Kwiecień to miesiąc, kiedy najwięcej osób rozlicza swoje ubiegłoroczne podatki. Choć wpływają one najpierw do budżetu państwa, to część z tych pieniędzy wraca do miejsca zamieszkania podatników. Tymczasem wiele osób, które przyjechały do Wrocławia z innych miejscowości, na co dzień mieszka tu, studiuje, pracuje, a nawet założyło tu swoje rodziny, cały czas jest zameldowanych w miejscach swojego pochodzenia i tam składa swoje rozliczenia podatkowe. Jednak według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych roczne PIT-y powinny być składane w urzędzie skarbowym według faktycznego miejsca zamieszkania podatników. Meldunek nie jest tu istotny.
Dlatego osoba zameldowana np. w Oleśnicy lub Jeleniej Górze, ale od roku faktycznie zamieszkująca we Wrocławiu, powinna rozliczyć się z urzędem skarbowym w stolicy Dolnego Śląska, właściwym dla jej zamieszkania. Ma to duże znaczenie, gdyż środki z podatków pomagają rozwijać miasto, z którego infrastruktury na co dzień korzystają.
Warto wspierać rozwój Wrocławia
Wielkość udziału gmin we wpływach z podatku PIT w 2024 r. wynosi 38,46 proc.
Budżet Wrocławia w 52 proc. składa się z tych wpływów. Dzięki nim możliwa jest realizacja wielu niezwykle ważnych dla miasta inwestycji. Należą do nich m.in.
- TAT na Jagodno, dzięki któremu mieszkańcy tej dzielnicy mogą szybko i wygodnie dojeżdżać do centrum miasta bez stania w korkach
- nowe trasy tramwajowe na Swojczyce, Maślice, Klecinę i do szpitala przy ul. Borowskiej, umożliwiające łatwiejszy dostęp do pracy, szkoły czy placówek medycznych bez korzystania z samochodu
- nowe Mosty Chrobrego, pozwalające na zmniejszenie korków i skrócenie czasu przejazdu między różnymi częściami miasta
- budowa trzech najnowocześniejszych szkół w Polsce – przy ul. Cynamonowej, ul. Zwycięskiej i na Wojszycach, zapewniających dzieciom edukację na najwyższym poziomie blisko domu.
- 100 kompleksowych remontów kamienic, poprawiających estetykę miasta oraz zwiększających atrakcyjność przestrzeni publicznej dla mieszkańców i turystów
Zeznanie PIT można skorygować
Jeśli dla kogoś Wrocław stał się jego miejscem na ziemi i zależy mu na tym, aby miasto to rozwijało się również dla niego, ma jeszcze szansę sprawić, aby jego podatki wspierały to zadanie. Jeśli dotychczas rozliczał się w miejscu swojego zamieszkania, ale zlokalizowanym poza stolicą Dolnego Śląska, wystarczy, że skoryguje swoje zeznanie podatkowe i tutaj rozliczy swój podatek PIT.
Jest to możliwe również w sytuacji, gdy niechcący pominięto w nim ulgi lub rozliczono je w zbyt niskiej wartości, a także nie uwzględniono wszystkich darowizn lub kosztów podatkowych.
Jak dokonać korekty?
Wszyscy podatnicy mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację podatkową. Dotyczy to m.in. zeznania PIT-37 i PIT-38, które zostały automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT.
Poprawek dokonuje się poprzez złożenie deklaracji korygującej w papierowej formie w urzędzie skarbowym. W tym celu należy najpierw wybrać odpowiedni formularz, zaznaczyć, że jest on korektą, a następnie właściwie go wypełnić uwzględniając nowe, poprawne dane – również nowe miejsce zamieszkania, czyli Wrocław.
Korektę zeznania podatkowego można też przesłać przez internet.
Składanie korekty PIT krok po kroku:
- Wejdź na podatki.gov.pli zaloguj się do usługi „Twój e-PIT”.
- Wybierz odpowiedni formularz PIT, który chcesz skorygować
- Wypełnij ponownie deklarację podatkową
- W miejscu zamieszkania wpisz swój wrocławski adres
- Wpisz urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania we Wrocławiu
- Zaznaczyć pole "Korekta zeznania".
- Wyślij korektę zeznania podatkowego
Trzeba pamiętać, że jeśli z pierwotną deklaracją były składane załączniki, trzeba je również dołączyć do korekty, nawet wówczas, gdy nie wymagały one wprowadzenia żadnych poprawek.
Natomiast w przypadku rozliczeń takich jak PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38, które można przekazać nie tylko w wersji elektronicznej, ale również w papierowej, można samemu zdecydować, czy korektę złożymy online czy na tradycyjnym formularzu dostępnym w każdym urzędzie skarbowym.
To nic trudnego
Jak widać, złożenie korekty zeznania podatkowego wcale nie jest skomplikowane. Dlatego warto je zrobić, aby miejsce, w którym rzeczywiście na co dzień mieszkamy stawało się dla nas miejscem coraz bardziej wygodnym, funkcjonalnym i piękniejszym. To wszystko jest możliwe dzięki środkom, które z podatku PIT wpłyną do miejskiego budżetu i pozwolą na przeprowadzenie kolejnych ważny inwestycji.