W Nowej Wsi Wrocławskiej, tuż obok autostrady A4, w hali o powierzchni 4200 mkw. montowane są specjalistyczne maszyny. Na nich amerykański koncern Paradigm Precision produkować będzie części do turbinowych silników lotniczych. Produkcja rozpocznie się już pod koniec lutego. Teraz szkoleni są operatorzy maszyn.
Quentin Hughes, wiceprezes ds. Operacyjnych Paradigm Precision, fot. Jarek Ratajczak
– Będzie to produkcja elementów do silników odrzutowych, które następnie trafią do naszych odbiorców m.in. Rolls-Royce, General Electric, Pratt & Whitney czy Snecma. Pierwsze dostawy ruszają od maja 2016 roku – tłumaczy Quentin Hughes, wiceprezes ds. Operacyjnych Paradigm Precision i dodaje, koncern ma kilkanaście fabryk na całym świecie, głównie w Ameryce Północnej. W Europie produkuje na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że 90 proc. samolotów komunikacyjnych napędzanych jest silnikami z częściami produkowanymi przez Paradigm Precision. Firma uczestniczy w nowatorskich projektach, które zaowocowały powstaniem silników napędzających najnowsze Boeingi i Airbusy.
Paradigm Precision Poland szuka pracowników
Przedstawiciele firmy podkreślają, że wybrano okolice Wrocławia ze względu na dobrą lokalizację, bliskość autostrady i lotniska ale nie tylko.
– Duże znaczenie miały też wysokie kwalifikacje absolwentów wrocławskich szkół technicznych – zaznacza Quentin Hughes: – Poszukujemy inżynierów, technologów, kontrolerów jakości oraz operatorów maszyn. W regionie wrocławskim jest dużo wysokiej klasy fachowców o unikalnych umiejętnościach. Preferujemy kandydatów z doświadczeniem ale nie tylko. Nasza oferta jest skierowana także do tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać. Firma będzie inwestować w pracowników także poprzez różnego rodzaju szkolenia. Na pracę mogą liczyć np. absolwenci techników, szczególnie o specjalności obróbka skrawaniem. Planujemy rozpocząć współpracę ze szkołami średnimi tak, by umożliwić młodzieży poznanie najnowszych osiągnięć w zakresie produkcji lotniczej. Skorzystają na tym i uczniowie i cały region.
Szkolenie operatorów maszyn w zakładzie Paradigm Precision koło Wrocławia, fot. Magdalena Kukawska
Rekrutacja już się rozpoczęła. Obecnie zatrudnienie znalazło 16 osób, a do lipca ma być przyjętych ok. 40 osób. W perspektywie 2-3 lat pracę znajdzie ok. 250 osób. Aktualnie poszukiwani są pracownicy w specjalizacji operator CNC oraz operator elektrodrążarki – bliższe informacje na stronie firmy. Paradigm Precision zainwestuje pod Wrocławiem od 5 do 10 mln euro. To pierwszy ich zakład w Polsce. Firma traktuje go pilotażowo – jak będzie sukces, możliwe będą kolejne inwestycje, podkreślają przedstawiciele koncernu.
– Jak do tej pory inwestycja rozwija się wręcz podręcznikowo, co dobrze wróży na przyszłość – dodaje Piotr Cichosz, dyr.operacyjny Paradigm Precision.
Aglomeracja Wrocławska stawia na przemysł lotniczy
Quentin Hughes zaznacza, że Paradigm Precision już uczestniczy w spotkaniach klastra lotniczego, który powstał w ubiegłym roku na Dolnym Śląsku – czytaj więcej – Dolnośląski Klaster Lotniczy.
– Władze aglomeracji wrocławskiej stawiają na rozwój przemysłu lotniczego jako branży perspektywicznej z uwagi na wysoką innowacyjność technologii i jakość tworzonych miejsc pracy. Zatrudnienie w Paradigm Precision znajdą wykwalifikowani inżynierowie jak i operatorzy maszyn z wykształceniem technicznym. Cieszymy się, że mamy w regionie inwestora, który wzbogaca ofertę lokalnego rynku zatrudnienia dzięki czemu Wrocław staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy i życia – mówi Łukasz Czajkowski, dyr. Centrum Wspierania Biznesu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
– Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z innymi zakładami, uniwersytetami oraz ośrodkami naukowo-badawczymi. Paradigm to nie tylko produkcja, ale także prace badawczo-rozwojowe – dodaje Piotr Cichosz.
Priorytetowym celem utworzenia DKL jest stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą, prowadzących działalność na terenie Regionu Polski Południowo – Zachodniej. Wśród partnerów DKL jest m.in. Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Czytaj także – Podzespoły Airbus Helicopters z Wrocławia – inwestycja warta 10 mln dolarów.
Jarek Ratajczak