wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Z funduszy europejskich Wrocław pozyskał blisko 780 mln zł

Patryk Załęczny,

Miasto Wrocław z funduszy europejskich pozyskało niemal 780 mln zł . Dzięki środkom powstają żłobki, przedszkola, szkoły, budowane są także nowe trasy tramwajowe i drogi. Finansowane są również programy edukacyjne.

Reklama

W ramach dostępnych źródeł Wrocław, z funduszy unijnych, finansuje zarówno projekty społeczne tzw. "miękkie", jak i „twarde” – infrastrukturalne. Do projektów "miękkich" zaliczają się m.in.: działania edukacyjne, nowe miejsca w żłobkach czy dodatkowe zajęcia przedszkolne. Z tych środków finansowane jest także wsparcie MOPS-u, czy działania prowadzone przez wrocławskie organizacje pozarządowe.

Natomiast fundusze pozyskane w ramach projektów "twardych", pozwalają współfinansować np. przebudowę ul. Buforowej, budowę Osi Zachodniej (pozyskano 233 mln zł) czy rozbudowę przedszkoli przy ul. Suwalskiej i Piotrkowskiej oraz szkoły na Stabłowicach. Z tych środków rewitalizowane są także wnętrza podwórzowe, na co przeznaczonych zostało niemal 30 mln zł.

– Wszystkie fundusze są dla nas bardzo ważne. Realizujemy projekty zarówno z dofinansowaniem za 200, 300 mln zł, jak i np. za 500 tys. zł. Najważniejsze inwestycje są w trakcie realizacji, np. kolejny etap rozbudowy systemu szynowego, co naocznie mieszkańcy mogą dostrzec na ulicy Hubskiej. Kolejne zadanie w ramach tego projektu to linia tramwajowa na Popowicach, przebudowa ulicy Buforowej czy budowa Osi Zachodniej, która niebawem zostanie zakończona. To większe inwestycje, a z tych mniejszych z pewnością mogę wymienić budowę, przebudowę i rozbudowę nowych przedszkoli i szkół podstawowych – mówi Tomasz Sołowiej, dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami.

Finanse będą spływać do 2023 roku

Środki unijne pozyskiwane są w ramach obowiązującego okresu finansowania, który obejmuje lata 2014-2020. Jednak z uwagi na ich harmonogram wypłat, do polskich gmin będą spływać nawet do 2023 roku.

– Obecnie jesteśmy na półmetku okresu programowania, który kończy się w 2020 roku. Pozostaje jeszcze kwestia rozliczenia – do 2023 roku, bowiem do tego roku pieniądze będą cały czas spływały. Zatem tak naprawdę dopiero na koniec tego roku będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy pieniędzy tym razem było więcej, czy mniej. Zawsze jesteśmy gotowi, aby pozyskać środki unijne, a należy zaznaczyć, że nabory cały czas trwają. Nie wszystkie pieniądze zostały udostępnione, także liczymy, że będzie ich znacznie więcej, niż do tej pory – dodaje dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami.

Największe dofinansowania gromadzone są w najdroższych obszarach, czyli przede wszystkim tych związanych z transportem. Jednak, jak podkreśla Tomasz Sołowiej, wszystkie środki są bardzo ważne. W przypadku funduszy pozyskiwanych na projekty społeczne miasto może pochwalić się skutecznością aplikowania na poziomie 94 procent, co można uznać za bardzo dobry wynik.

– Dzięki tym środkom współfinansowaliśmy m.in. zajęcia dodatkowe z matematyki i nauk przyrodniczych we wrocławskich szkołach czy opłaciliśmy asystentów dla osób niepełnosprawnych – dodaje Joanna Szałkiewicz, odpowiedzialna za projekty "miękkie" w Urzędzie Miejskim.

Plan na najbliższe lata

– Tylko w tym roku ze środków wojewódzkich, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, do pozyskania przez wszystkie dolnośląskie gminy będzie niemal 270 mln zł. Jesteśmy gotowi do tego, by sięgać po te pieniądze. O wszystkim decydować będą jednak konkursy, do których cały czas się przygotowujemy – twierdzi Dorota Olearnik z Wydziału Zarządzania Funduszami we wrocławskim magistracie.

W przyszłości m.in. dzięki środkom unijnym będzie można sfinansować np. przebudowę ulic w ciągu drogi wojewódzkiej nr 342 (ul. Pełczyńska, ul. Zajączkowska, ul. Pęgowska, ul. Obornicka) czy budowę Trasy Autobusowo-Tramwajowej na Nowy Dwór. 

Miasto każdego roku korzysta także ze środków dostępnych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli środków dedykowanych Wrocławiowi i 14 sąsiednim gminom.

Czytaj także: 600 mln zł z Unii Europejskiej dla Wrocławia i okolic [INWESTYCJE]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl