wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Ceny ofertowe działek budowlanych wystrzeliły. Na rynku mieszkań stagnacja [RAPORT Bankier.pl]

Ceny ofertowe działek budowlanych wystrzeliły. Na rynku mieszkań stagnacja [RAPORT Bankier.pl]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Ceny ofertowe działek budowlanych wystrzeliły. Na rynku mieszkań stagnacja [RAPORT Bankier.pl]

Średnio o 13 proc. w ciągu miesiąca wzrosła wycena działek budowlanych we Wrocławiu – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. Podrożały zarówno popularne wśród klientów indywidualnych małe działki, jak i największe kupowane przez deweloperów

Reklama

Wakacyjny spokój na rynku pierwotnym

Zgoła inaczej wyglądała w sierpniu sytuacja na rynku mieszkań. Nowe lokale były oferowane przez deweloperów za średnio 8697 zł/mkw. – o 0,3 proc. mniej, niż w lipcu. Zauważalna zmiana nastąpiła jedynie w przypadku wyceny dużych mieszkań o powierzchni od 60 do 90 mkw. Oczekiwano za nie średnio 8001 zł/mkw. – o 1,3 proc. mniej niż w lipcu.

Pomimo ostatnich spokojnych miesięcy na rynku pierwotnym, w ciągu roku nowe średnia cena ofertowa dyktowana za nowe mieszkania wzrosła o 18 proc. Nominalnie deweloperzy oczekiwali w sierpniu 2020 r. średnio o 1329 zł/mkw. więcej niż przed rokiem. Najmocniej w górę poszła wycena mieszkań o powierzchni od 38 do 60 mkw., za które oczekiwano średnio 8858 zł/mkw. – o 23,8 proc. więcej niż w sierpniu 2019 r.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Od marca bez zmian

Jeszcze wyraźniejsza stabilizacja zapoczątkowana przez wybuch pandemii koronawirusa panuje na rynku wtórnym. W sierpniu średnia cena ofertowa wzrosła względem lipca o 0,3 proc. do 8649 zł/mkw. Co ciekawe, była identyczna jak w marcu, a więc w przededniu wybuchu pandemii.

Za sprawą podwyżek notowanych na przełomie 2019 i 2020 r., w relacji rocznej średnia kwota, na jaką wyceniane są używane mieszkania, wzrosła jednak o 7,8 proc. Podobnie jak w przypadku lokali oferowanych przez deweloperów, na rynku wtórnym najmocniej wzrosły oczekiwania osób sprzedających mieszkania o powierzchni od 38 do 60 mkw. W sierpniu wyceniano je średnio na 8687 zł/mkw. – o 8,9 proc. wyżej niż 12 miesięcy wcześniej.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Koniec wakacji z korektą

Spadają za to stawki ofertowe najmu. Po dwóch miesiącach wzrostów, ostatni miesiąc wakacji przyniósł nieznaczną korektę średniej stawki. W sierpniu wynajmujący oczekiwali średnio 2250 zł/m-c. – o 1,1 proc. mniej niż w lipcu i o 7,4 proc. mniej w relacji do sierpnia 2019 r.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy obniżyła się m.in. średnia kwota wpisywana w ogłoszeniach dotyczących najmu najmniejszych mieszkań o powierzchni do 38 mkw. W sierpniu 2020 r. oczekiwano za nie średnio 1642 zł/m-c. – 5,1 proc. mniej niż w sierpniu 2019 r. Do poziomu sprzed roku wróciła także wycena większych lokali (od 60 do 90 mkw.), za które oczekiwano średnio 2896 zł/m-c.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku najmu we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Rekordowa wycena działek

Sierpień przyniósł największą zmianę na wrocławskim rynku działek budowlanych. W relacji do lipca ich średnia wycena wzrosła o 12,7 proc. do poziomu 543 zł/mkw.

Rekordy w sierpniu pobiły zwłaszcza średnie ceny ofertowe najmniejszych działek. Za parcele o powierzchni do 8 arów oczekiwano średnio 808 zł/mkw. (+8,7 proc. m/m), z kolei za działki 10-arowe oczekiwano średnio 529 zł/mkw. (+8,8 proc. m/m).

Zdecydowanie głębiej do kieszeni kupujących postanowili sięgnąć sprzedający największe działki o powierzchni powyżej 100 arów. W sierpniu były one wyceniane średnio na 393 zł/mkw. – o 47,7 proc. wyżej niż w lipcu i jednocześnie blisko dwukrotnie wyżej niż w sierpniu 2019 r. (+95,5 proc. r/r).

Wycena najmniejszych gruntów budowlanych (do 8 arów) w ciągu roku wzrosła we Wrocławiu o 25,9 proc. Na tym tle stabilnie w ciągu roku prezentowały się działki o powierzchni od 8 do 12 arów, za które oczekiwano średnio o 5,4 proc. więcej niż w sierpniu 2019 r.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić we wrześniowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl