wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:05

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Nauka
  4. Edukacja Przedsiębiorczości
  5. Edukacja przedsiębiorczości - aktualności
  6. Lepsza wersja Wrocławia według młodych
uczestnicy spotkania Katarzyna Wysocka, Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia
uczestnicy spotkania

Młodzież zaproponowała, co mogłoby powstać w mieście, żeby żyło się tu lepiej.

Reklama

Ultranowoczesny model komunikacji MPK, przestrzeń życzliwości połączona ze skateparkiem, aplikacja przybliżająca architekturę Wrocławia czy też miejsce kulturalnych spotkań różnych pokoleń w klimacie lat 70. – to tylko niektóre projekty, które mogą sprawić, że w stolicy Dolnego Śląska będzie żyło się wygodniej i przyjemniej. Przygotowała je wrocławska młodzież w ramach projektu „Słowa mają moc”.

Celem przedsięwzięcia, które rozpoczęło w październiku ubiegłego roku, jest podniesienie kompetencji niezbędnych na rynku pracy m.in. przedsiębiorczości, pracy w zespole czy wychodzenia z inicjatywą, a także kształtowanie właściwych postaw, takich jak kreatywność czy innowacyjność.

Dwa lata szkoleń i kontaktu z biznesem

„Słowa mają moc” to innowacyjny projekt, który potrwa dwa lata. Weźmie w nim udział młodzież z 13 szkół średnich. W trakcie jego trwania 26 nauczycieli zostanie przeszkolonych z innowacyjnych technik prowadzenia zajęć, 390 uczniów będzie się szkoliło z efektywnej komunikacji, a 1170 uczniów dowie się więcej o biznesie dzięki kontaktom z innowatorami, zaproszonymi na cykliczne spotkania do szkół.

Czytaj także: 29 i 30 listopada 2017 r. odbyły się pierwsze zajęcia w projekcie "Słowa mają moc"

Zaplanowano również dwie uroczyste gale podsumowujące. Jedna z nich odbyła się pod koniec minionego roku szkolnego.

Zajęcia z nauczycielami i młodzieżą prowadzi Anna Cieślik, psycholożka, trenerka biznesu i edukatorka, właścicielka Pracowni Rozwoju.

– Jak się okazało, doświadczenie psychologiczne stanowi tu ogromną wartość dodaną – uważa Laura Pieńkowska, koordynatorka projektu „Słowa mają moc”. –Uczniowie i nauczyciele często stoją bowiem po dwóch stronach barykady i ciężko im zrozumieć nawzajem swoje intencje i zachowania. Trening kompetencji miękkich z udziałem doświadczonego trenera pomaga im pokonać te bariery i otworzyć się na drugiego człowieka. Tymczasem efektem tego „otwarcia” są niesamowite projekty młodzieży, których profesjonalne prezentacje oglądaliśmy podczas pierwszej gali.

– Jestem pod wrażeniem dojrzałości zaprezentowanych projektów – mówi Janina Woźna, dyr. Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Większość pomysłów zaprezentowanych na gali nadaje się do wdrożenia. Nie są one oczywiście ostateczne, to dopiero pierwsze propozycje rozwiązań, ale świadczą o dogłębnej analizie tematu, o zmyśle obserwacyjnym i przemyśleniach młodzieży. A także, co bardzo cieszy, o chęci do działania i angażowania się we wspólne przedsięwzięcia. Rośnie pokolenie, które nada nowy wymiar pojęciu partycypacji.

Niebanalne propozycje

Wśród propozycji młodzieży, dotyczących poprawy komfortu życia we Wrocławiu, znalazły się m.in. :

  • "Akademia Młodych Stylistów" - miejsce praktyk fryzjerskich i stylistycznych, gdzie młodzież mogłaby świadczyć tańsze usługi dla mieszkańców Wrocławia i jednocześnie uczyć się fachu (Technikum nr 5,ZSZ nr 5, ul. Dawida)
  • "Dimmer Train" - nowy model komunikacji MPK opartej o autonomiczny system kapsuł, poruszających się nad ulicami miasta po elektromagnetycznym systemie szyn, rozpostartych pomiędzy zmodernizowanymi latarniami miejskimi (Technikum nr 2, ZS nr 2, ul. Borowska)
  • „Luz do kwadratu” – projekt, który ma pomóc społeczeństwu dostrzec „kolory” codziennego życia pozbywając się „szarości”. Młodzież chce za pomocą odpowiedniego miejsca, różnych atrakcji, konkursów, rozmów, eksperymentów i happeningów oraz reklam dotrzeć do ludzi i pokazać im, że wszystko może być powodem do uśmiechu, życzliwości (Technikum nr 2, ZS nr 2, ul. Borowska)
  • „Wroc Go” – aplikacja, dzięki której ludzie chętnie będą wychodzić z domu, pozwalająca na jeszcze lepsze poznanie miasta w sposób ciekawy i alternatywny (Technikum nr 11, Zespół Szkół Budowlanych, ul. Grabiszyńska)
  • "Młody Wrocław" - miejsce dla młodych służące rozrywce i poszukiwaniu pracy (Technikum nr 16, ZS nr 3, ul. Szkocka)
  • "Jak żyć?" - lekcje z życia dla osób w różnym wieku, pozwalające na skuteczne rozwiązywanie problemów życia codziennego (Zespół Szkół Logistycznych, ul. Dawida)
  • "Młodość to wolność" - otwarta przestrzeń rozrywki i aktywności dla młodych wrocławian (Technikum nr 15, ZS nr 25, ul. Skwierzyńska)
  • "W pobliżu" - aplikacja dla młodych, stworzona przez młodych, wyszukująca miejsca atrakcyjne dla tej grupy docelowej (LO XI, ZS nr 19, ul. Spółdzielcza)
  • "Zlepka" - miejsce kulturalnych spotkań dla różnych pokoleń w klimacie lat 70-tych (LO XV, ul. Wojrowicka)
  • "Łap wiedzę" - aplikacja dodatkowych lekcji organizowanych przez szkoły dla siebie nawzajem (Technikum nr 7, Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, ul. Haukego-Bosaka)
  • "Piknik na Hubach" - wspólne biesiadowanie z mieszkańcami Hub, zorganizowane przez uczniów i nauczycieli ze szkoły gastronomicznej (Technikum nr 9, Zespół Szkół Gastronomicznych, ul. Kamienna)
  • "Laboratorium atmosfery" - miejsce w szkole, które dzięki stworzonej tam wyjątkowej atmosferze, będzie sprzyjało nauce, spotkaniom i przełoży się na zwiększenie motywacji do chodzenia do szkoły (LO I, ul. Poniatowskiego)
  • "Sprawniej przez Wrocław" - projekt usprawniający MPK, połączenie kilku aplikacji oraz tablic elektronicznych na przystankach (Technikum nr 3, ZS nr 18, ul. Młodych Techników)
  • "Sport Teen" - aplikacja dla uczniów uprawiających sport, którzy używając jej mogliby zbierać punkty i dzięki temu otrzymywać darmowe wejściówki na zajęcia fitness lub siłownię (Technikum nr 13, Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych, ul. Worcella)

Była wyraźna potrzeba

Projekt „Słowa mają moc” jest efektem przeprowadzonej diagnozy potrzeb edukacyjnych w 13 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie ZIT Wrof, osiągających najsłabsze wyniki edukacyjne. Wykazała ona, że w 13 placówkach pojawiło się zapotrzebowanie na prowadzenie dodatkowych zajęć z zakresu kształtowania i rozwijania u uczniów kompetencji kluczowych (społecznych, inicjatywności, przedsiębiorczości) oraz kształtowania właściwych postaw (kreatywności, innowacyjności, pracy zespołowej) niezbędnych na rynku pracy.

Podobne wnioski przyniósł wcześniejszy projekt realizowany przez Biuro Rozwoju Gospodarczego w ramach Programu Edukacja Przedsiębiorczości w 2016 roku. Okazało się wówczas, że wśród 504 uczniów z 5 różnych szkół jedynie 10 osób słyszało o prezentacji biznesowej, a tylko 2 uczniów wiedziało, czym są startupy.

Zbliżone obserwacje mają również pracodawcy, którzy coraz częściej zwracają uwagę, że docierający do nich kandydaci do pracy, którzy mają wiedzę, lecz nie potrafią jej przekazać, ani też pracować zespołowo.

Przeprowadzona diagnoza dotyczyła również nauczycieli. Wykazała, że również oni są zainteresowani podnoszeniem swoich kompetencji miękkich w zakresie efektywnej prezentacji, komunikacji oraz innowacyjnych technik pracy z uczniem.

Projekt „Słowa mają moc” będzie realizowany do maja 2019 roku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl