wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Odzyskają energię ze ścieków. Największa instalacja
Budowa Wrompy. Fortum
Budowa Wrompy.

Wrompa, czyli największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii cieplnej ze ścieków, powstaje na terenie wrocławskiej przepompowni Port Południe. Uzyskana w ten sposób energia pokryje 5 proc. zapotrzebowania odbiorców ciepła sieciowego w mieście. Jej oddanie do użytku zaplanowano na 2024 r.

Reklama

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem tych zmian jest wykorzystanie ciepła odpadowego. Można je odzyskiwać z serwerowni, procesów produkcyjnych, ale też ze ścieków.

Wrompa będzie największą systemową pompą ciepła w Polsce. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić ważny element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu pokrywając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście.
Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum

Wrompa pozwoli na rezygnację z ogrzewania węglem

Jak twierdzi Mariusz Dzikuć, prowadzona inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW. To tysiąc razy więcej, niż typowa pompa ciepła w domu jednorodzinnym. Umożliwi to pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych, głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.

Wrompa to pierwszy krok na drodze do odejścia od paliw kopalnych w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian.
Mariusz Dzikuć

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Dzięki temu każdego roku unikniemy emisji niemal 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji - SO2, NOx i pyłów. 

Przedsięwzięcie ważne dla środowiska

Jak twierdzi Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu, gospodarka obiegu zamkniętego to nasza przyszłość.

Koniec życia produktu powinien być jednocześnie początkiem czegoś nowego. Takie podejście z powodzeniem stosujemy w naszej oczyszczalni ścieków na Janówku. Dzięki fermentacji osadów oczyszczalnia jest w 100% samowystarczalna w zakresie energii cieplnej i w ok. 60% pod względem energii elektrycznej. Podobna filozofia dbania o planetę zostanie zastosowana na terenie całego miasta.
Witold Ziomek

Według Witolda Ziomka współpraca z Fortum pozwoli wykorzystywać ścieki nieoczyszczone, jako źródło ciepła dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Natomiast odzysk energii zredukuje zużycie węgla w produkcji ciepła dla wrocławian.

Większość instalacji będzie pod ziemią

Aktualnie w znacznym stopniu zaawansowania znajdują się prace podziemne. Ma to duże znaczenie, gdyż to właśnie pod powierzchnią gruntu będzie się znajdować większość instalacji.

Zakończono już budowę ścian szczelinowych, sięgających 26 metrów w głąb ziemi. Pomogą one w zatrzymaniu dopływu wód gruntowych. Z wykopu została wybrana ziemia i wypompowano wody gruntowe. Na głębokości 13 metrów wylana została warstwa chudego betonu, na której układane są zbrojenia płyty fundamentowej. Na tym poziomie znajdą się instalacje do podczyszczania ścieków. Następny krok to wzniesienie części naziemnej.

Wrompa - inwestycja warta 100 mln zł

Wrompa zostanie połączona z systemem ciepłowniczym Fortum siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Projekt ten będzie w sumie kosztował ok. 100 mln złotych. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w kwocie 18 mln złotych oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych. Projekt realizuje Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Wykonawcą inwestycji jest STRABAG.

Skończona Wrompa będzie obejmowała 1 202,23 mkw. przestrzeni użytkowej. Planowane zakończenie konstrukcji stanu surowego obiektu nastąpi w styczniu, a zakończenie całości budynku zaplanowano na maj 2024. Zostanie ona oddana do użytku w czwartym kwartale 2024 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl