wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Budżet Wrocławia na 2022 r. przyjęty
Wrocław fot. Urząd Miejski Wrocławia
Wrocław

Radni przyjęli budżet miasta na przyszły rok. 5,3 mld zł dochodów, 6,16 mld zł wydatków i rekordowa kwota na inwestycje – ponad 1 mld zł – to główne założenia przygotowanego projektu budżetu Wrocławia na 2022 r.

Reklama

Na ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej Wrocławia głosowało 36 radnych. Plan budżetowy został przyjęty 20 głosami, wstrzymało się 15 radnych, jeden głos przeciw.

Przyszłoroczny budżet jest racjonalny i skrojony na nasze możliwości. Zaprojektowaliśmy budżet na 2022 r. maksymalnie bezpiecznie, bo wciąż nie znamy wszystkich konsekwencji wynikających z tzw. Polskiego Ładu, ale także musieliśmy założyć kolejne podwyżki cen energii, paliw i dramatycznie rosnącą inflację. Mimo wszystko nie zatrzymujemy się i na inwestycje przeznaczamy ponad miliard złotych. Jednocześnie z niepokojem przyglądamy się decyzjom centralnym

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Polski Ład szkodliwy dla budżetu miasta

Ponad 200 mln zł rocznie może stracić Wrocław z powodu wprowadzenia Polskiego Ładu. Spowoduje on radykalne ograniczenie możliwości realizacji wielu samorządowych zadań i przyszłych inwestycji, a tym samym pogorszy jakość życia mieszkańców. Czytaj też: Polski Ład niekorzystny dla Wrocławia. Rocznie 200 mln zł strat

 • 206 mld zł *  tyle w ciągu 10 lat stracą samorządy w wyniku Polskiego Ładu i zmian w podatku PIT, które rząd wprowadził w ostatnich latach. Chodzi m.in. zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia oraz zmniejszenie stawki PIT z 18 do 17%.
 • 150 mld zł * – tyle w ciągu 10 lat straci samorząd terytorialny z udziału w PIT
 • 3,4 mld zł – tyle w ciągu 10 lat straci Wrocław z udziału w PIT
 • 4,86 mld zł – tyle wrocławscy podatnicy wpłacają rocznie do budżetu państwa, czyli „wypracowują” swoją ciężką pracą

*Straty budżetowe zostały opracowane przez Unię Metropolii Polskich na podstawie to danych Ministerstwa Finansów.

Prezydent podkreślił, że od dłuższego czasu można zobaczyć centralistyczne działania rządu, który zdaje się nie potrafi lub nie chce korzystać z doświadczenia polski samorządnej i dorobku już ponad trzech dekad wznoszenia silnej Polski w oparciu o małe wspólnoty i decyzje podejmowane bliżej obywateli. Działania te również odbijają się na budżetach samorządów, czasami osłabiając je bezpośrednio, czasami pośrednio w konsekwencji wprowadzanych praw.

Powiem bez ogródek: po raz pierwszy od lat szacujemy, że dochody będą niższe, niż w poprzedzającym roku. Napięcia budżetowe i pogłębiająca się nierównowaga między przychodami a wydatkami są znaczące. Główne powody tego stanu rzeczy to Polski Ład, ograbianie samorządu z dochodu przez nieudolny rząd oraz galopująca inflacja.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wrocław pamięta o przedsiębiorcach

Prezydent odniósł się do pandemii, która nie tylko przystopowawszy gospodarkę ograniczyła wpływy do budżetu miasta, ale także spowodowała konieczność wsparcia przedsiębiorców. Zobacz, jak Wrocław pomaga przedsiębiorcom: pakiet pomocowy, zwolnienia, ulgi.

Nie uchylaliśmy się od tego wsparcia, będąc świadomi, że Wrocław jest wspólną sprawą i tak, jak miasto może liczyć na rodzimych przedsiębiorców, którzy na co dzień tworzą miejsca pracy i generują podatki, tak oni powinni móc liczyć na miasto

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Budżet Wrocławia 2020-2022 w mln zł Fot. UM Wrocławia
Budżet Wrocławia 2020-2022 w mln zł

Budżet Wrocławia na 2022 r.

 • 6,16 mld zł – wydatki miasta
 • 5,3 mld zł – dochody miasta
 • 1,65 mld zł – szacowane dochody z PIT i CIT
 • 1,15 mld zł – rekordowe wydatki inwestycyjne
 • 43 mln zł – nadwyżka bieżąca
 • 8301 zł – dochód per capita (na jednego mieszkańca)

Marcin Urban, skarbnik miasta, mówiąc o finansach Wrocławia zaznaczył, że planowany poziom przyszłorocznej nadwyżki jest najniższy od kilku lat. Zmaleje z 383 mln zł w 2019 r. do 43 mln zł wg projektu budżetu na przyszły rok. 

Dochody bieżące będziemy mieli na poziomie 4 mld 853 mln złotych, to o ponad 200 mln złotych mniej niż w tym roku. Jest to efekt zmniejszenia podatku PIT

Marcin Urban, skarbnik miasta

Dochody w budżecie Wrocławia na 2022 r.

Dochody będą niższe, niż w 2021 roku i zostały zaplanowane na poziomie 5,4 mld zł. Wg projektu na przyszły rok wyniosą 5,3 mld zł.

Planowane źródła dochodu

 • dochody własne  69%
 • subwencja ogólna – 16,4%
 • dotacja celowa z budżetu państwa – 4,3%
 • pozostałe dotacje – 10,4%

 

Dochody z PIT w latach 2019-2022 Fot. UM Wrocławia
Dochody z PIT w latach 2019-2022

Wydatki w budżecie Wrocławia na 2022 r.

Wydatki bieżące będą w przyszłym roku wyższe – to 6,16 mld zł. To efekt m.in. wyższych cen energii i paliw:

 • we wrześniu gmina rozstrzygnęła przetarg na dostawę energii elektrycznej na przyszły rok. Cena jednostkowa za kWh energii wzrosła w stosunku do obecnej stawki średnio o 60%.
 • w 2020 r. MPK zapłaciło za paliwo dla autobusów ponad 35 mln zł, w 2022 r. kwota wzrośnie do ponad 54 mln zł.

Szacunkowo podwyżki to ok. 500 milionów złotych dodatkowych wydatków.

Struktura planowanych wydatków

W przypadku oświaty oraz transportu wydatki bieżące zostały zwiększone. Na oświatę miasto przeznaczy 1,66 mld zł. To ponad 180 mln zł więcej, niż w bieżącym roku.

Wyjątkowo mniej niż w 2021 r. (816 mln zł) miasto przeznaczy na wydatki bieżące związane z polityką społeczną i rodziną. To fundusze związane m.in. z działalnością DPS-ów i placówek opiekuńczo-wychowawczych, usługami opiekuńczymi i specjalistycznymi, zasiłkami czy dodatkami mieszkaniowymi. Te wydatki będą niższe, ponieważ decyzją rządu zadania związane z obsługą i wypłatą świadczenia 500+ zostały przeniesione z MOPS-u do ZUS-u. Dlatego też budżet miasta na działania społeczne jest niższy rok do roku o blisko 350 mln zł.

Edukacja

Prawie 1,8 miliarda złotych Wrocław przeznaczy na oświatę. To m.in. wydatki związane z utrzymaniem placówek i wynagrodzenia dla nauczycieli.

Łącznie to blisko 30% wszystkich planowanych wydatków Wrocławia. Warto pamiętać, że według szacunków, subwencja oświatowa pokryje niespełna 50% wszystkich wydatków bieżących związanych z oświatą.

Na budowę nowych placówek i kompleksowe przebudowy szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz infrastruktury sportowej zaplanowano 111 mln zł. To m.in. kontynuacja budowy nowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Asfaltowej dla 1000 uczniów i 200 przedszkolaków czy rozbudowa ZSP nr 10 przy ulicy Rumiankowej, gdzie odnowiona zostanie także sala gimnastyczna.

Inwestycje we Wrocławiu 2022 r.

Mimo niższych dochodów miasto planuje rekordowy budżet na inwestycje – ponad 1 mld zł. Wrocław nie rezygnuje z dużych inwestycji, bo to siła napędowa dla lokalnego rynku i przedsiębiorców.

W przyszłym roku na inwestycje Wrocław zaplanował 1,145 mld złotych. To o ponad 80 mln zł więcej niż w 2020 r.

Nakłady inwestycyjne w latach 2017-2022 Fot. UM Wrocławia
Nakłady inwestycyjne w latach 2017-2022

Najważniejsze zadani inwestycyjne w 2022 r. 

 • Program poprawy infrastruktury szynowej i drogowej – 137 mln zł
 • Budowy nowych placówek i kompleksowe przebudowy szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz infrastruktury sportowej – 111 mln zł
 • Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór – 91 mln zł
 • Trasa tramwajowa na Popowice – 84 mln zł
 • Obwodnica Leśnicy, etap 2. – 73 mln zł
 • Programy partycypacyjne (Fundusz Osiedlowy, WBO, PIRO i Program Inicjatyw Lokalnych) – 79 mln zł
 • Projekt „Zmień Piec” i likwidacja „kopciuchów” w zasobie komunalnym – 67 mln zł
 • Aleja Wielkiej Wyspy – 67 mln zł
 • Budowa nowych Mostów Chrobrego – 54 mln zł
 • Rewitalizacja miejskiego zasobu mieszkaniowego – 30 mln zł

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl