wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Duzi zadbali, by „Mali (byli) Wspaniali”. Teraz namawiają większych: „Chodź na WF!”

Duzi zadbali, by „Mali (byli) Wspaniali”. Teraz namawiają większych: „Chodź na WF!”

Małgorzata Wieliczko ,

Kliknij, aby powiększyć
Program „Mali Wspaniali” udowodnia, że granice są jedynie stanem umysłu... źródło: Fundacja Mali Wspaniali
Program „Mali Wspaniali” udowodnia, że granice są jedynie stanem umysłu...

Prowadzony od blisko siedmiu lat we Wrocławiu program ogólnorozwojowy „Mali Wspaniali” w ostatnim roku szkolnym objął ponad 106 placówek i rozruszał około 16,5 tys. przedszkolaków i uczniów klas I-III. Teraz kolej na starszych uczniów i młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Do nich – m.in. znani sportowcy – wołają: „Chodź na WF!”, bo tak robią Wroaktywni...

Reklama

– To takie oczywiste – we Wrocławiu zależy nam na krzewieniu kultury fizycznej wśród młodych osób, a ja z racji swojego urzędu jestem tym szczególnie zainteresowany – powiedział prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, podczas otwarcia konferencji, na której omawiano świetnie już mający się program „Mali Wspaniali” oraz raczkujący dopiero, ale z dużymi ambicjami program „Wroaktywni – chodź na WF!”. 

Mali Wspaniali, konferencja

– Chciałbym wszystkim tworzącym dzisiaj wrocławską edukację podziękować za wszelkie aktywności w przestrzeni edukacyjnej miasta i za zaangażowanie w realizację różnych programów, w tym programu „Mali Wspaniali”, którego efekty są doskonałe. W takiej skali, jak we Wrocławiu, nie zadziałał on bowiem w żadnym innym mieście – podkreślił prezydent Sutryk na konferencji we Wrocławiu.  

Jak Mali Wspaniali sobie radzą...

O tym, co do tej pory wydarzyło się w programie, który oczywiście będzie kontynuowany, opowiada jego główna koordynatorka Izabela Demczuk z Fundacji Mali Wspaniali:

– Mimo że mieliśmy wiele przeciwności w związku z pandemią, to był to dla nas rok bardzo owocny. Gwoli przypomnienia – projekt „Mali Wspaniali” jest realizowany na zlecenie gminy Wrocław. Nasza fundacja prowadzi go już od siedmiu lat. Na początku to było dosłownie dziesięć placówek, które w nim brały udział, dziś ta liczba urosła do 106. To placówki publiczne – dlatego wszystkie dzieci do nich uczęszczające mają szansę, by w czasie przebywania w, na przykład, placówce przedszkolnej brać udział w naszych zajęciach. 

To, co najważniejsze w „Małych Wspaniałych”: ewaluacja programu. Co to oznacza?

– Staramy się co roku przeprowadzać pomiary naszych podopiecznych [tzw. Wrocławski Test Przedszkolaka - red.], które pozwalają nam na ocenę sprawności fizycznej dzieci oraz tego, jak one funkcjonują podczas całego programu. Dzięki temu, że od 2014 r. zostało już zebranych bardzo dużo pomiarów (są prowadzone na 50% populacji, czyli co roku bierze w nich udział ponad 8000 dzieci; przez 7 lat udało się zebrać dane od ponad 60 tys. dzieci), pozwoliło to na stworzenie siatek centylowych. Warto dodać, że w Europie nie było jeszcze takich pomiarów w tej grupie wiekowej – wyjaśnia koordynatorka Małych Wspaniałych. 

konferencja Mali Wspaniali, Wroaktywni

O programach i projektach edukacji ruchowej dzieci i młodzieży we Wrocławiu opowiadali na konferencji 26 października (od prawej): Izabela Demczuk – koordynatorka merytoryczna Fundacji Mali Wspaniali, Maciej Fedorczuk – wiceprezes zarządu Fundacji Młodzi dla Wrocławia i Piotr Waśniewski – prezes WKS Śląsk Wrocław, fot. www.wroclaw.pl

Tu trzeba dodać, że nowe pomiary aspektów rozwojowych dzieci: wagi i masy ciała, krzywizn pleców, obciążeń stóp, przeprowadzone w kilku placówkach na grupie 200-osobowej – były realizowane w partnerstwie z naukowcami z Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Raport w tej sprawie za okres 2020-2021 – tak jak te z lat poprzednich – będzie dostępny na www.mali-wspaniali.pl

Uwaga, rodzice! Wcześniej raporty z badań Wrocławskiego Testu Przedszkolaka możliwe były do publikacji tylko w formie zbiorczej analizy danych na ww. stronie internetowej. Dzięki blisko rocznej współpracy z informatycznym stowarzyszeniem Coders Crew z Wrocławia i firmą E-cm (konsultant ds. danych osobowych), wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021, oddano do dyspozycji rodziców platformę Mali Wspaniali. To narzędzie zapewnia dostęp do indywidualnych wyników dziecka z Wrocławskiego Testu Przedszkolaka, a w przyszłości do wyników nowych pomiarów. Adres platformy to: https://app.mali-wspaniali.pl. Aplikacja dostępna jest na laptopie, PC i telefonie.

...także podczas pandemii

Podczas czasowych ograniczeń, spowodowanych pandemią, Mali Wspaniali trenują techniki indywidualne i biorą udział w zabawach z zachowaniem bezpiecznych odległości.

– Dostosowaliśmy zajęcia i aktywności do pracy w reżimie sanitarnym, zgodnie z rekomendacjami GIS – zapewniają instruktorzy, przeszkoleni pod kątem bezpiecznego prowadzenia zajęć i wyposażeni w środki ochrony osobistej.

Ćwiczenia odbywają się w przewietrzonych salach lub na dworze, w zajęciach są przerwy, a instruktorzy ściśle współpracują z kadrą pedagogiczną, monitorując kondycję Małych Wspaniałych.

Mali Wspaniali

źródło: Fundacja Mali Wspaniali

Mali Wspaniali docenieni!

Praca z dziećmi, której podjęła się Fundacja Mali Wspaniali, została doceniona w konkursie organizowanym przez Komisję Europejską #BeActive Awards 2020 w kategorii Edukacja – za propagowanie aktywności fizycznej wśród przedszkolaków i uczniów. Ministerstwo Sportu w całej Polsce przyznało jedynie pięć takich wyróżnień.

Mali Wspaniali to praca zespołowa następujących podmiotów:

  • Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia
  • Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego
  • Biura Partycypacji Społecznej
  • Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
  • Uniwersytetu Rzeszowskiego
  • Światowej Federacji Karate Tradycyjnego
  • Polskiego Związku Karate Tradycyjnego
  • lokalnych klubów i organizacji sportowych
  • Stowarzyszenia CodersCrew
  • wrocławskiego biznesu

Wroaktywni nadchodzą!

Mali (są) Wspaniali i podobni chcą być teraz Wroaktywni – w ramach nowej kampanii, pilotowanej przez Fundację Młodzi dla Wrocławia, która to fundacja sama jest bardzo młoda, powołana została bowiem dopiero w tym roku przez tych mieszkańców, którzy zapał, umiejętności i zainteresowania chcą spożytkować na rzecz miasta i regionu.

O ich pierwszej, ale bardzo ważnej inicjatywie opowiedział 26 października wiceprezes zarządu Fundacji Młodzi dla Wrocławia Maciej Fedorczuk.

wroaktywni

– 15 procent uczniów szkół podstawowych oraz 30 procent uczniów szkół ponadpodstawowych regularnie korzysta ze zwolnień z wychowania fizycznego. Badania brytyjskich naukowców pod kierunkiem dr Barbary Elliot pokazują natomiast, że w skali Europy polskie dzieci tyją najszybciej. To niepokojące dane, więc chcemy coś tu zmienić. Postanowiliśmy zacząć od zajęć wuefu – wyjaśnia Maciej Fedorczuk. – Uczniów będziemy motywować, żeby nie brali zwolnień i chodzili na wuef, nauczycieli chcemy zainspirować do tworzenia ciekawych konspektów zajęć, dostosowanych do bardziej i mniej zaawansowanych sportowo grup dzieci i młodzieży, a rodziców zamierzamy edukować, dzięki czemu zdadzą sobie sprawę, że zwalniając swoje dzieci z wuefu, tak naprawdę nieumyślnie szkodzą zdrowiu swoich pociech.

Ruszyła kampania „Wroaktywni – chodź na WF!”

Pierwszy krok został zrobiony – powstał spot promocyjny, w którym sportowcy wrocławskich klubów opowiadają o swoich dawnych lekcjach wuefu, które kojarzą im się pozytywnie, i wyjaśniają, dlaczego nie warto opuszczać tych zajęć. Apelują: Chodź na WF!

Do wrocławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych trafiły także plakaty, które promują Wroaktywnych. Te adresowane do uczniów i ich rodziców informują o konsekwencjach braku aktywności fizycznej, a tzw. lista dobrego wuefisty to inspiracja dla prowadzących zajęcia w szkole do przemyśleń na temat tego, czy dobrze planują lekcje dla swoich podopiecznych, która została przygotowana we współpracy z Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

plakaty akcji WroaktywniW ramach programu „Wroaktywni – chodź na WF!” przewidywane są także jeszcze w tym roku pilotażowe lekcje wuefu z udziałem znanych sportowców, a także międzypokoleniowy bieg na orientację, łączący dzieci i rodziców we wspólnej aktywności fizycznej.

Będą również konkursy dla klas i szkół, możliwość wypowiadania się przez dzieci i młodzież w mediach społecznościowych na temat ich oczekiwań co do wuefu i sposobu prowadzenia zajęć, a także wrażeń z ciekawych lekcji czy własnych sukcesów sportowych.

Śląsk Wrocław się przyłącza

Piotr Waśniewski, prezes WKS Śląsk Wrocław i jednocześnie prezes Fundacji Śląsk Wrocław, która jest partnerem Wroaktywnych, cieszy się, że taka współpraca w mieście się rozwija, i zapewnia o dalszej aktywności klubu w propagowaniu sportu także wśród najmłodszych.

– Z pełną świadomością chcemy wykorzystać siłę marki Śląska Wrocław, aby poprzez działalność fundacji wspomagać rozwój sportowy mieszkańców Wrocławia i znacznie poszerzyć krąg osób, które chcemy objąć naszym wsparciem – deklaruje prezes Waśniewski.

piłka nocna WKS Śląsk

W tym miejscu wypada przypomnieć o akcji „Piłka nocna”, czyli bezpłatnych zajęciach piłkarskich dla dzieci i młodzieży (zwłaszcza tych, które mają ograniczony dostęp do sportu), pod okiem trenerów Akademii Śląska Wrocław, odbywających się na boiskach na Kozanowie, Psim Polu i Brochowie od sierpnia do listopada.

Wkrótce mają także ruszyć szkolenia z tzw. kompetencji miękkich, które pomogą dzieciom i młodzieży kształtować pewność siebie, radzić sobie ze stresem czy nawiązywać współpracę w grupie. Również kadra trenerska otrzyma wsparcie w postaci zajęć, pokazujących m.in. narzędzia do skutecznej pracy z młodzieżą, także na płaszczyźnie pozasportowej.

Sportem uderzamy w wirusa

– Bardzo się cieszę, że udało się uruchomić tę drugą część programu dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, który będzie popularyzował aktywne formy spędzania wolnego czasu. To jeden z trzech elementów dużego projektu „Aktywnie przeciwko pandemii”. Mamy nadzieję, że ta cała baza sportowa w naszym mieście, która się ciągle powiększa, będzie wypełniana po brzegi – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji. – To jest nasza ambicja, żeby zmotywować do aktywności wszystkie dzieci, nie tylko te, które mają sportowy talent, ale i takie, które być może potrzebują wsparcia – i ze strony nauczycieli, i przygotowanych do tego trenerów – podkreśla dyrektor Delewski. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl