wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Przedsiębiorcy boją się i alarmują: nadzwyczajny podatek dla firm doprowadzi do fali niekontrolowanych bankructw [SZCZEGÓŁY]

Przedsiębiorcy boją się i alarmują: nadzwyczajny podatek dla firm doprowadzi do fali niekontrolowanych bankructw [SZCZEGÓŁY]

Jarek Ratajczak,

Rząd planuje wprowadzić 50-procentowy podatek od „zysków nadzwyczajnych”. – Nowe przepisy będą karały najlepsze, najbardziej efektywne i najlepiej przygotowane na kryzys polskie firmy – ostrzegają przedstawiciele Stowarzyszenie ITCorner we Wrocławiu, reprezentującego polskich właścicieli i rodzinne firmy technologiczne.

Reklama

Rząd, zamiast proponować rozwiązania pomagające firmom przetrwać kryzys, planuje wprowadzić 50-proc. podatek od „zysków nadzwyczajnych”. Doprowadzi on do fali niekontrolowanych bankructw i uderzy w polską gospodarkę – ostrzega Rada Przedsiębiorczości Krajowej Izby Gospodarczej.

Podatek od nadzwyczajnych zysków. W kogo uderzy?

Nowy podatek miałby objąć nie tylko spółki Skarbu Państwa i firmy energetyczne, ale wszystkie duże przedsiębiorstwa, w tym prywatne z różnych branż, zatrudniające powyżej 250 osób.  

Pomysł nowego podatku pojawia się w momencie, kiedy przedsiębiorstwa borykają się z ogromnym wzrostem obciążeń związanym z gwałtownie rosnącymi cenami prądu, gazu i ciepła, spadkiem zamówień i trudnościami związanymi z zerwanymi łańcuchami dostaw. Grożą nam poważne trudności gospodarcze i recesja. Rząd, zamiast proponować rozwiązania łagodzące kryzys, zapowiada wprowadzenie kolejnego, absurdalnego podatku od nieistniejących zysków nadzwyczajnych, bo te ewentualnie mogą posiadać jedynie spółki Skarbu Państwa
Rada Przedsiębiorczości Krajowa Izba Gospodarcza

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej krajowy podatek od nadzwyczajnych zysków będzie negatywnie wpływać na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, pozbawiając ich środków i potencjału do konkurowania z firmami z krajów, w których podatek taki nie zostanie wprowadzony.

– Podatek od zysków nadzwyczajnych, którym objęte zostaną firmy takich zysków nie osiągające, jest przejawem skrajnie nieodpowiedzialnej polityki rządu. Jego celem jest wydrenowanie z firm pieniędzy, niezbędnych do ich rozwoju, kontynuacji działalności w kryzysie i utrzymania miejsc pracy – podkreśla Rada Przedsiębiorczości.

Nadzwyczajny podatek: Nowe przepisy będą karały najlepiej przygotowane na kryzys polskie firmy

Komentarz prof. Michała Jackowskiego, członka zarządu IT Corner we Wrocławiu. Stowarzyszenie ITCorner reprezentuje polskie właścicielskie i rodzinne firmy technologiczne: 

– „Nie znamy jeszcze szczegółów projektu dotyczącego podatku od zysków nadzwyczajnych. Opieramy się jedynie na publicznie dostępnych założeniach.

Władze i członkowie ITCorner podchodzą do opisywanych zmian z dużym dystansem traktując je jako znaczącą negatywną zmianę reguł gry w jej trakcie, zwłaszcza w tak trudnym dla biznesu postpandemicznym i wojennym roku. Obawiamy się, że nowe przepisy będą karały najlepsze, najbardziej efektywne i najlepiej przygotowane na kryzys polskie firmy.

Stowarzyszenie ITCorner reprezentuje polskie właścicielskie i rodzinne firmy technologiczne, które konkurują na rynku IT z gigantami z USA, Azji i Europy Zachodniej. Nasi konkurenci dysponują niemal nieograniczonym kapitałem walcząc o tych samych klientów i pracowników-ekspertów.

Oceniamy, że opisywane zmiany podatkowe mogą skutkować wprowadzeniem kolejnej, bardzo wysokiej stawki podatkowej. W efekcie polski biznes, który nie transferuje zysków za granicę lecz konsekwentnie reinwestuje zyski w rozwój, zostanie pozbawiony kapitału i przestanie być konkurencyjny.

W konsekwencji takie przepisy mogą zachęcać do sztucznego zaniżania zysków oraz karać te firmy, które tego nie robiły, lecz budowały fundamenty zdrowego biznesu. Będzie to niekorzystne zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla państwa.

Jednocześnie chcemy wyrazić nadzieję, że zmiany nie dotkną tych regulacji, które zostały przyjęte w ramach swego rodzaju kontraktu zawartego z podatnikami, którzy w zaufaniu do państwa przyjmowali rozwiązania rozliczane rocznie (jak ulgi podatkowe) lub nawet wieloletnie (jak CIT estoński).

Chcemy podkreślić, że nasze Stowarzyszenie zostało zaproszone do Rady ds. Cyfryzacji i jako członek tego organu będzie się uważnie przyglądać planowanym przepisom i zmieniać je w taki sposób, aby zachować konkurencyjność polskiego środowiska IT.”

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl