wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Inwestycja pod Wrocławiem za ponad 600 mln euro laureatem konkursu Fabryka Roku
uczestnicy spotkania mat. prasowe
uczestnicy spotkania

Zakład produkcji silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze koło Wrocławia został uznany za najlepszą fabrykę w branży motoryzacyjnej w ogólnopolskim konkursie promującym wprowadzanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych w Polsce. Niemiecki koncern w zakład zainwestował 600 mln euro i zatrudni w nim ok. 1300 osób.

Reklama

W ósmej edycji konkursu Fabryka Roku, organizowanego przez magazyny Inżynieria i Utrzymanie Ruchu i Control Engineering Polska, fabryka produkcji silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze zwyciężyła w trzech kategoriach: Innowacyjna Fabryka, Najlepsza fabryka w branży motoryzacyjnej oraz w kategorii Zielona Fabryka (ex aequo z fabryką Famed Żywiec).

Konkurs Fabryka Roku promuje zakłady produkcyjne, które są liderami wprowadzenia najnowocześniejszych rozwiązań i technologii w Polsce, w obszarach takich jak: automatyzacja produkcji, utrzymanie ruchu, systemy IT wspomagające produkcję, Przemysł 4.0 i ekologia.

– Nagrody dla naszej fabryki to dowód na to, że można w Polsce zbudować fabrykę opartą na najwyższych światowych standardach. Postawiliśmy na technologie, które optymalizują efektywność operacyjną, a równocześnie pozwalają zachować jakość produktu, bezpieczeństwo pracowników i są przyjazne dla środowiska, czyli neutralne pod względem emisji CO2. Fabryka w Jaworze jest pierwszą w sieci produkcji Mercedes-Benz (i pierwszą Polsce) napędzaną w całości energią odnawialną –mówiła Ewa Łabno-Falęcka odbierając nagrody podczas uroczystej gali.

Najlepsi w trzech kategoriach

Jaworska fabryka zdobyła pierwsze miejsce w trzech kategoriach – Innowacyjna Fabryka, w której wyróżniane są unikalne sposoby wykorzystania najnowszych technologii w procesach operacyjnychi produkcyjnych; w kategorii Branża Motoryzacyjna, oceniającej producentów przemysłu samochodowego oraz kategorii Zielona Fabryka, w której doceniane są firmy wdrażające przyjazne dla środowiska rozwiązania m.in. w obszarach efektywności energetycznej i gospodarki odpadami.

Do tegorocznej edycji konkursu Fabryka Roku zgłoszono 60 fabryk, które niezależne jury oceniało w 18 kategoriach. Wyniki plebiscytu ogłoszono 4 grudnia 2019 r. podczas uroczystej gali w Warszawie.

Innowacyjnie, bezpiecznie i ekologicznie

Polska fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze to połączenie najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0”. Zastosowane rozwiązania obejmują m.in: automatyzację i robotykę, e-learning (wirtualną rzeczywistość), Internet rzeczy, dane w chmurze, inteligentne systemy (smart systems).

W procesie produkcji stosowany jest m.in. system zarządzania informacjami w czasie rzeczywistym oraz cyfrowe zarządzanie halą produkcyjną. Do transportu materiałów wykorzystywane są zdalne systemy, których status można na bieżąco rejestrować i śledzić za pomocą komunikacji bezprzewodowej RFID (Radio Frequency Identification).

Zakład oprócz innowacyjnych rozwiązań w obszarze produkcji, jest liderem w zakresie ekologii: energia elektryczna i cieplna pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych (wiatru i biomasa).

Zakład produkcji silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze koło Wrocławia, wizualizacja, źródło: inwestor

Mercedes pojedzie na bateriach z Jawora

W grudniu 2019 r. w fabryce silników trwają końcowe testy jakościowe. Produkcja ruszy na początku 2020. Natomiast produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) w Jaworze rozpocznie się w połowie 2020.

W fabryce silników będzie zatrudnionych ok. 1000 osób, w zakładzie produkującym baterie ponad 300 osób. Suma obydwu inwestycji to ponad 600 mln euro.

To pierwsza w Polsce fabryka silników i baterii elektrycznych Mercedes-Benz. Zakład, w ramach spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych Mercedes-Benz.

Nowoczesna fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0“, a jej uruchomienie pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz.

Mercedes-Benz jest jedną z pierwszych dużych firm przemysłowych, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła w Polsce. Zarówno fabryka silników, jak i nowa fabryka baterii będą zaopatrywane w energię odnawialną, neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym Jawor będzie jedną z pierwszych bezemisyjnych fabryk Mercedesa na świecie.

Czytaj więcej: Mercedes pojedzie na bateriach z Jawora. Budują halę produkcyjną

Wrocław centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej

Koreański LG Chem, buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych. Wartości inwestycji wyniesie 2,8 mld zł. Bezpośrednio w nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. pracowników, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl