wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nie znasz migowego? Napisz na kartce lub w telefonie [KAMPANIA „To ja!”]

Nie znasz migowego? Napisz na kartce lub w telefonie [KAMPANIA „To ja!”]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Kocham cię – miga Jan Kucharski, prezes Wrocławskiego Stowarzyszenia Głuchych "Nadzieja" fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl
Kocham cię – miga Jan Kucharski, prezes Wrocławskiego Stowarzyszenia Głuchych "Nadzieja"

Trwa kampania społeczna „To ja!”. Ma ona przybliżyć codzienne wyzwania osób z niepełnosprawnościami. Zadanie zleciła Gmina Wrocław, współfinansuje PFRON, wdraża MOPS Wrocław. Z niedosłyszącą Patrycją i niesłyszącym Janem rozmawia Michał Fitas.

Reklama

Czy przestrzeń́ w twojej okolicy bliższej i dalszej sprzyja aktywnemu życiu?

Patrycja Mysłowska: Tak, bez najmniejszego problemu. Mam tutaj znacznie więcej możliwości rozwoju. Mogę liczyć na pomoc różnych organizacji pozarządowych. Ludzie słyszący są wyrozumiali dla osób niedosłyszących.

Jan Kucharski: Niestety, ja często napotykam na bariery komunikacyjne: w przychodni, u lekarza, w sklepach, urzędach, bankach, w komunikacji miejskiej, w pociągu, w hotelu – wszędzie, gdzie potrzebna jest rozmowa. Brakuje tłumaczy, zwłaszcza tych dostępnych 24 godziny na dobę, żeby w większym komforcie poradzić sobie w takiej sytuacji, jak wizyta w szpitalu lub na komisariacie. Ludzie słyszący często są obojętni. Wszędzie powinien być dostęp do tłumaczy, bez tego nie jesteśmy w stanie zrozumieć wielu rzeczy. 

Czego oczekujesz od społeczeństwa, od ludzi, z którymi dzielisz przestrzeń publiczną i komunikację miejską?

P.M.: Szacunku i wyrozumiałości. Szacunek do innego człowieka jest podstawą do zrozumienia drugiej osoby. Nawet jeśli osoba niesłysząca czy niedosłysząca nauczyła się dobrze mowy i jej wypowiedzi są zrozumiałe, to jednak sama może mieć problem z odbiorem komunikatu. Często osoby te w komunikacji wspierają się czytaniem z ruchu warg. Dlatego tak ważne jest zwrócenie się w kierunku osoby niesłyszącej w trakcie mówienia, niezakrywanie ust, nieżucie gumy.

 Patrycja pokazuje "język migowy" w Polskim Języku Migowym

Patrycja pokazuje "język migowy" w Polskim Języku Migowym, fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

Osoby te mogą też być narażone na wykluczenie społeczne, gdyż z racji niedosłuchu kontakt i pozyskiwanie informacji z otoczenia jest w ich przypadku ograniczony.

J.K.: Chciałbym doczekać takich czasów, abym mógł w nagłej sytuacji liczyć na pomoc osoby słyszącej. Wcale nie trzeba znać języka migowego, by przekazać informację. Wystarczy w swoim telefonie lub na kartce napisać, co chciałoby się powiedzieć.

Czy ludzie zachowują̨ się wobec ciebie tak, jak powinni?

P.M.: Tak. Widząc, że komunikuję się za pomocą aparatu, często chcą dowiedzieć się, jak funkcjonuję jako osoba niesłysząca.

J.K.: Nie zawsze. Z moich doświadczeń wynika, że ludziom słyszącym dużo kwestii polepszających komfort życia osoby głuchej przeszkadza. Nawet to, że na ekranie telewizora pojawia się tłumacz języka migowego, a przecież to jedyna forma komunikacji, dzięki której niesłyszący wszystko rozumieją.

O co apelujecie do osób słyszących?

P.M.: O większe zrozumienie dla osób z niedosłuchem i stworzenie takiej przestrzeni, która ułatwi im funkcjonowanie w społeczeństwie. Dobrym przykładem mogą̨ być́ dworce PKP. Na wielu z nich zapowiedzi przyjazdów i odjazdów pociągów są nadal przekazywane tylko słownie. Można byłoby dodatkowo wyświetlać pisemny komunikat, na przykład o zmianie peronu – tak jak to jest we Wrocławiu.

J.K.: Więcej świadomości, zrozumienia i życzliwości dla osób niesłyszących. Tylko tyle i aż tyle.

Osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą tutaj otrzymać różne formy wsparcia:

  • Punkt Informacji dla osób z niepełnosprawnością – prowadzony przez Fundację Promyk Słońca: www.promykslonca.pl/punkt-informacyjny/ Adres: Wrocław, ul. Psie Budy 14/15, lok. 1 A (wejście od ul. Kazimierza Wielkiego), tel.: 695 695 634;
  • Polski Związek Głuchych www.pzg.wroclaw.pl/ Wrocław, ul. Braniborska 2/10 53-680, tel. 71 355 37 58, tel. 533 341 247;
  • Wrocławskie Stowarzyszenie Głuchych „Nadzieja”, Wrocław, ul. Ruska 46A/407/409, e-mail: [email protected]

Kampania społeczna To ja!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl