wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Sukcesy studentów Politechniki Wrocławskiej
Kliknij, aby powiększyć
Politechnika Wrocławska to jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju fot. Politechnika Wrocławska
Politechnika Wrocławska to jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju

Politechnika Wrocławska to jedna z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Studenci, pracownicy i absolwenci Politechniki regularnie osiągają spektakularne sukcesy w różnego rodzaju konkursach i zawodach, również na arenie międzynarodowej. W ostatnim czasie lista wyróżnień powiększyła się o kolejne nagrody.

Reklama

Ośrodek dla bezdomnej młodzieży

Zadaniem, z którym zmierzyli się uczestnicy studenckiego konkursu „Step Forward” było zaprojektowanie ośrodka dla bezdomnej młodzieży. Miejsce miało spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim powinno stanowić schronienie dla młodych ludzi bez dachu nad głową, ale to nie wszystko. Istotne okazało się bowiem zagwarantowanie im szansy na wyjście na prostą. Projekty musiały więc uwzględniać również przestrzenie do nauki nowych umiejętności czy interakcji z innymi osobami przebywającymi w ośrodku. Ponadto, budynek miał być niedrogi, wpisany w kontekst otoczenia i gotów pomieścić 60 osób.

Fragment projektu Kai Lewandowskiej/fot. Politechnika Wrocławska

Fragment projektu Kai Lewandowskiej/fot. Politechnika Wrocławska

Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie Kaja Lewandowska, studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie w Toronto. Zaproponowana przez nią koncepcja stanowiła także temat jej pracy inżynierskiej.

– Obiekty tego typu zapewniają młodzieży nocleg i dostęp do edukacji, opieki medycznej, poradni psychologicznych i doradztwa zawodowego. Podzieliłam więc ośrodek na skrzydła mieszkalne i część dydaktyczną z m.in. salami warsztatowymi, teatrem na powietrzu, biblioteką i kuchnią eksperymentalną. Skrzydła mieszkalne połączyłam szklarnią, która byłaby miejscem upraw i prowadzenia hortiterapii grupowej, opartej na pracy fizycznej związanej z ogrodnictwem – przyznała Kaja Lewandowska za pośrednictwem strony internetowej uczelni.

Projekt „The Front Porch House" znalazł uznanie w oczach jury/fot. Politechnika Wrocławska

Projekt „The Front Porch House" znalazł uznanie w oczach jury/fot. Politechnika Wrocławska

Wyróżnione prace dyplomowe

Polskie Towarzystwo Matematyczne nagrodziło prace dyplomowe Dawida Hanrahana i Mateusza Śliwińskiego. Dawid Haranhan to absolwent Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej. Praca pt. „Ostre oszacowanie jądra ciepła Jacobiego na stożku" zapewniła mu drugie miejsce w konkursie im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą pracę z zakresu matematyki. Tak udana próba zmierzenia się z tym problemem to efekt kilkuletniej fascynacji analizą matematyczną.

– Udałem się do jednego z prowadzących z zapytaniem o dodatkowe materiały, książki czy zadania. Polecił mi podręcznik związany z jedną z najnowocześniejszych gałęzi klasycznej analizy, tzw. analizą harmoniczną. Ta dziedzina tak mi się spodobała, że postanowiłem się nią zająć – wyjaśnił Dawid Haranhan.

Praca dyplomowa Dawida Haranhana została doceniona przez PTM/fot. Politechnika WrocławskaPraca dyplomowa Dawida Haranhana została doceniona przez PTM/fot. Politechnika Wrocławska

Jury wyróżniło także pracę Mateusza Śliwińskiego. Doktorant Wydziału Matematyki napisał pracę pt. „Oszacowania funkcji własnych dla oscylatorów kwantowych na grafach", która spotkała się ze sporym uznaniem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Nagroda specjalna dla czujniku oddychania

Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca już od 12 lat organizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską. Komisja konkursowa nagradza w nim studentów, doktorantów i absolwentów, którzy w trakcie studiów stworzyli czy też współtworzyli wynalazek lub wzór chroniony prawem wyłącznym – użytkowy lub przemysłowy. Efekt pracy musi być zgłoszony do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Przedstawiciele 19 uczelni nadesłali aż 103 projekty.

Ostatecznie przyznano pięć równorzędnych nagród głównych, wyróżnienia i nagrody specjalne. Tę ostatnią zdobył Arkadiusz Ziółkowski, doktorant z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Stworzył on prototyp czujnika służącego do pomiaru częstotliwości oddychania. Co więcej, Arkadiusz Ziółkowski opracował również sam sposób pomiaru. Tanie i bardzo czułe rozwiązanie przypadło do gustu komisji konkursowej. Dostępne na rynku niemedyczne czujniki oddechowe potrafią kosztować od tysiąca do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Prototyp doktoranta Politechniki Wrocławskiej miałby zmniejszyć koszty produkcji nawet do kwoty poniżej 100 zł, zachowując przy tym odpowiednio wysoką jakość.

Arkadiusz Ziółkowski stworzył niedrogi czujnik oddechu/fot. Politechnika WrocławskaArkadiusz Ziółkowski stworzył niedrogi czujnik oddechu/fot. Politechnika Wrocławska

Przełom w walce z opryszczką

Wyróżnienie otrzymała także grupa naukowców, którzy wspólnie z badaczami z Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonali odkrycia potencjału związku chemicznego w walce z wirusem HSV-1. Politechnikę Wrocławską w zespole reprezentowali: mgr inż. Dominika Iwan, dr hab. Elżbieta Wojaczyńska, prof. uczelni, dr. hab. inż. Marcin Sieńczyk, prof. uczelni, dr inż. Renata Grzywa z Wydziału Chemicznego. Naukowcy przebadali związek chemiczny, który skutecznie powstrzymuje rozmnażanie się wirusa opryszczki, jednego z najszerzej rozpowszechnionych patogenów ludzkich. Według szacunków, około 90 procent całej populacji to nosiciele HSV-1.

– Objawy zakażenia są zwykle łagodne i ograniczają się do wypełnionych płynem pęcherzyków i owrzodzeń, popularnie nazywanych „zimnem”. HSV-1 bywa jednak również przyczyną schorzeń znacznie poważniejszych, np. wirusowe zapalenie rogówki może prowadzić do ślepoty, a wirusowe zapalenie mózgu nawet do śmierci – przyznała na łamach strony internetowej Politechniki doktorantka Dominika Iwan.

Dominika Iwan wraz z zespołem odkryli sposób walki z opryszczką/fot. Politechnika WrocławskaDominika Iwan wraz z zespołem odkryli sposób walki z opryszczką/fot. Politechnika Wrocławska

Trwa procedura patentowa odkrycia. Wyniki analiz laboratoryjnych dokonane przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały przedstawione również w zgłoszeniu o zasięgu międzynarodowym.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl