4. Krasnal Życzliwek Podróżnik zamieszkał przy molo nad Bałtykiem. Powitali go prezydenci Sopotu i Wrocławia
Uczestnicy spotkania w strojach krasnali na molo w Sopocie. Rafał Ogrodowczyk
Uczestnicy spotkania w strojach krasnali na molo w Sopocie.

Sopot świętuje dwustolecie kurortu. W drugi weekend czerwca na imprezę pojechał Życzliwek Podróżnik. Zostanie tam na stałe, aby zapraszać turystów z Pomorza na Dolny Śląsk. Krasnal zajął miejsce przy molo.

W 1823 roku Jan Jerzy Haffner, były lekarz armii napoleońskiej, wybudował zakład kąpielowy w Sopocie. W ciągu następnych lat pojawiły się kolejne budynki uzdrowiskowe: Dom Zdrojowy, Łazienki Południowe i Łazienki Północne.

Sopot prawa miejskie uzyskał 78 lat później (1901 r.), ale jubileusz dwustolecia kurortu obchodzi teraz. Na uroczystościach bawi się delegat z Wrocławia – krasnal Życzliwek Podróżnik, który stanął przy najsłynniejszym molo w Polsce. — Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Sopotu nasz wrocławski wysłannik na stałe zamieszka w tym uroczym miejscu. Uroczystemu odsłonięciu będą towarzyszyć m.in. pokazy kuglarskie, spektakle o wrocławskich krasnalach oraz moc innych atrakcji. Wieczorem wszyscy, ludzie i krasnale, będą się bawić na silent disco — zapowiadała przed podróżą Monika Mazur z wrocławskiego magistratu.

Przy okazji Wrocław przejął jedną ze scen przy sopockim molo. Nad morze pojechali młodzi wrocławscy lalkarze z plenerowymi spektaklami. Krasnalowe kukły opowiadają o Wrocławiu i podróżach.

Ma też być zagadkowo - zgodnie z trwającą kampanią reklamową miasta. Miasto kusi turystów tajemniczymi historiami, poszukiwaniem skarbów i ich odkrywaniem.
Urząd Miejski Wrocławia

Wrocław zaprasza turystów do siebie

Życzliwek Podróżnik nie jest jedynym krasnalem, który wyprowadził się z domu. Jego kuzyni są m.in. w Wilnie, Lwowie, Waszyngtonie, Reykjaviku, Dreźnie, Guadalajarze i Hradcu Kralove. Zdecydowana większość członków rodziny mieszka oczywiście w stolicy Dolnego Śląska. Już dawno stały się atrakcją turystyczną. Zawsze jednak warto pamiętać, że w mieście zaistniały się jako symbole Pomarańczowej Alternatywy. Na początku lat 80. pojawiały się na plamach farby, którą milicjanci zamalowywali napisy antykomunistyczne na murach. Teraz żyją u nas pod inną postacią.

— Krasnale przyciągają do Wrocławia jak magnes. Nierzadko ich niezwykłe imiona, atrybuty czy pozy wywołują uśmiech wrocławian i przyjezdnych. Są także sprytnym sposobem, by najmłodsi, poszukując tych małych figurek, przy okazji poznawały miasto i jego najciekawsze obiekty. Krasnale więc bawią i uczą — stwierdza dr Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UM Wrocławia. — Na stałe zrosły się z tkanką miasta i dziś wielu odwiedza Wrocław licząc także na spotkanie z krasnalami – dodaje.

Do Sopotu Życzliwek Podróżnik pojechał z pracownikami Hydropolis i wrocławskiego zoo. To kolejne dwie atrakcje, które bardzo lubią turyści. W ubiegłym roku ogród zoologiczny odwiedziło 1,2 mln osób spoza Dolnego Śląska, w tym 50 tys. z województwa pomorskiego.

W 2022 roku Wrocław odwiedziło łącznie 4,8 mln dorosłych turystów (ok. 5 mln w 2019 r.). Urząd miejski oszacował, że dodając dzieci i młodzież Wrocław odwiedziło w ubiegłym roku ok. 5,8 mln osób. Według wyliczeń magistratu turyści zostawili we Wrocławiu co najmniej 3,7 mld zł. Około 10 procent tej kwoty wpływa w podatkach do budżetu miasta.

Urzędnicy miejscy i pracownicy gminnych spółek promują Wrocław w Sopocie, aby tamtejszych turystów zachęcić do przyjazdu z Pomorza na Dolny Śląsk.

Źródło: materiały prasowe