wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 30 Kreatywnych Wrocławia 2021. Gala za nami
Kliknij, aby powiększyć
Laureaci tegorocznej edycji 30 Kreatywnych Wrocławia 2021 fot. Grzegorz Rajter
Laureaci tegorocznej edycji 30 Kreatywnych Wrocławia 2021

W czwartek, 4 listopada, uroczystość w hotelu The Bridge na Ostrowie Tumskim były świętem nie tylko 30 Kreatywnych wyłonionych w tym roku, ale też wielu ubiegłorocznych laureatów plebiscytu, którzy z uwagi na pandemiczne obostrzenia nie mogli się wówczas spotkać. Galę poprowadził tradycyjnie już Paweł Gołębski, grał dla gości DJ Gambit.

Reklama

Rozpoczynając galę, Magdalena Okulowska, prezes ARAW-u, organizatora plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, przypomniała, że to już siódma edycja imprezy, zaś w poprzednich sześciu nagrodzono ponad 180 osób i zespołów w czterech kategoriach (biznes, kultura/sztuka/design, nauka, społeczeństwo/miasto).

Poznajcie 30 Kreatywnych Wrocławia 2021

30 kreatywnych Wrocławia 2021

– Ambicją portalu Wroclaw.pl, ARAW-u i Miasta Wrocław jest łączenie różnych światów, budowanie platformy wymiany wiedzy, doświadczenia, co przysłuży się bardziej dynamicznemu rozwojowi miasta – mówiła Magdalena Okulowska. – Nasi laureaci posiadają wszystkie cechy, jak talent, pracowitość, wrażliwość, ale i coś jeszcze – odwagę i wolę, aby marzenia przekuwać w konkret – podkreślała prezes ARAW-u, która na scenie wystąpiła nie tylko w charakterze gospodarza, ale i wręczała statuetki w kategorii „Biznes”.

Magdalena Okulowska

Emose Uhunmwangho o wrocławskim DNA

Na początek niespodzianką dla gości i widzów transmitowanej przez internet gali była premierowa piosenka autorstwa gwiazdy Teatru Muzycznego Capitol i znakomitej wrocławskiej wokalistki Emose Uhunmwangho, która zaśpiewała o Wrocławiu, że nieważne skąd jesteś, tu nasz dom, tu nasze serce. „Lubię snuć się na rowerze, gubić się, zatapiać, tulić w szmerze, słuchać gwaru, chłonąć miasto” – to tylko fragment nowego utworu o DNA stolicy Dolnego Śląska. 

Emose Uhunmwangho Teatr Muzyczny Capitol

Laureaci o miłości do miasta

O swoim Wrocławiu wspominało w podziękowaniach wielu tegorocznych laureatów. – Mówi się, że Wrocław to miasto krasnali, ale dla mnie to miasto olbrzymów – podkreślała dr Maja Krefft (nagroda w kategorii „Nauka”). – Wrocław zdecydowanie ma energię i daję energię – mówił dr inż. Wojciech Wodo, który bada cyberprzestrzeń (nagroda w kategorii „Nauka”). 

dr Maja Kreft

dr Maja Krefft, fot. Grzegorz Rajter

Zespół Less Is Lessie tegoroczną płytę o Wrocławiu (którą zasponsorowali fani) wydał nieprzypadkowo. – Chcemy pozostać w kontekście wrocławskim z twórczością – zapowiadał Filip Kozak.

Zobaczcie wszystkich Kreatywnych Wrocławia (2015-2021)

Ceramiczka Janina Myronowa (nagroda w kategorii „Kultura/Sztuka/Dizajn”) napisała w liście, że Wrocław jest jej miastem i jest bardzo szczęśliwa, że dzięki cudownym ludziom, którzy ją otaczają jej marzenia spełniają się właśnie tutaj.  

„Bardzo się cieszę, że mogę tworzyć we Wrocławiu. Słuchanie odgłosów tego miasta jest dla mnie ogromną inspiracją” – podkreślał w liście z podziękowaniami Piotr Damasiewicz, wrocławski trębacz i aktywista nagrodzony w kategorii „Kultura/Sztuka/Dizajn”. 

Wzruszający laureaci, nośne hasła, zabawne puenty 

Podczas gali siódmej edycji plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia 2021 mocno oklaskiwani byli absolutnie wszyscy laureaci, ale szczególnie wzruszył wszystkich materiał poświęcony Janinie Matejuk, filmowcowi amatorowi, która dokumentowała życie miasta od lat 80. Laureatka w kategorii „Społeczeństwo/Miasto” dziękowała osobie/osobom, które ją zgłosiły do plebiscytu i wysłała pozdrowienia dla emerytów, życząc im, aby mieli odwagę realizować najskrytsze marzenia i pasje. Po uroczystości do pani Janiny ustawiła się prawdziwa kolejka fanów, którzy chcieli ją poznać, a wśród nowych wielbicielek są ubiegłoroczne kreatywne – Emilia Czuryk i Milena Tyczyńska, które przyznały, że czekały na galę i spotkanie z ciekawymi ludźmi, co było niemożliwe w ubiegłym roku.

Janina Matejuk

Janina Matejuk (po prawej) odbiera statuetkę od dyr. WCRS-u Doroty Feliks, fot. Grzegorz Rajter

Tatiana Iwanow z Fundacji „Za Wolność Naszą i Waszą” (nagroda w kategorii „Społeczeństwo/Miasto”) wywołała prawdziwy aplauz, dziękując w imieniu wszystkich Białorusinów z Wrocławia i Dolnego Śląska za wsparcie które otrzymują codziennie i zawołała na końcu z nadzieją: „Żywie Biełaruś”.

Tatiana Iwanow

Tatiana Iwanow, fot. Grzegorz Rajter

Dr Anna Oleszkiewicz, badaczka ludzkiego węchu (nagroda w kategorii „Nauka”), żartowała, że jako naukowczyni jest raczej przyzwyczajona do tego, że nikt jej nie słucha, niż ze słucha tyle osób naraz, i dodała, że marzy, aby w przyszłych latach udało się kontynuować interdyscyplinarną współpracę we Wrocławiu. I aby Polska przestała wyżej cenić ideologię niż naukę.

Dr Anna Oleszkiewicz

Dr Anna Oleszkiewicz, fot. Grzegorz Rajter

Dr Maja Krefft, specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży (nagroda w kategorii „Nauka”), mówiła, że wyróżnienie traktuje jako reflektor na psychiatrię dziecięcą, która przechodzi teraz trudne chwile.

Radek Miszczak, przedsiębiorca branż kreatywnych, rodowity wrocławianin (laureat w kategorii „Biznes”), żartował, że chyba nie można być zupełnie normalnym, aby decydować się na prowadzenie biznesu w Polsce, w Polsce teraz – jak podkreślił.

– Chciałbym was zachęcić, bo we Wrocławiu jest mnóstwo kreatywnych osób, abyście je dostrzegali w otoczeniu, doceniali je, wspierali na tej ekscytującej i wyboistej ścieżce życiowej, jaką sobie wybrali, bo to nie tylko kwestia kreatywności, aby tą ścieżką podążać, ale i ekspozycji na ryzyko. Mam nadzieję, że żaden z Nowych Ładów tego nie zmieni – dodał Miszczak. 

Z kolei Krzysztof Jarzyna, praktyk w branży automotive, nagrodę w kategorii „Biznes” dedykował małżonce, która na co dzień znosi jego kreatywność i sporo poświęciła, aby mógł się zawodowo rozwijać. Laureat plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia podkreślił, że to rodzina jest dla niego najważniejsza, a poza faktem, że warto być kreatywnym przede wszystkim warto być przyzwoitym – podsumował.  

Z małą pomocą miasta może się udać

Laureaci skorzystali z obecności na sali prezydenta Jacka Sutryka i w podziękowaniach zaznaczyli, że liczą też na pomoc w realizacji przedsięwzięć. Magdalena Kreis i Yuriy Biley z projektu NOWY ZŁOTY (galeria w kiosku, nagroda w kategorii „Kultura/Sztuka/Dizajn”) podkreślali, że obecnie pracują w Lublinie, ale bardzo liczą na powrót do Wrocławia. – Mamy nadzieję, że to wyróżnienie nam to otworzy – mówiła Magdalena Kreis, a Yuriy Biley dodał: – Do zobaczenia we Wrocławiu. 

NOWY ZŁOTY

NOWY ZŁOTY, fot. Grzegorz Rajter

Alan Weiss, który wyszukuje miejsca, gdzie można znaleźć poniemieckie płyty nagrobne, i pragnie, by powstało z nich lapidarium (nagroda w kategorii „Społeczeństwo/Miasto”), zaznaczył, że ma nadzieję, iż teraz będzie mógł współpracować w tym projekcie z miastem.

Stowarzyszeniu Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ (nagroda w kategorii „Społeczeństwo/Miasto”) marzy się z kolei wielki azyl z zapleczem weterynaryjnym. 

Ekostraż Wrocław

Ekostraż, fot. Grzegorz Rajter

W związku z niespełnieniem wymogów formalnych przez jednego z Kreatywnych w tym roku przyznano nagrody 29 laureatom.

Podczas gali na język migowy transmisję tłumaczyły Agata Mazieńczuk i Elżbieta Resler.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl