wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:56

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Orange sprzedaje dawną Pocztę Paczkową i Telegraf w centrum Wrocławia. „Promocyjna” cena to 35 milionów złotych

Jeżeli ktoś ma 35 milionów złotych na inwestycję w zabytek w centrum Wrocławia, może kupić dawną Pocztę Paczkową od Orange. Gmach przy ulicach Purkyniego i Janickiego aktualnie wystawiony jest za 35 milionów złotych. Obecnie są w nim biura, sale konferencyjne i tym podobne. Byliśmy w środku, żeby sprawdzić, jak prezentują się wnętrza.

Reklama

Firma Orange od jakiegoś czasu szuka kupca na zabytkowy budynek dawnej Poczty Paczkowej i Telegrafu pod adresem ul. Purkyniego 2. Wcześniej właściciel nie podawał konkretnej ceny, informując, że jest do negocjacji, ale teraz wystawia go za 35 milionów złotych.

Wnętrza zabytkowego budynku pocztowego

W 2-piętrowym gmachu o powierzchni niespełna 7400 mkw. obecnie znajdują się:

  • gabinety i sale biurowe,
  • sale szkoleniowe,
  • sale konferencyjne,
  • pomieszczenia socjalne,
  • dwa garaże,
  • dwie portiernie.

Do budynku prowadzi siedem wejść. Główne jest od strony ulicy Purkyniego – w ścianie, którą zdobi portret poety Rafała Wojaczka. Na dziedzińcu mieści się parking na 55 miejsc postojowych.

Pracownicy biura prasowego Orange informują, że nieruchomość można przeznaczyć na biura, hotel czy akademik. Dodają, że firma ją sprzedaje, ponieważ nie potrzebuje jej do prowadzenia podstawowej działalności biznesowej.

W ogłoszeniu czytamy, że wnętrza są w bardzo dobrym stanie technicznym. Pokazujemy je w galerii zdjęć wykonanych przez naszego fotografa.

Warto przywrócić mu oryginalną świetność

Budynek podlega ochronie i opiece konserwatorskiej. Konserwator wojewódzki – Daniel Gibski – uważa, że obiekt zasługuje na to, by przywrócić mu oryginalną świetność.

Świetność utraconą w czasie oblężenia Twierdzy Wrocław w 1945 roku, kiedy gmach został częściowo zburzony i pozostawiony jako jedna z ostatnich ruin w mieście, po czym radykalnie przebudowany, zwłaszcza w środku.

Pozostałością  pierwotnego wyglądu jest boniowany (boniowanie to zdobienie lica muru poprzez wyraźne zaznaczenie krawędzi poszczególnych ciosów kamiennych lub płyt okładzinowych, zwykle w kształt prostokątny) parter z neobarokowymi portalami i ozdobnymi klińcami w obramieniach okien.

Wzniesiony w 1901 na posesjach klasztorów Dominikanek i Dominikanów według projektu biura architektonicznego Poczty Rzeszy z Berlina. Z barokowego klasztoru Dominikanów zachowano jedynie refektarz, łącząc go z nowym budynkiem. W 1925 pocztę radykalnie przebudowano, dodając wewnętrzne skrzydło i nowy budynek od ul. Św. Katarzyny. Zespół utworzył całą wschodnią pierzeję bloku od ulicy Janickiego wraz z narożnikiem od Purkyniego. Dostawiono 4 krótkie skrzydła, tworząc dziedzińce z rampami - magazyny, sortownie paczek i sale obsługi klientów. W trakcie frontowym znajdowały się biura. Pierwotnie bardzo malowniczy gmach o zróżnicowanych wysokościach, ryzalitach, szczytach, bogatej dekoracji architektonicznej - neobarokowej z elementami secesji.
Agnieszka Zabłocka-Kos w Leksykonie architektury Wrocławia

Przed fuzją, w wyniku której powstała firma Orange Polska, w zabytku mieściła się siedziba Telekomunikacji Polskiej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl