wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Studenci uczelni medycznych pomogą w walce z koronawirusem

81 wrocławskich studentów medycyny zgłosiło się do pracy przy walce z epidemią koronawirusa. Odpowiedzieli oni na apel Ministerstwa Zdrowia i wojewody, którzy poprosili uczelnie medyczne o stworzenie listy chętnych.

Reklama

Studenci, którzy zdecydowali się, by pomagać chorym na koronawirusa, zostaną objęci nakazem pracy i będą kierowani do konkretnych placówek przez wojewodę na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

– Cieszy nas, że tak dużo osób się zgłosiło, by pomagać chorym na COVID-19. W sumie 81 osób – mówi Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. – Doceniamy to, tym bardziej, że studenci będą musieli pogodzić pracę z zajęciami na uczelni i egzaminami – podkreśla.

Okres pracy studentów, doktorantów oraz osób kształcących się w zawodzie medycznym, przy zwalczaniu epidemii jest zaliczany, jako odbycie odpowiedniej części zajęć, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

Jak podkreśla Barbara Korzeniowska, z-ca dyr. ds. lecznictwa otwartego USK we Wrocławiu, taka praca to dla studentów ogromne doświadczenie, a dla personelu szpitala duża pomoc.

– Dla lekarzy i pielęgniarek istotne jest wsparcie studentów nawet przy tych najprostszych czynnościach, tj.: podanie posiłku, czy pomoc pacjentowi w wybraniu telefonu do najbliższych. Niezwykle cenna jest także sama rozmowa z chorym – dodaje Barbara Korzeniowska.

Osoby, które wojewoda skieruje do pracy mogą uzyskać wynagrodzenie zasadnicze za pracę przy zwalczaniu epidemii (tj. w wysokości nie niższej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w decyzji lub w innym podobnym zakładzie, jeżeli w zakładzie wskazanym nie ma takiego stanowiska).

Przypomnijmy, do tej pory studenci pomagali chorym w formie wolontariatu.

Kto mógł się zgłaszać?

Pomoc osobom chorym na COVID-19 mogli się zgłaszać studenci stacjonarni i niestacjonarni:

  • 5-go i 6-go roku kierunku lekarskiego,
  • 5-go roku kierunku lekarsko - dentystycznego,
  • 2-go roku, II stopnia kierunku pielęgniarstwo,
  • 2-go roku, II stopnia kierunku położnictwo,
  • osoby które uzyskały tytuł ratownika,
  • 5-go roku kierunku farmacja oraz studenci realizujący 6-miesięczną praktykę zawodową na kierunku farmacji,
  • 5-go roku kierunku analityka medyczna.

Skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii nie podlegają:

  • osoby, które nie ukończyły 18 lat bądź ukończyły 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat,
  • osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat,
  • osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy, inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi, na których przebieg ma wpływ zakażenie lub zachorowanie na chorobę zakaźną będącą przyczyną epidemii lub orzeczona choroba przewlekła ma wpływ na przebieg lub zachorowanie na chorobę zakaźną(orzeczenie w sprawie choroby wydaje lekarz, o którym mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 53, 252, 568, 1222 i 1578).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl