawiały, że zakup nieruchomości był dla dużej części społeczeństwa utrudniony.

Co do zasady zatem program oceniamy pozytywnie, natomiast warto zwrócić uwagę na to, że dopłaty uzależnione są od prowadzenia gospodarstwa domowego w zakupionym w ramach programu mieszkaniu przez 10 lat, co skutecznie odbierze beneficjentom swobodę zmiany lokalu na większy (np. w związku z powiększeniem rodziny) czy mobilność (np. w związku ze zmianą pracy)
Dariusz Pawlukowicz, wiceprezes Zarządu Vantage Developmet we Wrocławiu.

– W tym kontekście aby zwiększyć pozytywny wpływ programu na rynek mieszkaniowy w Polsce, warto byłoby, aby program został rozszerzony również o opcję dla osób, które z różnych względów mieszkania kupować nie chcą, choćby poprzez wprowadzenie systemu dopłat do czynszów – dodaje Dariusz Pawlukowicz.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl