wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Nauka
  4. Ośrodki badawczo-rozwojowe
Ośrodki badawczo-rozwojowe

Przedstawiamy raport PWC, Antal i ARAW o kondycji sektora B+R w aglomeracji wrocławskiej.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Podczas spotkania, na które licznie przybyli przedstawiciele świata nauki i biznesu, autorzy raportu przedstawili kluczowe wnioski płynące z publikacji, a także założenia metodologiczne. Wyniki pracy to rezultat badań statystycznych uzupełnionych przez ankiety i wywiady pogłębione. Punktem wyjścia do analizy sektora B+R było badanie sytuacji ekonomicznej Wrocławia oraz jego potencjału akademickiego. 26 uczelni wyższych, 125 000 studentów i ponad 32 000 absolwentów rocznie sprawia, iż Wrocław jest niezwykle silnym ośrodkiem akademickim. Liczne jednostki naukowe i instytucje badawcze nie tylko wpływają na wysoką jakość potencjału ludzkiego, ale także tworzą szeroką ofertę dla świata biznesu. Właśnie styk dwóch ww. środowisk stanowił najciekawsze zagadnienie zarówno dla gości zadających pytania autorom, jak i dla uczestników panelu dyskusyjnego.

Czy to przedsiębiorcy powinni zgłaszać się do naukowców, czy to naukowcy powinni wychodzić z ofertą do świata biznesu? To zagadnienie nie zostało ostatecznie rozstrzygnięte, choć udało się wypracować swoisty konsensus, że zarówno środowiska akademickie, jak i biznesowe powinny bardziej otwierać się na siebie nawzajem. W otwarciu zapewne pomoże prezentowany wczoraj raport, gdyż pokazuje on konkretne możliwości, jakie stwarzają wrocławskie jednostki naukowe dla firm tak licznie reprezentowanych we Wrocławiu.

Spotkanie otworzył prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej Dariusz Ostrowski, który cytował fragmenty książki „Nowe horyzonty” autorstwa prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, wydanej w 2006 roku. Obecny na prezentacji Rafał Dutkiewicz w żartobliwy sposób przeprosił za swoje słowa sprzed ponad 10 lat, gdyż obecna kondycja miasta zdecydowanie – i na szczęście – nie przystaje do dawnych prognoz i analiz.

O raporcie

Raport „Potencjał i potrzeby badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw aglomeracji wrocławskiej” to pierwsze tak kompleksowe opracowanie, dotyczące sfery badawczo-rozwojowej w regionie aglomeracji wrocławskiej. Zawarte w publikacji dane obejmują podsumowanie najważniejszych atutów miasta, zestawienie najważniejszych inwestycji, kompendium infrastruktury badawczo – rozwojowej Wrocławia oraz wyniki badania ankietowego, przeprowadzonego wśród przedsiębiorców prowadzących działalność w regionie. Raport skierowany jest do przedsiębiorców, jednostek badawczo-rozwojowych, uczelni wyższych oraz potencjalnych inwestorów.

– Współpracujemy z przedsiębiorcami, bo nie da się kształcić inżynierów bez znajomości potrzeb rynku pracy, bez kontaktu z praktykami. Ale mamy w zakresie tej współpracy jeszcze wiele do zrobienia – wskazuje w raporcie pan Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Cezary Madryas – Wierzę, że ten raport pomoże i nam, czyli środowisku naukowemu, i przedsiębiorcom na wzajemne poznanie i – w efekcie – stworzenie modelu współpracy opartego na potencjale badawczym wrocławskich uczelni i instytucji naukowych z jednej strony, określeniu potrzeb i kapitale firmowym z drugiej oraz zapewnieniu dobrych warunków dla inkubacji twórczych rozwiązań przez samorząd Wrocławia.

Organizatorzy

Antal działa w Polsce od 1996 i jest liderem rekrutacji specjalistów i menedżerów oraz doradztwa HR. Od 2013 roku jest częścią Grupy Kapitałowej Work Service S.A. Dzięki codziennym kontaktom zarówno z pracodawcami, jak i kandydatami Antal dysponuje najlepszymi informacjami na temat obecnych na rynku pracy trendów. W celu jeszcze większego pogłębienia tej wiedzy regularnie prowadzi również badania rynku pracy.

PwC jest wiodącą globalną organizacją świadczącą profesjonalne usługi doradcze, w tym: audytu i doradztwa księgowego, doradztwa podatkowego, prawnego biznesowego, zarządzania ryzykiem, transakcyjnego oraz w zakresie kapitału ludzkiego. Ważnym aspektem działalności PwC w Polsce są innowacje oraz badania i rozwój, w obszarze których funkcjonuje dedykowany zespół Innowacji i B+R, Dotacji i ulg.

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW) powstała w 2006 roku jako publiczna spółka non-profit, w całości należąca do samorządów, odpowiedzialna za promocję gospodarczą regionu oraz pozyskiwanie inwestycji zagranicznych. W 2013 roku zainicjowała projekt Invest In Wroclaw w celu umacniania silnej marki miasta także poprzez użycie kanałów wirtualnych i wsparcie topowych ekspertów. ARAW zapewnia także kompleksową opiekę poinwestycyjną zagranicznym firmom, umożliwia im kontakty z polskimi spółkami oraz stanowi wsparcie dla ekosystemu wrocławskich start-upów oraz polskich firm technologicznych. ARAW szczególnie mocno angażuje się w projekty zaawansowane technologicznie: centra badawczorozwojowe, KPO, przemysł 4.0. W czasie 10 lat ARAW z sukcesem wsparła ponad 200 projektów inwestycyjnych we Wrocławiu i okolicach, co przyczyniło się do utworzenia ponad 85 000 miejsc pracy.

Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej jest ogólnouczelnianą jednostką organizacyjną prowadzącą działalność naukową, badawczą, szkoleniową i usługową. Centrum podlega Prorektorowi ds. Współpracy z Gospodarką i Informatyzacji.

Sektor B+R w aglomeracji wrocławskiej. Raport

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl