wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Kępa Mieszczańska
  6. Tak będzie wyglądała Kępa Mieszczańska
Tak będzie wyglądała Kępa Mieszczańska

Kępa Mieszczańska – projekt zagospodarowania. Wizualizacja: Rafin Developer

Miejskie nabrzeża i tereny nadrzeczne mogą być niedługo wizytówką Wrocławia. Wszystko za sprawą inwestycji, które już są realizowane.

Reklama

To, jak wykorzystać nabrzeża, by stały się atrakcyjnymi terenami, można zobaczyć w Berlinie czy Paryżu. Tam potrafią „zarobić” na położenie nad rzeką w szerokim znaczeniu: mieszkaniowo, gospodarczo, turystycznie i rekreacyjnie. Dostęp do rzeki to atut, z którego zaczyna korzystać też Wrocław. Przykładem są już realizowane inwestycje na Kępie Mieszczańskiej – powstają tam mieszkania, a planowane są – skwery, parki i nadrzeczne bulwary. W sumie na wyspie aż 4 hektary, to tereny zielone.

– To największa i najbardziej zielona wyspa w centrum Wrocławia. Plany dotyczące obszaru Kępy Mieszczańskiej są szerokie. Zawarliśmy w nich nie tylko projekt nowoczesnych budynków mieszkalnych, które będą współgrać z otoczeniem, ale równie ważne będzie dla nas zagospodarowanie tego terenu zielenią. Wiemy, że mieszkańcy nie tylko spacerują i odpoczywają nad rzeką, ale również chętnie odwiedzają nadrzeczne restauracje, galerie czy kawiarnie – mówi Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Developer.

Przywracają do życia tereny nad Odrą

Na Kępie Mieszczańskiej przewidziano również tereny pod działalność kulturalną, obiekty kongresowe i konferencyjne. Zbigniew Maćków, architekt osiedla Kępa Mieszczańska, podkreśla, że w Polsce nie ma innego takiego miasta, gdzie woda i rzeka byłaby tak wszechobecne w strukturze miasta: – Jeśli chodzi o współczesną architekturę śledzimy uważnie inicjatywy kilku miast, które „przywracają do życia” poprzemysłowe tereny, w tym również leżące bezpośrednio nad wodą – w czym widzimy analogie do Kępy Mieszczańskiej. Przykładem może być Hamburg i jego doki portowe, zamieniane w dzielnicę mieszkalną.

Jeżeli znajdą się inwestorzy, to na Kępie Mieszczańskiej mogą powstać pasażerskie porty czy mariny. Przykładem tego, jak Kępa może być zagospodarowana, jest Marina Topacz.

– Kępa Mieszczańska ma unikalny charakter w skali kraju – przekonuje Piotr Fokczyński, architekt miasta Wrocławia. – Decyduje o tym powierzchnia, ciekawe ukształtowanie wyspy i centralne położenie. Nowe inwestycje sprawią, że za kilka lat to będzie jedno z piękniejszych miejsc we Wrocławiu.

Tereny nad Odrą już stają się atutem miasta – powstają nowe ścieżki rowerowe i miejsca spacerowe nad rzeką.

Kępa Mieszczańska jak lokata kapitału

Przykłady innych europejskich inwestycji mieszkaniowych, które właściwie wykorzystały usytuowane nieopodal rzeki wskazują, że mogą być one dobrą decyzją biznesową.

– Cena takich nieruchomości będzie rosła, jest to więc dobra lokata kapitału – przekonuje Piotr Wiak. – Sprzedając mieszkanie na Kępie Mieszczańskiej po kilku latach, można będzie na tym dodatkowo zarobić – dodaje.

Więcej o wrocławskim rynku nieruchomości, inwestycjach i poradach mieszkaniowych – czytaj tutaj.

jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl