wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Naukowcy z Wrocławia obliczają rozwój pandemii koronawirusa
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Dopiero na początku wakacji można się spodziewać wyhamowania epidemii koronawirusa w Polsce – przewidują naukowcy z wrocławskiej firmy Alphamoon na podstawie analiz stworzonej przez nich sztucznej inteligencji.

Reklama

Modele matematyczne, uczenie maszynowe, sztuczna inteligencje – to narzędzia, które w swojej pracy wykorzystują analitycy z wrocławskiej spółki Alphamoon. Na podstawie danych z okresu 5 marca – 23 marca zawierających liczbę wykrytych przypadków, śmierci i wyzdrowień – obliczyli, jak może wyglądać rozwój pandemii koronawirusa w Polsce. Po świętach wielkanocnych firma przedstawi wyniki symulacji na podstawie aktualnych danych. Dodatkowo powstanie model dla Wrocławia.

– Nasz model pozwala analizować różne scenariusze na podstawie działań podejmowanych przez władze i reakcji społeczeństwa – mówi Paweł Świątek, dyrektor operacyjny w Alphamoon i dodaje, że radzi wszystkim, by zostali w domach i się izolowali, a jeżeli już muszą wyjść, to w maseczkach na twarzy.

Zobacz film: Jak rozprzestrzenia się koronawirus w sklepie?

Adam Gonczarek i Mateusz Wójcik z Alphamoon w artykule pt. „Jak przewidzieć rozwój pandemii SARS-CoV-2 w Polsce przy pomocy modeli matematycznych i uczenia maszynowego?” uważają, że poprzez wprowadzenie lockdownu i powszechną samoizoloację, każdy z obywateli zmniejszył średnio 5-10 razy liczbę osób, z którymi wchodzi dziennie w interakcję.

 – Dodatkowo założyliśmy, że nie wiemy jaki odsetek chorych jest zdiagnozowany przy pomocy testów i ostrożnie zakładamy, że jest on w przedziale między 10% a 90%. Jest to ważne założenie, gdyż ostatnie publikacje pokazują, że nawet 86% chorych może przechodzić COVID-19 bezobjawowo , a zatem nie testując szerokiego spektrum ludzi, wiele przypadków może nie być wyizolowane – dodają autorzy artykułu.

Epidemia wystrzeli w górę

Naukowcy Alphamoon uważają, że zwolnienie lockdownu po Wielkanocy spowoduje, że na początku maja epidemia gwałtownie wystrzeli w górę i będziemy obserwować przyrost liczby zarażonych.

W tym scenariuszu pik zachorowań przypadnie na drugą połowę maja. Natomiast epidemia skończy się z początkiem wakacji.

Zachowanie izolacji – rozciągnięcie epidemii w czasie

Z badań wynika, że zachowanie izolacji powoduje rozciągnięcie epidemii w czasie, jednocześnie przenosząc pik zachorowań na jesień. – Dzięki temu kupujemy czas, w którym może zostać opracowany lek lub szczepionka – podkreślają analitycy z Alphamoon.

Ich zdaniem lockdown połączony z szerokim testowaniem i izolowaniem pacjentów zapewnia, że jesteśmy w stanie kontrolować i stopniowo wygasić epidemię. – Nawet jeśli wartości liczbowe są niedoszacowane ze względu na dane, którymi dysponujemy, to trend przy takim postępowaniu będzie zachowany. Jednocześnie liczba zgonów będzie utrzymana na bardzo niskim poziomie – uważają

W podsumowaniu swoich badań autorzy podkreślają znaczenie zachowania dystansu społecznego i samoizolacji, aby utrzymać liczbę zarażonych osób na kontrolowanym poziomie i nie zatkać służby zdrowia. – Ponadto widzimy, że ważnym elementem jest powszechne testowanie i izolowania wszystkich zakażonych, co w przy dużej skali może nawet doprowadzić do wygaśnięcia epidemii w krótkim czasie – dodają.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl