W 28. Dotychczasowych edycjach konkursu architektonicznego (od 2005 r. noszącego nazwę „Piękny Wrocław”) nagrodzono 150 projektów. Dwunastu obiektom nadano tytuł Grand Prix. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 44 projekty, kolejnych 13 wytypował architekt miejski. – To kolejny rekordowy rok pod względem liczby zgłoszeń. Jednak, jak sami się państwo przekonacie, architekci nie poszli w ilość, ale trzymamy wysoką jakość projektów – mówił Piotr Fokczyński, architekt miejski, podczas uroczystości w Muzeum Architektury.
Samo wręczenie nagród poprzedziło wręczenie wyróżnień Towarzystwa Miłośników Wrocławia dla osób w sposób szczególny zaangażowanych w rozwój architektury w stolicy Dolnego Śląska. Honorowym członkiem TMW został Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia, a złote odznaki Towarzystwa odebrali architekci: Tadeusza Sawa- Borysławski i Zbigniew Maćków.
W Muzeum Architektury wiceprezydent Adam Grehl mówił o znaczeniu konkursu dla miasta: - „Piękny Wrocław” to wyraz troski i odpowiedzialności za Wrocław. Jako wrocławianie mamy piękne dziedzictwo, ale i dzisiaj potrzebujemy dobrej wartościowej architektury, która będzie znakiem naszych czasów i przejawem tożsamości współczesnych wrocławian – podkreślał wiceprezydent Wrocławia.
Najładniejsze budowle nagrodzone w konkursie Piękny Wrocław, edycja XXVIII
Nowa siedziba Liceum Ogólnokształcącego nr V przy ul. Jacka Kuronia – zaprojektowana przez Maćków Pracownię Projektową – została wyróżniona Grand Prix w tegorocznego edycji konkursu „Piękny Wrocław”.
Lista laureatów XVIII edycji Konkursu „Piękny Wrocław”
W skład Kapituły Nagrody, która na posiedzeniu 26 kwietnia 2018 r. rozstrzygnęła konkurs weszli:
- Piotr Fokczyński, Architekt Miasta, przewodniczący;
- Jan Paluchniak, Towarzystwo Miłośników Wrocławia;
- Wojciech Gryczyński, Towarzystwo Miłośników Wrocławia;
- Andrzej Poniewierka, architekt, rekomendowany przez Prezydenta Wrocławia;
- Roman Rutkowski, Stowarzyszenie Architektów Polskich;
- Aleksander Szarapo, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP.
Do Towarzystwa Miłośników Wrocławia oraz Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta do udziału w konkursie zgłoszono 44 obiekty. Ostatecznie wpłynęło 48 zgłoszeń, jednak cztery obiekty zgłoszono po dwa razy. Ponadto 13 obiektów rekomendował Kapitule Architekt Miasta.
Kapituła jednogłośnie zadecydowała o wyłączeniu z obrad przy wyborze najlepszego budynku użyteczności publicznej Aleksandra Szarapo, ze względu na zgłoszenie do konkursu obiektu jego autorstwa.
W XXVIII edycji konkursu, wyróżnienie i jednocześnie nominację do nagrody specjalnej dla modernizacji obiektu historycznego, która będzie przyznawana w roku przyszłym, otrzymują dwa obiekty:
Przedszkole nr 23, ul. Zwycięska 8a;
Autor: Grupa 33_03 – Anita Luniak, Teresa Mromlińska, Wrocław współpraca: Vega Cad, Wrocław; Monika i Sebastian Stanisławscy, Wrocław;
Inwestor: Gmina Wrocław - Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: AKBIK Sp. z o.o., Wrocław
Bierutowska Park – Wrocławskie Parki Biznesu, ul. Bierutowska 57-59
Autor: ASSA Anna Sokół Studio Architektury - Anna Sokół, Anna Ośmińska, Elżbieta Buchwald, Wrocław
Inwestor: BFF INVESTMENTS Sp. z o.o., Wrocław
Wykonawca: BFF INVESTMENTS Sp. z o.o., Wrocław
W regulaminowych kategoriach Kapituła postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.
Kategoria – budynek użyteczności publicznej
Wyróżnienie:
VRATISLAVIA MEDICA Szpital im. Św. Jana Pawła II, Wrocławskie Centrum Rehabilitacji i Medycyny Sportowej, ul. Lekarska 1
Autor: Autorska Pracownia Architektury HUBKA – Andrzej Hubka, Danuta Hubka, Sławomir Szczotka, Maciej Łamasz, Anna Sobczak, Piotr Buck, Joanna Freund, Agnieszka Pyrek, Jan Jopowicz, Maciej Smoliński, Zuzanna Góra, Wrocław;
Inwestor: MEDICO-INVESTMENT Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: AWBUD SA, Ogrodzieniec.
Wyróżnienie:
Kryta pływalnia z zespołem zewnętrznych basenów sportowo - rekreacyjnych, ul. Wejherowska 34 Autor: ASPA Pracownia Architektoniczna Sp. z o.o. - Maciej Szarapo, Wrocław;
Inwestor: Gmina Wrocław - Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: Lider Konsorcjum: Pre-Fabrykat Sp. z o.o., Miłków Partnerzy Konsorcjum: Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów PREFABET – BIAŁE BŁOTA SA, Białe Błota AXYO.pl Sp. z o.o., Jelenia Góra
Wyróżnienie:
Budynek handlowo-usługowy TARASY GRABISZYŃSKIE, ul. Grabiszyńska 238 - 240
Autor: ARCHE Sp. z o.o. Biuro projektowe - Marek Skorupski, Rafał Zygiel z zespołem, Wrocław;
Inwestor: Womak Omega Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: Budimex SA, Warszawa
3. nagroda
Budynek usługowy MEDICUS Sp. z o.o., pl. Strzelecki 24;
Autor: JSK Architekci Sp. z o.o. - Piotr Bury, Oddział Wrocław;
Inwestor: Medicus Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlane Alfa-Dach Sp. z o.o., Wrocław
2. nagroda
Budynek biurowo-usługowy GREEN 2 DAY, ul. Szczytnicka 11
Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o. – Zbigniew Maćków, Michał Zawadzki, Olga Kanecka, Katarzyna Mrzewa, Michał Nykiel, Karolina Obuszko, Justyna Turowska, Wrocław;
Inwestor: Skanska Property Poland Sp. z o.o., Warszawa;
Wykonawca: Skanska SA, Wrocław
1.nagroda
Liceum Ogólnokształcące nr V, ul. Jacka Kuronia 14
Autor: Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.- Zbigniew Maćków, Juliusz Erdman, Jerzy Kopka, Kinga Bender, Maciej Kowaluk, Michał Mrzewa, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Łukasz Reszka, Piotr Sulisz, Agnieszka Trebenda-Toczydłowska, Piotr Wilk, Maciej Witaszek, Bartosz Zięba, Piotr Zybura;
Inwestor: Gmina Wrocław - Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: MIRBUD SA, Skierniewice
Kategoria - budynek mieszkalny wielorodzinny
Wyróżnienie:
Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych AVANTI HOUSE, ul. Giserska 2-8
Autor: chillHouse Sp. z o.o. - Agnieszka Włodarczyk, Marcin Radgowski, Filip Kozak, Łukasz Kubicki, Tomasz Gimbut, Wrocław;
Inwestor: Temar AM SA Avanti Sp. k., Wrocław;
Wykonawca: Temar AM SA Avanti Sp. k., Wrocław
3. nagroda
Budynek mieszkalny wielorodzinny, Nowe Żerniki, ul. Białodrzewna;
Autorzy projektu: Marcin Dziewoński, Maciej Hawrylak, Marcin Major, Magdalena Paryna, Joanna Styrylska, Wrocław współpraca autorska: Bartłomiej Pawłowski, Marta Smarzych, Bartosz Łukaszewicz, Wrocław pracownia prowadząca: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c., Wrocław; Inwestor: Budownictwo Osiedle Rodzinne Sp. z o.o. Sp. k., Wrocław;
Wykonawca: Blue House Zastępstwo Inwestycyjne Sp. z o.o., Wrocław
2. nagroda
Budynki mieszkalne wielorodzinne, Nowe Żerniki, ul. Heinricha Lauterbacha 18, Andrzeja Frydeckiego 8;
Autorzy projektu: Stanisław Lose, Zbigniew Maćków, Szymon Brzezowski, Aleksandra Czupkiewicz, Michał Goncerzewicz, Joanna Janikowska, Paweł Karpa, Maciej Lose, Joanna Major, Marcin Molik, Laura Paluch, Maria Pietrzyk, Maria Roj, Michał Romański, Natalia Rowińska, Justyna Śmigasiewicz, Wrocław pracownie prowadzące: Forum Architekci Sp. z o.o., Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o., Wrocław;
Inwestor: Vantage Development SA, Wrocław;
Wykonawca: TOM-Instal Sp. z o.o., Wrocław
1. nagroda
Budynki mieszkalne wielorodzinne, Nowe Żerniki ul. Krystyny i Mariana Barskich, Tadeusza Brzozy, Aleja Architektów;
Autorzy projektu: Marcin Dziewoński, Magdalena Paryna, Joanna Styrylska, Marcin Major, Maciej Hawrylak, Wrocław współpraca autorska: Marta Górniak, Wrocław pracownia prowadząca: majorarchitekci, Wrocław;
Inwestor: ATAL SA, Cieszyn;
Wykonawca: ATAL SA, Cieszyn.
Kategoria – budynek mieszkalny jednorodzinny
3. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Akacjowa;
Autor: Studio Projektowe Archipelag - Artur Wójciak, Wrocław;
Inwestor: prywatny, Wrocław;
Wykonawca: wielu wykonawców
2. nagroda
Zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej, ul. Agrestowa
Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c. – Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz, Bartłomiej Mackiewicz, Wrocław;
Inwestor: TPR Agrestowa Sp. z o.o. Sp. k., Świdnica;
Wykonawca: Blue House Zastępstwo Inwestycyjne Sp. z o.o., Wrocław
1. nagroda
Budynek mieszkalny jednorodzinny, ul. Motylkowa
Autor: GROUP ARCH Sp. z o.o. – Adrian Staszczyszyn, Agnieszka Staszczyszyn, Łukasz Kołacz, Małgorzata Frontczak-Kołacz, Wrocław;
Inwestor: prywatny, Wrocław;
Wykonawca: wielu wykonawców.
Kategoria – obiekt inżynierski, przestrzeń publiczna
- nagroda
Wyspa Daliowa
Autor: ZIETA PROZESSDESIGN STUDIO - Oskar Zięta, Mateusz Zwierzycki, Magda Gąsiorowska, Grzegorz Łochnicki, Marcin Głowacki, Katarzyna Pelc, Paulina Burzyńska, Anna Ptasińska, Magdalena Szwajcowska, Wrocław, isba_GRUPA PROJEKTOWA - Joanna Styrylska, Tomasz Boniecki, Karolina Kubis, Paulina Markiewicz, Marcin Musiał, Wrocław, A+F PROJEKTOWANIE PRZESTRZENI - Angelika Kuśmierczyk-Jędrzak, Wrocław;
Inwestor: Gmina Wrocław - Urząd Miejski Wrocławia, Wydział Kultury;
Wykonawca: Rotomat Sp. z o.o., Wrocław
Kapituła postanowiła nie przyznawać nagród w kategorii budynek produkcyjny. Po ustaleniu nagród we wszystkich kategoriach konkursu, Kapituła nominowała do nagrody głównej obiekty wyróżnione pierwszą nagrodą i przyznała nagrodę główną - GRAND PRIX
Liceum Ogólnokształcące nr V, ul. Jacka Kuronia 14
Autor: Maćków Pracownia Projektowa - Zbigniew Maćków, Juliusz Erdman, Jerzy Kopka, Kinga Bender, Maciej Kowaluk, Michał Mrzewa, Anna Patyk, Ewa Pobudejska, Łukasz Reszka, Piotr Sulisz, Agnieszka TrebendaToczydłowska, Piotr Wilk, Maciej Witaszek, Bartosz Zięba, Piotr Zybura, Wrocław; Inwestor: Gmina Wrocław - Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: MIRBUD SA, Skierniewice
Ze względu na bardzo wysoki poziom realizacji innych obiektów, które znacząco przyczyniły się do podniesienia jakości przestrzeni miejskiej Wrocławia, Kapituła pragnie wyrazić uznanie dla ich projektantów, inwestorów, wykonawców i zaprezentować je na wystawie, obok obiektów nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie.
Obiekty użyteczności publicznej
Szkoła Podstawowa nr 84, ul. Łukasza Górnickiego 20;
Autor: R2 Biuro Projektów Lesław Rubik, Wrocław
Inwestor: Gmina Wrocław - Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: P.W. HARAS Arkadiusz Harasimowicz, Wrocław, Haras Sp. z o.o., Wrocław.
Zespół Szkolno- Przedszkolny, ul. Kłodzka 40;
Autor: DGM Architekci, Kraków
Inwestor: Gmina Wrocław - Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: Skanska SA, Warszawa
Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 20, ul. Karpnicka 2;
Autor: VROA Architekci, Wrocław; CH+ Architekci, Wrocław;
Inwestor: Gmina Wrocław - Zarząd Inwestycji Miejskich Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: Skanska SA, Warszawa
Budynek biurowy TWELVE_ul. Oławska 12;
Autor: Chamielec Architekci Sp. z o.o., Wrocław Inwestor: i2 Development SA, Wrocław; Wykonawca: i2 Development SA, Wrocław
Budynek biurowo-usługowy ul. Komandorska 12
Autor: Grupa 5 Architekci, Warszawa;
Inwestor: PZU Inwestycje, Warszawa;
Wykonawca: BUDIMEX SA, Warszawa.
Budynek biurowo-usługowy NOBILIS BUSINESS HOUSE, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12;
Autor: DDJM Biuro Architektoniczne, Kraków;
Inwestor: Echo Investment SA, Kielce;
Wykonawca: M&J Bud Invest Sp. z o.o. INVEST EU Sp. K., Kielce
Budynek biurowo-usługowy VIC HOUSE, ul. Zwycięska 20a;
Autor: Dziewoński Łukaszewicz ARCHITEKCI s.c., Wrocław;
Inwestor: Rodis Development Sp. z o.o., Wrocław;
Wykonawca: Ultranet Sp. z o.o. , Wrocław