wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Praca na wakacje 2016 [OFERTY]
zdjęcie ilustracyjne

To dobry moment na poszukiwanie sezonowego zatrudnienia. Zwłaszcza, że w tym roku naprawdę jest w czym wybierać. Kelner, sprzedawca, hostessa czy pracownik produkcyjny – to jedne z najczęściej oferowanych zajęć na ciepłe miesiące.

Reklama

W ciągu letnich miesięcy pojawia się wiele sezonowych ofert pracy, szczególnie w branżach związanych z gastronomią, hotelarstwem, pracami biurowymi i rolnictwem. W tym roku jest w czym wybierać.

– W porównaniu do lat poprzednich w tym roku mamy więcej ofert pracy – mówi Lucyna Majdecka, dyrektor Biura Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy. – Obecnie jest ich około stu. Wszystkie dla osób pełnoletnich. Poszukiwane są głównie osoby do pracy sezonowej w handlu, przy pracach produkcyjnych i w ośrodkach wczasowych m.in. kucharz, pomoc kuchenna, pokojowa, a także kelner, barman, hostessa, sprzedawca lodów oraz pracownik produkcyjny. Stawki rozpoczynają się od 10 do 15 zł brutto na godzinę. Najlepiej płacą na promocji i w handlu.

Pracę sezonową można też znaleźć w miejscach letniego wypoczynku, m.in. na kąpieliskach, przy sprzedaży lodów czy też w ogródkach piwnych.

– Specyfika naszego obiektu powoduje, że w tej chwili szukamy pracowników jedynie na lato - mówi Maciej Domagała, dyrektor Operacyjny Kopalni Wrocław, nowego kąpieliska tuż pod Wrocławiem - Jest to doskonałe rozwiązanie dla wielu osób, które chciałyby dorobić sobie w czasie wakacji. Aktualnie zamierzamy zatrudnić około 80 osób. Poszukujemy kucharzy, barmanów, kelnerów, pomocy kuchennych, menedżerów gastronomii, pracowników kasowych oraz animatorów sportu. Osoby chętne do pracy nie muszą spełniać szczególnych wymagań. Ważny jest jednak zapał do pracy i otwartość na ludzi. Jedynie pracownicy gastronomii powinni posiadać książeczki pracownicze uprawniające do pracy z żywnością. Praca wakacyjna w Kopalni Wrocław - tel. 665-661-522. Czytaj – Kopalnia Wrocław – ceny biletów na nowe kąpielisko.

Ile można zarobić?

Według raportu przygotowanego przez Work Service pod kątem wysokości zarobków, najwyższe wynagrodzenie wśród zajęć sezonowych może uzyskać opiekunka do dzieci .

– Właśnie to stanowisko pracy może stać się tegorocznym hitem – mówi Pawlos Mandzios, dyrektor Operacyjny People Care z Grupy Work Service. – Dla osób bez większego doświadczenia i dodatkowych uprawnień stawki zaczynają się od 19 zł brutto. Natomiast ci, którzy wykazują się odpowiednim kompetencjami i znajomością języka obcego mogą liczyć na wynagrodzenie przekraczające 25 zł brutto za godzinę pracy.

Na kolejnych miejscach w rankingu Work Service znalazły się takie stanowiska jak hostessa, pomoc biurowa i pracownik call center. Ich średnie wynagrodzenie wynosi około 15 zł brutto za godzinę pracy. Z kolei pracownicy związani z firmami produkcyjnymi mogą spodziewać się pensji w wysokości 13 zł brutto. Co ciekawe, najniżej w rankingu są kelnerzy, których stawka godzinowa mieści się zwykle pomiędzy 10 a 13 zł brutto za godzinę . Ci jednak często mogą liczyć na  dodatkowe wynagrodzenie dzięki napiwkom.

Poza atrakcyjnym wynagrodzeniem za godzinę, niejednokrotnie pracodawcy przyciągają bezpłatnym transportem oraz zachęcają młodych do rekrutowania swoich znajomych. Dzięki temu można w pracy produktywnie spędzać czas w gronie przyjaciół.

Ważna jest podpisana umowa

– Podstawową zasadą jest podpisanie umowy przed podjęciem zatrudnienia sezonowego - podkreśla Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. – W przypadku jakichkolwiek problemów, jest to jedyny dokument chroniący prawa pracownika i dający możliwość egzekwowania jego praw w sądzie pracy. Należy też pamiętać, że pracodawca nie może wymagać od kandydata uiszczenia jakiejkolwiek kwoty jako kaucji przed podjęciem pracy. Natomiast ustalone wcześniej wynagrodzenie powinno być wypłacane po przepracowanym okresie pracy - tygodniowo bądź miesięcznie.

Do najczęstszych przewinień pracodawców należy zatrudnianie pracowników bez umowy, podpisywanie umowy- zlecenia, gdy powinni podpisać umowę o pracę oraz niewypłacanie pieniędzy w terminie.

Na szczęście przed nami ostatnie wakacje, w czasie których pracownicy są narażeni na syndrom tzw. pierwszej dniówki, a więc sytuacji w której podejmują pracę bez spisanej umowy. W razie kontroli pracodawca zwykle tłumaczy się wówczas tym, że pracownik jest w pracy pierwszy dzień i dlatego nie zdążył jej jeszcze podpisać.

Od 1 września zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu Pracy, która będzie kładła na pracodawców obowiązek zawarcia umowy o pracę lub pisemnego ustalenia warunków zatrudnienia. Pracownik będzie musiał otrzymać takie dokumenty jeszcze przed dopuszczeniem go do świadczenia pracy. Za brak dopełnienia tego obowiązku Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła udzielić grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. złotych.

Gdzie szukać pracy sezonowej?

Najczęściej ciekawych ofert pracy wakacyjnej poszukujemy w internecie. Do publikowanych tam zgłoszeń można dotrzeć zarówno poprzez duże serwisy rekrutacyjne, np.pracuj.pl czy hrk.pl, jak również popularne portale ogłoszeniowe m.ni. gratka.pl, olx.pl, gumtree.pl. 

– Dobrym pomysłem jest poszukiwanie pracy sezonowej w agencjach pracy tymczasowej, które dysponują wieloma sprawdzonymi ofertami lub w Ochotniczych Hufcach Pracy – uważa Maciej Sałdacz, zastępca dyrektora ds. marketingu usług urzędu Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu. – Co prawda w naszym urzędzie przybywa ofert pracy, jednak niezbyt często są to oferty dotyczące pracy sezonowej.

Można również bardziej aktywnie poszukiwać pracy i osobiście zgłaszać się do pracodawców i firm, które działają w branżach związanych z turystyką, gastronomią, sprzedażą, reklamą, produkcją, przetwórstwem, rolnictwem lub transportem. Warto też wysyłać swoje oferty bezpośrednio do ośrodków wypoczynkowych, hoteli, restauracji, barów czy sklepów. Przyda się również zwracanie uwagi na ogłoszenia wywieszane w ich witrynach.

Jeśli poszukujesz pracy sezonowej, zajrzyj tutaj:

www.dolnoslaska.ohp.pl

https://www.workservice.pl/Dla-kandydatow/Oferty-pracy

https://www.manpower.pl/szukaj-pracy/oferty-pracy/

https://olx.pl/praca/q-praca-sezonowa/

https://praca.gratka.pl/wroclaw/sezonowa/

https://www.gumtree.pl/s-oferty-pracy/sezonowa/v1c8q0p1

https://praca.money.pl/praca-na-wakacje/

https://pl.jobrapido.com/Oferty-pracy-Wakacje-miasto-Wroc%C5%82aw

https://sezonowa-praca.pl/

https://www.pracuj.pl/praca/sezonowa;kw

https://www.pracujwunii.pl/oferty-pracy/rodzaj/sezonowa/

Czy wiesz, że…

Jednak jak wynika z badania Work Service, 33,9 proc. pracodawców w ostatnich miesiącach miała trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników tymczasowych . Największy problem występował w zakresie zapotrzebowania na kadrę niższego (15,2 proc.) oraz średniego szczebla (11,4 proc.).

Czytaj także - Letnia praca za granicą – są jeszcze miejsca

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl