Sektor nowoczesnych usług i technologii we Wrocławiu zatrudnia już blisko 40 tysięcy osób i liczba ta stale rośnie.
– Żeby pracować w branży IT nie trzeba kończyć informatyki. Poszukiwani są m.in. biolodzy i chemicy. Sposób nauki tych przedmiotów, logiczność funkcjonowania np. związków chemicznych, ma pewne cechy wspólne z funkcjonowaniem języków programowania – mówi Łukasz Czajkowski, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu w Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
W branży IT nie trzeba kończyć informatyki
– Wykształcenie informatyczne czy inne ścisłe pomaga, ale nie jest warunkiem koniecznym, by rozpocząć przygodę w IT. Dlatego inwestujemy w kształcenie osób z potencjałem. Spora część naszych dzisiejszych pracowników zaczynała od stażu lub spotkała się z nami na warsztatach. Są to nie tylko absolwenci Politechniki Wrocławskiej, ale także Uniwersytetu Ekonomicznego. Część osób zmienia branżę, ucząc się nowego fachu od podstaw. Zdarzają się też osoby po nietypowych kierunkach jak zarządzanie, geodezja czy górnictwo – mówi Natalia Urbańska, HR Director firmy Divante.
Bezpłatne szkolenia w ARAW-ie
Firmy we własnym zakresie organizują specjalistyczne szkolenia lub korzystają z oferty szkół, które kształcą na potrzeby branży IT.
– Promujemy organizowane przez takie firmy spotkania i szkolenia, bo tego potrzebuje rynek pracy we Wrocławiu. W siedzibie ARAWu przy pl. Solnym udostępniamy nasze pomieszczenia. Przykładem takich działań może być współpraca ze Szkołą Programowania Coders Lab i bezpłatne warsztaty z WordPress, które odbędą się 11 lutego. Zapraszamy do współpracy także inne firmy – dodaje Łukasz Czajkowski.
Dzień otwarty z IT – kilkaset miejsc pracy
ARAW uczestniczy także w organizowanych 6 lutego, przez Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu i Szkołę Programowania Coders Lab – Dniu otwartym z IT. Podczas spotkania osoby bezrobotne będą miały możliwość spotkania z działającym w branży IT pracodawcami DIVANTE, IBM, CREDIT SUISSE, BETTER SOFTWARE GRUOP, UNIT 4. Firmy te łącznie zatrudniają w stolicy Dolnego Śląska ponad 10 tysięcy pracowników, a obecnie prowadzą rekrutacje na kilkaset stanowisk.
– Pomimo niskiej stopy bezrobocia we Wrocławiu grupa osób bezrobotnych stanowi niewykorzystywaną dotąd niszę rynkową dla niesamowicie chłonnego, wrocławskiego rynku IT – mówi Maciej Sałdacz, z-ca dyr. Powiatowego Urzędu Pracy.
WordPress – bezpłatne warsztaty
WarsztatyAgencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej
Jakich kompetencji oczekują od specjalistów IT wrocławscy pracodawcy?
Branża IT należy do najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki, a programiści, deweloperzy, testerzy czy project managerowie mogą przebierać w ofertach pracy. Nie inaczej jest na wrocławskim rynku. To właśnie Wrocław, obok Warszawy i Krakowa, zatrudnia najwięcej specjalistów i stanowi jeden z największych centrów edukacyjnych w Polsce. Z badań przeprowadzonych przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i firmy HRK S.A wynika, że w samym 2015 roku kierunki informatyczne na wrocławskich uczelniach ukończyło 2 524 absolwentów. Z kolei w blisko 200 dolnośląskich firmach IT pracuje łącznie 20 tys. osób. Czytaj więcej – Rynek IT we Wrocławiu – konferencja Wro IT Camp