W ósmej edycji konkursu Fabryka Roku, organizowanego przez magazyny Inżynieria i Utrzymanie Ruchu i Control Engineering Polska, fabryka produkcji silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze zwyciężyła w trzech kategoriach: Innowacyjna Fabryka, Najlepsza fabryka w branży motoryzacyjnej oraz w kategorii Zielona Fabryka (ex aequo z fabryką Famed Żywiec).
Konkurs Fabryka Roku promuje zakłady produkcyjne, które są liderami wprowadzenia najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w Polsce, w obszarach takich jak: automatyzacja produkcji, utrzymanie ruchu, systemy IT wspomagające produkcję, Przemysł 4.0 i ekologia.
– Nagrody dla naszej fabryki to dowód na to, że można w Polsce zbudować fabrykę opartą na najwyższych światowych standardach. Postawiliśmy na technologie, które optymalizują efektywność operacyjną, a równocześnie pozwalają zachować jakość produktu, bezpieczeństwo pracowników i są przyjazne dla środowiska, czyli neutralne pod względem emisji CO2. Fabryka w Jaworze jest pierwszą w sieci produkcji Mercedes-Benz (i pierwszą Polsce) napędzaną w całości energią odnawialną –mówiła Ewa Łabno-Falęcka odbierając nagrody podczas uroczystej gali.
Najlepsi w trzech kategoriach
Jaworska fabryka zdobyła pierwsze miejsce w trzech kategoriach – Innowacyjna Fabryka, w której wyróżniane są unikalne sposoby wykorzystania najnowszych technologii w procesach operacyjnychi produkcyjnych; w kategorii Branża Motoryzacyjna, oceniającej producentów przemysłu samochodowego oraz kategorii Zielona Fabryka, w której doceniane są firmy wdrażające przyjazne dla środowiska rozwiązania m.in. w obszarach efektywności energetycznej i gospodarki odpadami.
Do tegorocznej edycji konkursu Fabryka Roku zgłoszono 60 fabryk, które niezależne jury oceniało w 18 kategoriach. Wyniki plebiscytu ogłoszono 4 grudnia 2019 r. podczas uroczystej gali w Warszawie.
Innowacyjnie, bezpiecznie i ekologicznie
Polska fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze to połączenie najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0”. Zastosowane rozwiązania obejmują m.in: automatyzację i robotykę, e-learning (wirtualną rzeczywistość), Internet rzeczy, dane w chmurze, inteligentne systemy (smart systems).
W procesie produkcji stosowany jest m.in. system zarządzania informacjami w czasie rzeczywistym oraz cyfrowe zarządzanie halą produkcyjną. Do transportu materiałów wykorzystywane są zdalne systemy, których status można na bieżąco rejestrować i śledzić za pomocą komunikacji bezprzewodowej RFID (Radio Frequency Identification).
Zakład oprócz innowacyjnych rozwiązań w obszarze produkcji, jest liderem w zakresie ekologii: energia elektryczna i cieplna pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych (wiatru i biomasa).
Zakład produkcji silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze koło Wrocławia, wizualizacja, źródło: inwestor
Mercedes pojedzie na bateriach z Jawora
W grudniu 2019 r. w fabryce silników trwają końcowe testy jakościowe. Produkcja ruszy na początku 2020. Natomiast produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) w Jaworze rozpocznie się w połowie 2020.
W fabryce silników będzie zatrudnionych ok. 1000 osób, w zakładzie produkującym baterie ponad 300 osób. Suma obydwu inwestycji to ponad 600 mln euro.
To pierwsza w Polsce fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz. Zakład, w ramach spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz.
Nowoczesna fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz.
Mercedes-Benz jest jedną z pierwszych dużych firm przemysłowych, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Zarówno fabryka silników, jak i nowa fabryka baterii będą zaopatrywane w energię odnawialną, neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym Jawor będzie jedną z pierwszych bezemisyjnych fabryk Mercedesa na świecie.
Czytaj więcej: Mercedes pojedzie na bateriach z Jawora. Budują halę produkcyjną
Wrocław centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej
Koreański LG Chem, buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych. Wartości inwestycji wyniesie 2,8 mld zł. Bezpośrednio w nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. pracowników, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa.