wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Nowe TAX FREE – dobra informacja dla turystów i wrocławskich firm
Nowe TAX FREE – dobra informacja dla turystów i wrocławskich firm Izba Administracji Skarbowej

TAX FREE to system zwrotu podatku VAT podróżnym i turystom. Obecnie w formie papierowej, od przyszłego roku elektronicznej. Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy będą mogli rejestrować się na PUESC, tak by móc dostosować się do nowych przepisów. Dla przedsiębiorców to dobra informacja, bo turyści chętniej coś kupią, wiedząc, że część pieniędzy dostaną z powrotem.

 • Już 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy będą mogli rejestrować się na PUESC, tak by móc dostosować się do nowych przepisów.
 • TAX FREE to system zwrotu podatku VAT podróżnym. Obecnie w formie papierowej, od przyszłego roku w formie elektronicznej.
 • Ułatwienia dla przedsiębiorców i dla podróżnych, wszystkie informacje w jednym miejscu, równe szanse na rynku, wygoda i oszczędność czasu – to główne korzyści nowego TAX FREE, który zacznie działać od 1 stycznia 2022 r.

Czym jest TAX FREE

TAX FREE to system zwrotu podatku VAT podróżnym, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE. Jest dla:

 • podróżnego, który dokonał w Polsce zakupu towarów powyżej 200 zł,
 • otrzymał paragon z kasy rejestrującej,
 • wywiózł towar w stanie nienaruszonym poza terytorium UE i uzyskał potwierdzenia funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.
 • Zwrotu podatku podróżnym, którzy zakupi towar w Polsce może dokonać sprzedawca tego towaru bądź podmiot, którego działalność zajmuje się dokonywaniem właśnie tego typu zwrotów i z którym to sprzedawca towaru podpisał stosowną umowę.
 • W nowym systemie elektronicznym, podróżny na granicy zgłosi towar kupiony w systemie TAX FREE i na jego adres sprzedający przelej mu pieniądze z podatku VAT.

TAX FREE jak jest teraz

Obecnie obowiązuje papierowy obieg dokumentów i paragonów. Konieczny jest stempel, który potwierdza wywóz towarów poza terytorium UE.

TAX FREE zwrot VAT dla podróżnych i turystów

Własny elektroniczny system TAX FREE mają już między innymi Francja, Włochy, Hiszpania, Austria i Estonia.

Polska będzie kolejnym krajem w UE, który wprowadza własny elektroniczny system TAX FREE – system zwrotu podatku VAT podróżnym – informuje Ministerstwo Finansów i Izba Administracji Skarbowej. To dobra informacja dla turystów odwiedzających Wrocław i lokalnych firm – goście z zagranicy chętniej coś kupią, wiedząc, że część pieniędzy dostaną z powrotem.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne
Nowe rozwiązania w systemie TAX FREE, które będą miały zastosowanie od 1 stycznia 2022 r. mogą znacznie zwiększyć atrakcyjność Wrocławia i całego regionu dolnośląskiego. Z każdym rokiem w województwie dolnośląskim odnotowywany jest wzrost liczby podróżnych spoza UE z czasowym pozwoleniem pobytu – głównie obywateli Ukrainy i Białorusi. Dodatkowo uproszczona procedura zwrotu podatku VAT podróżnym spoza UE zwiększy konkurencyjność wśród sprzedawców, co niewątpliwie wpłynie na wzrost zainteresowania zakupem towarów powyżej 200 zł przez obcokrajowców.

Sebastian Polański, Izba Administracji Skarbowej we Wrocławiu
Z nowego rozwiązania skorzystają przedsiębiorcy, jak i podróżni. Nowe rozwiązanie zapewni przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w systemie TAX FREE i ułatwi rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową. Dla podróżnych to przede wszystkim krótszy czas procedur na granicy i szybki zwrot zapłaconego podatku VAT.

Magdalena Rzeczkowska wiceminister finansów, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej

Nowe TAX FREE

Od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym, będą mieli obowiązek wystawiania dokumentów TAX FREE w formie elektronicznej.

Krajowa Administracja Skarbowa udostępni sprzedawcom nowe narzędzie – Krajowy System Teleinformatyczny TAX FREE, do wystawiania i rejestrowania elektronicznych dokumentów TAX FREE, a także do ewidencjonowania wypłaconych kwot zwrotu podatku VAT podróżnym. Narzędzie to będzie udostępnione w formie e-usługi na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Przedsiębiorca po rejestracji wskaże miejsca, w których będzie dokonywał sprzedaży i zwrotu podatku w procedurze TAX FREE. W porównaniu do obecnego systemu nie będzie musiał dołączać do dokumentu TAX FREE paragonu z kasy rejestrującej. Wystawiane przez niego dokumenty TAX FREE będą elektroniczne.

Zmiana zasad w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będzie wiązała się z wprowadzeniem konieczności stosowania kas online zarówno przez sprzedawców, którzy już sprzedają towary podróżnym, jak również tych przedsiębiorców, którzy dopiero zamierzają rozpocząć sprzedaż w systemie TAX FREE.

TAX FREE czas na dostosowanie się do nowych zasad

Pół roku przed wejściem w życie nowych zasad, czyli od 1 lipca 2021 r., przedsiębiorcy, którzy będą chcieli sprzedawać w systemie TAX FREE, będą mogli rejestrować się na platformie PUESC, aby dostosować swój biznes do nowych przepisów.

TAX FREE korzyści dla przedsiębiorców i podróżnych

Dla biznesu to:

 • szybki i łatwy dostęp do danych o transakcjach realizowanych w procedurze TAX FREE,
 • uzyskanie potwierdzenia wywozu towaru bezpośrednio od urzędu,
 • ułatwienie rozliczenie zarówno z podróżnymi, jak i z administracją skarbową.

Dla podróżnych to:

 • skrócenie czasu obsługi,
 • szybki zwrot zapłaconego podatku VAT przy transakcjach bezgotówkowych,
 • elektroniczny dostęp do dokumentów TAX FREE wystawionych na jego rzecz.

KAS/jr

Warto prześledzić procedurę na konkretnym przykładzie

Pan Kowalski obywatel Białorusi, mający stałe miejsce zamieszkania na Białorusi, przebywający służbowo w Polsce, zamierza dokonać w Polsce zakupu na własne potrzeby sprzętu audiowizualnego. W tym celu:

 1. Udaje się w dniu 15 lipca 2020 r. do placówki handlowej oznaczonej ZWROT VAT DLA PODRÓŻNYCH" „TAX FREE FOR TOURISTS", a więc posiadającej uprawnienia do dokonywania sprzedaży w systemie TAX FREE.
 2. Dokonując zapłaty za sprzęt audiowizualny za pomocą karty kredytowej informuje, że towar zamierza wywieźć poza granice Unii Europejskiej, tj. na Białoruś i w związku z tym chce skorzystać z możliwości zwrotu podatku VAT.
 3. Otrzymuje od sprzedawcy stosowny dokument, który będzie podstawą dokonania zwrotu wraz z przymocowanym paragonem z kasy fiskalnej sprzedawcy. Jan Kowalski powinien sprawdzić czy wszystkie niezbędne dane są wypełnione w tym dokumencie, a w szczególności jego imię i nazwisko, jego adres zamieszkania, numer jego paszportu, a także informacje dotyczące formy dokonania zwrotu podatku VAT (np. w gotówce, przelewem na rachunek bankowy, przelewem na rachunek karty kredytowej). Następnie powinien podpisać ww. dokument.
 4. W dniu 30 sierpnia 2020 r. na przejściu granicznym w Terespolu przedstawia ww. dokument wraz z przymocowanym do niego paragonem zakupu funkcjonariuszowi urzędu celnego, który po sprawdzeniu jego danych osobowych wymienionych w ww. dokumencie i danych w jego paszporcie, nanosi odpowiednią pieczęć w ww/ dokumencie, potwierdzającą wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
 5. Po powrocie z podróży Jan Kowalski przesyła drogą pocztową ww. dokument z przymocowanym paragonem zakupu do placówki handlowej w której dokonał zakupu, gdyż posiada ona również uprawniania do dokonywania zwrotu podatku VAT dla podróżnych w systemie TAX FREE.
 6. Placówka handlowa (sprzedawca) dokonuje zwrotu kwoty zapłaconego podatku VAT w złotych na rachunek karty p. Jana Kowalskiego, przy czym kwota zwrotu jest pomniejszona o pobraną przez placówkę handlową prowizję, na co pozwalają właściwe przepisy ustawy o VAT.
 7. Od 1 stycznia 2021 r. – w nowym systemie elektronicznym, podróżny na granicy zgłosi towar kupiony w systemie TAX FREE i na jego adres sprzedający (sklep) przelej mu pieniądze z podatku VAT.

źródło: www.biznes.gov.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl