wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Rynek nieruchomości
  6. Grand Prix dla Afrykarium-Oceanarium w XXV konkursie "Piękny Wrocław"
Grand Prix dla Afrykarium-Oceanarium w XXV konkursie "Piękny Wrocław"

Jubileuszowa XXV edycja konkursu „Piękny Wrocław”, fot. Jarek Ratajczak

Afrykarium-Oceanarium zdobywcą Grand Prix w jubileuszowej XXV edycji konkursu "Piękny Wrocław". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się 19 czerwca, w ramach święta Wrocławia, w Muzeum Architektury.

Reklama

Zobacz wyróżnione i nagrodzone realizacje w XXV edycji konkursu "Piękny Wrocław" [ZDJĘCIA].

Kapituła nominowała do nagrody głównej obiekty wyróżnione pierwszą nagrodą we wszystkich kategoriach i przyznała: nagrodę główną - GRAND PRIX, dla AFRYKARIUM-OCEANARIUM, ul. Wróblewskiego 1-5.

- Warto podkreślić, że obiekt ten powstał w postępowaniu konkursowym. I to jest pewien standard, że w stosunku do wielu obiektów miasto realizuje konkursy architektoniczne. Tak było w przypadku m.in. Portu Lotniczego i Stadionu Wrocław. Widać, że obiekt wywarł wpływ na miasto również poprzez swoją funkcję i cieszy się zainteresowaniem. Połączenie tego co jest wewnątrz z formą architektoniczną widać, że działa na wyobraźnię. Na pewno jest to obiekt, który będzie zaliczony do przykładów współczesnej architektury. Co ważne jest zaprojektowany i wykonany przez wrocławskie firmy i to cieszy – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Nagrodzone realizacje

Kategoria – budynek użyteczności publicznej

1. nagroda - AFRYKARIUM-OCEANARIUM, ul. Wróblewskiego 1-5

Kategoria – budynek mieszkalny wielorodzinny

1. nagroda - budynek mieszkalny wielorodzinny, ul. Zatorska 59

Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny

1. nagroda - osiedle domów jednorodzinnych NOVAMONDE UNRUGA, ul. Unruga 38-76

Kategoria – obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna

1. nagroda - parking wielopoziomowy przy Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

W tym roku została również przyznana specjalna nagroda dla modernizacji obiektu historycznego (nagroda przyznawana jest co 2 lata). Otrzymało ją Centrum szkoleniowo-informacyjne DOIA RP we Wrocławiu – rekonstrukcja budynku dawnego przedszkola na terenie WUWA, ul. Zygmunta Wróblewskiego 18

Konkurs „Piękny Wrocław” organizowany jest od 1990 r. W tym roku przypada jubileuszowa XXV edycja

– Konkurs „Piękny Wrocław” jest próbą pokazania wartościowej, nowej architektury wrocławskiej. Zwracamy uwaga na to co w tak dużym europejskim mieście jest dobre. Poprzez rywalizację między projektantami i inwestorami podnosi się jakość budowania. Miasto tego potrzebuje – mówi Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia.

– XXV edycja konkursu „Piękny Wrocław” pokazuje jak wiele w naszej przestrzeni powstało obiektów gdzie połączyły się talenty projektantów oraz aspiracje inwestorów i wykonawców.  Konkurs pokazuje, że powstaje coraz więcej obiektów w dobrej klasie i chodzi o to żeby było ich jak najwięcej - uważa Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Głównym kryterium wyboru obiektów w konkursie „Piękny Wrocław” są walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe. Zasadą jest, że wybiera się najlepsze obiekty spośród tych, których budowa zakończyła się w okresie poprzedzającym kolejną edycję konkursu.

Komentarz Piotra Fokczyńskiego, architekta Wrocławia:

 – XXV edycja konkursu - jak przystało na jubileuszową - zaowocowała dużą ilością znakomitych nominacji. Można powiedzieć, że różnorodność ocenianych obiektów, ich poziom architektoniczny a także ilość realizacji - były w tym przeglądzie charakterystyczne dla tendencji obserwowanych w ostatnich latach.

Od wielu lat realizacje w budownictwie jednorodzinnym niestety nie mogą wyjść z zaklętego kręgu średniej jakości projektów katalogowych. Te nominowane do konkursu,  pojedyncze realizacje, są mocno promowane przez kapitułę. Bardzo cieszy, że regularnie pojawiają się udane realizacje zespołów zabudowy jednorodzinnej stanowiących już stałą ofertę na rynku deweloperskim (NOVAMONDE UNRUGA - Studio Architektoniczne OZONE).

Wywołująca pewien niedosyt co do ilości oferta w realizacjach inżynierskich i przestrzeniach publicznych, odzwierciedla brak regularności tego typu inwestycji i  potwierdza (niczym nie wyjaśnioną) zasadę pojawiania się dużej ilości realizacji raczej co drugi rok.

Natomiast nie potwierdziły się obawy co do obiektów w kategorii "modernizacja obiektu historycznego". Z roku na rok poziom tych nominacji jest bardzo wysoki i dotyczy coraz większej ilości realizacji, także wśród historycznych obiektów przemysłowych (przebudowa hali magazynowo-produkcyjnej w kompleksie WPP-T, ul. Fabryczna 16 - Major Architekci)

Budownictwo wielorodzinne to najbardziej stabilna kategoria, zawsze pokazująca, oprócz pojedynczych budynków, mniejsze lub większe zespoły zabudowy charakteryzujące się coraz lepszą urbanistyką i dbałością o przestrzenie półpubliczne (LOKUM DA VINCI - Pietrucha Mroziuk Projekt, budynek mieszkalny wielorodzinny - ARC2 Fabryka Projektowa).

Kategoria „budynek użyteczności publicznej” - to w tym roku prawdziwa klęska urodzaju. Bardzo silna stawka i 5 znakomitych  realizacji, z których każda mogłaby uzyskać I nagrodę. To już trzeci raz z rzędu mamy taką "dramatyczną" sytuację . Aż trzy wyróżnione i nagrodzone realizacje pracowni MAĆKÓW potwierdzają, że jest liderem wśród wrocławskich biur architektonicznych. Dodatkowo satysfakcjonuje fakt, że wysoką pozycję zajmują obiekty realizowane za pieniądze publiczne i wyłonione w konkursach architektonicznych (AFRYKARIUM - ARC2 Fabryka Projektowa, Nowy Szpital Wojewódzki - Biuro Architektoniczne Villart – Bogdan Kołtowski ). Prowadzone i kończone budowy oraz nowe projekty wskazują że ta kategoria również w następnych latach będzie nadawała ton wrocławskiej architekturze.

Tegoroczna frekwencja zaskoczyła organizatorów

Zgłoszenia do konkursu „Piękny Wrocław”, którego organizatorami są Prezydent Wrocławia i Towarzystwo Miłośników Wrocławia, przyjmowane były do 30 marca. Każdy mieszkaniec mógł zaproponować, jego zdaniem najładniejszy budynek we Wrocławiu.

– Mieliśmy dużo więcej zgłoszeń niż w latach poprzednich. Cześć propozycji otrzymaliśmy za pośrednictwem Towarzystwa Miłośników Wrocławia. W tym roku po raz pierwszy umożliwiliśmy przesyłanie propozycji mailowo i wiele osób z tego skorzystało – mówi Małgorzata Adamska z Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Mieszkańcy zgłosili 52 propozycje, 4 ze względów formalnych odrzucono. – Część wniosków nie spełniała wymogów formalnych, które określają, że w konkursie biorą udział budynki oddane do użytku w 2014 r. Otrzymaliśmy propozycje budynków, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie np. w 2012 lub w 2015 roku. Te z tego roku będą mogły uczestniczyć w przyszłorocznym konkursie – dodaje Małgorzata Adamska.

W poszczególnych kategoriach konkursu „Piękny Wrocław” zgłoszono następującą liczę propozycji: budynek lub obiekt użyteczności publicznej – 13, budynek mieszkalny, wielorodzinny – 18, budynek mieszkalny, jednorodzinny – 7, budynek produkcyjny, przemysłowy – 0, obiekt inżynierski – 4, modernizacji obiektu historycznego – 6.

Propozycje oceniła Kapituła Nagrody. Członkowie Kapituły mogli też zgłosić swoje propozycje do konkursu.

Warto być laureatem konkursu „Piękny Wrocław”

– Udało mi się już „przyłapać” deweloperów,  którzy w materiałach reklamowych chwalą się naszą Grand Prix. Podobnie w biurach architektonicznych, projektanci dumnie eksponują szklaną Kolumnę autorstwa Tomasza Urbanowicza. Oprócz tego każdy budynek z pierwszą nagrodą otrzymuje szklaną tabliczkę z zaleceniem, by ją umieścić na budynku – nie wszyscy to robią, bo jest zbyt cenna - dodaje Piotr Fokczyński.

Konkurs „Piękny Wrocław” – rozmowa z architektem miasta

O tym, co zostanie nagrodzone, decyduje wybierana co dwa lata kapituła, w skład której wchodzą: architekt miasta oraz osoby rekomendowane przez prezydenta miasta, Towarzystwo Miłośników Wrocławia, Stowarzyszenie Architektów Polskich i Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów. Obiekt do konkursu „Piękny Wrocław” może zgłosić każdy mieszkaniec, wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia, w której podaje się m.in. rodzaj obiektu, adres oraz krótkie uzasadnienie wyboru.

Zobacz nagrodzone realizacje z lat ubiegłych – tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl