wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Za unijne pieniądze wrocławska firma bada wchłanianie leków i suplementów na bazie konopi
Wrocławska spółka bada możliwości zwiększenia wchłaniania leków. Materiały prasowe
Wrocławska spółka bada możliwości zwiększenia wchłaniania leków.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrało wrocławską firmę Healthcann S.A. do oprowadzenia badań nad nową technologią, która pozwoli na kilkukrotnie lepsze przyswajanie leków i suplementów produkowanych na bazie konopi. Projekt zostanie również dofinansowany ze środków unijnych. Wiele wskazuje na to, że technologia naukowców z Wrocławia może odmienić rynek farmaceutyczny.

Reklama

Wrocławska spółka biotechnologiczna Healthcann została wybrana w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do opracowania technologii, która poprawi wchłanianie do organizmu produktów z konopi, stosowanych w leczeniu wielu schorzeń neurologicznych. Prace badawcze mają zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Celem pierwotnym są badania nad związkami z konopi. Jednak w praktyce mamy cel o wiele szerszy. Prowadzone przez nas badania mają już wkrótce rozpocząć nową erę w obszarze profilaktyki i ochrony zdrowia. Zaproponowana przez nas technologia ma pomóc w skuteczniejszym leczeniu chorób przewlekłych, na przykład poprzez poprawę wchłanialności substancji zdrowotnych, tzw. nutraceutyków.
dr Grzegorz Kiełbowicz, CEO Healthcann S.A.

W skutecznym leczeniu liczy się poziom wchłaniania leków

Istotne zwiększenie wchłanialności leków i suplementów do organizmu ma nastąpić dzięki zastosowaniu technologii nośników lipidowych. To one umożliwią zamykanie substancji aktywnych danego leku w małe pęcherzyki (nanocząstki). Niewielkie rozmiary tych nanocząstek ułatwią przenikanie substancji leczniczej do układu pokarmowego człowieka.

Dane z rynku farmaceutycznego pokazują, że ponad 35 proc. substancji leczniczych i prozdrowotnych, które obecnie są dostępne na rynku, ma niską wchłanialność. Co więcej, szacuje się, że ponad 70 proc. nowych produktów leczniczych zostanie odrzuconych podczas badań, właśnie ze względu na mocno ograniczone możliwości wchłaniania do organizmu.

Poziom wchłaniania jest dzisiaj zasadniczym czynnikiem decydującym o powodzeniu i efektywności danego leku czy suplementu na masowym rynku. Niski poziom wchłanialności wielu popularnych suplementów diety powoduje, że ich spożycie ma znikome znaczenie dla ludzkiego zdrowia.
dr Grzegorz Kiełbowicz

Naukowcy z Wrocławia z opatentowaną technologią

Spółka Healthcann powstała w 2020 roku. Stworzyli ją trzej doktorzy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu – dr inż. Tomasz Tronina, dr inż. Grzegorz Kiełbowicz oraz dr inż. Paweł Mituła. I choć Healthcann można określić mianem startupu, to ma już na swoim koncie opatentowaną technologię – AdvanDrop. Poprawia ona efektywność działania suplementów diety i związków zawartych w konopiach.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl