wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Boom na księgowych we Wrocławiu
Boom na księgowych we Wrocławiu GOBS

W stolicy Dolnego Śląska z roku na rok przybywa coraz więcej międzynarodowych firm, które potrzebują doskonale wykształconych księgowych – znających nie tylko zasady rachunkowości i prawo podatkowe, ale również języki obce. Popyt na takich pracowników często przewyższa ich podaż, co może być dużą szansą dla osób, które zamierzają kształcić się w tym kierunku.

Do niedawna praca w księgowości kojarzyła się z monotonnym wpisywaniem każdej faktury do dokumentacji i nudnym przeliczaniem cyferek. Dużo jednak się tu zmieniło. Teraz to zawód przyszłości, przyciągający coraz więcej młodych ludzi, którym zależy na ciekawej i dobrze płatnej pracy. W dodatku można przebierać w wielu interesujących ofertach zatrudnienia.

Średnio co dwa, trzy miesiące prowadzimy rekrutację . Aktualnie poszukujemy czterech osób, przede wszystkim samodzielnych księgowych. Problem polega na tym, że kandydaci na to stanowisko albo są dobrymi i wszechstronnymi księgowymi, albo nie mają zbyt dużego doświadczenia w księgowości, za to biegle posługują się językami obcymi. Tymczasem my potrzebujemy obu tych umiejętności jednocześnie, a to niestety rzadko się zdarza.

Izabela Kołodziejczak, prezes wrocławskiej spółki GOBS, zajmującej się obsługą i doradztwem rachunkowym firm z kapitałem zagranicznym

Konieczna aktualna wiedza i chęci do ciągłej nauki

Współczesny księgowy to zwykle absolwent studiów ekonomicznych, najlepiej na kierunku rachunkowym bądź finansowym. Jeśli jednak osoba, która chce pracować w księgowości, ukończyła inne studia, również ma szanse na pracę w tym zawodzie. Wystarczy, że uzupełni swoją edukację na studiach podyplomowych w tym zakresie lub kursach zawodowych organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Same studia to jednak nie koniec edukacji. Konieczne są tu także praktyki. Wiedza księgowego powinna być cały czas aktualna i na bieżąco poszerzana.

To praca przede wszystkim dla osób posiadających umiejętność analitycznego myślenia, dobrze kojarzących fakty oraz chętnych do stałej nauki. Przepisy zmieniają się bardzo często. Zdarza się, że nawet kilka razy w roku. Księgowy musi za tym nadążać, aby być na bieżąco z aktualnie obowiązującymi regulacjami. Konieczny jest też udział w szkoleniach. Nie bez znaczenia są także dobre zdolności komunikacyjne, gdyż trzeba umieć rozmawiać zarówno z klientem, jak i z urzędem skarbowym. Bardzo ważna jest także odporność na stres, gdyż jest to praca pod presją czasu. Zawsze gonią nas jakieś terminy..

Anna Swędrak, właścicielka AS Biura Rachunkowego z Wrocławia.

Rewolucja IT również w księgowości

Księgowy musi być także na bieżąco z nowoczesnymi technologiami. Postępująca digitalizacja tego zawodu sprawia, że konieczna jest umiejętność poruszania się w świecie aplikacji do skanowania, podpisów elektronicznych, struktur JPK, i do tego oczywiście konieczny jest Excel na zaawansowanym poziomie.   

Od kilku lat zawód księgowego przeżywa coś w rodzaju rewolucji IT. Coraz więcej zadań, dotychczas wykonywanych przez młodszych stażem pracowników, przejmują komputery. Nie ma już konieczności ręcznego wprowadzania danych, faktury są skanowane, a dane z nich automatycznie zaczytywane do systemu finansowo-księgowego.

Szansa na błyskotliwą karierę

Dużą zaletą branży księgowej jest niewątpliwie to, że awans odbywa się tu na dość jasnych zasadach. Większość osób stawiających pierwsze kroki w tym zawodzie, zaczyna od stanowiska młodszego księgowego. Po nabraniu kilkuletniego doświadczenia można zostać samodzielnym księgowym, a z tego stanowiska łatwo awansować na głównego księgowego.

Jednak, aby móc zasiąść na tym stanowisku konieczna jest nie tylko doskonała znajomość polskiego prawa podatkowego oraz zasad rachunkowości zarządczej, a także wiedza z zakresu międzynarodowych standardów rachunkowości.

Najwyższym stanowiskiem, o jakim marzą księgowi jest dyrektor finansowy. Osoba pełniąca tę funkcję odpowiada za całościowe zarządzanie pieniędzmi firmy. Tu jednak wymagania bywają jeszcze wyższe. Konieczne jest nie tylko duże doświadczenie, ale także zdane egzaminy w zakresie polskich lub międzynarodowych kwalifikacji zawodowych, m.in. ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) lub certyfikatu biegłego rewidenta.

Poza pracą dla jednego przedsiębiorstwa, księgowy może być też zatrudniony w biurze rachunkowym, gdzie ma wielu klientów. Alternatywną formą pracy w księgowości jest także prowadzenie własnej działalności rachunkowej.

Czytaj także: Nowe TAX FREE – dobra informacja dla turystów i wrocławskich firm

Ofert pracy nie brakuje

Jedno jest pewne – w księgowości na brak ofert pracy nie można narzekać. Ze znalezieniem odpowiedniego zajęcia nie powinni mieć problemu zarówno praktykanci i stażyści w tym zawodzie, jak i księgowi z dużym doświadczeniem, czy też biegli rewidenci.  Najwięcej propozycji jest dla osób z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem.

Zwykle poszukujemy pracowników z wyższym wykształceniem i co najmniej roczną praktyką w zawodzie. Jednak zdarza się, że zatrudniamy także osoby zaraz po studiach, które dopiero u nas uczą się zawodu w praktyce. Natomiast kluczowa jest dla nas znajomość języków obcych, przede wszystkim angielskiego, gdyż większość naszych klientów to spółki z kapitałem zagranicznym. Mile widziana jest również znajomość drugiego języka. W naszym zespole są osoby mówiące również po niemiecku, a nawet po japońsku.

Izabela Kołodziejczak

Niemałe zarobki

Wynagrodzenie księgowych zależy od ich wykształcenia, stażu pracy, wielkości firmy, w której pracują oraz województwa. Według portalu Wynagrodzenia.pl średnie miesięczne wynagrodzenie całkowite na tym stanowisku wynosi 5 000 zł brutto. Co drugi samodzielny księgowy otrzymuje pensję od 4 080 zł do 6 250 zł. Z kolei 25 proc. najgorzej wynagradzanych samodzielnych księgowych zarabia poniżej 4 080 zł brutto. Na zarobki powyżej 6 250 zł brutto może liczyć jedna czwarta najlepiej opłacanych samodzielnych księgowych. Na najwyższe zarobki w księgowości mogą oczywiście liczyć dyrektorzy finansowi. Tu wynagrodzenie może sięgać nawet 20 tys. zł brutto.

Nie ma mowy o nudzie

Choć praca w księgowości może kojarzyć się z niemałą monotonią, to tak naprawdę jest pełen ciekawych wyzwań.

W zawodzie księgowego trzeba nie tylko posiadać bardzo obszerną i aktualną wiedzę, ale także podchodzić do konkretnych problemów w sposób nieszablonowy. Ważne są zdolności systemowe i umiejętność pracy z coraz bardziej rozwiniętymi technicznie systemami księgowości. Niezwykle cenna jest również umiejętność analitycznego myślenia, co pokazuje, że księgowi z pewnością nie narzekają na nudę w codziennej pracy. Szeroki zakres obowiązków i zmienne warunki funkcjonowania niejednokrotnie bywają stresujące, ale wiążą się jednocześnie z poczuciem satysfakcji zawodowej. Badania pokazują, że nawet 83% specjalistów z tej branży deklaruje wysokie zadowolenie z pracy.

Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl