wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства” na Cmentarzu Osobowickim

W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, 14 sierpnia o godzinie 18.00, jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju Polacy i Ukraińcy wspólnie zapalą znicze na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy prawie sto lat temu ramię w ramię z Polakami walczyli przeciwko bolszewikom. We Wrocławiu znicze zapłoną na Cmentarzu Osobowickim.

Reklama

Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciw Armii Czerwonej.

Akcja „Płomień Braterstwa – Полум'я Братерства”

Celem akcji jest upamiętnienie sojuszników Polski w tamtej wojnie oraz uświadomienie Polakom i Ukraińcom, że były w naszej historii epizody, które mogą nas łączyć i inspirować do współpracy oraz do wzajemnego szacunku.

Organizatorami akcji są członkowie Związku Harcerstwa Polskiego i organizacji ukraińskich skautów „Płast Polska”, którzy od kilku miesięcy odnajdują i porządkują zlokalizowane w Polsce groby żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Do udziału w wydarzeniu zapraszają członków swoich lokalnych społeczności, szkoły, władze samorządowe, wspólnoty religijne, przedstawicieli mediów i wszystkich, którzy zechcą oddać hołd naszym zapomnianym bohaterom.

Akcja jest prowadzona w ponad 30 miejscowościach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Tarnowie, Kaliszu i Wadowicach. Bliższe informacje można znaleźć pod adresem http://odkrywcy.zhp.pl/plomien-braterstwa.

Cmentarz Osobowicki

Grób Antona Jarmaka (1900-1986) – oficera Armii Czynnej URL, potem oficera kontraktowego Wojska Polskiego w stopniu porucznika, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., a także sotnika (kapitana) Armii Czynnej URL Iwana Dziehciarenki (1892-1969).

Rondo Marka Bezruczki we Wrocławiu 

W czerwcu 2018 roku na Stabłowicach, u zbiegu ulic gen. Augusta Emila Fieldorfa i Wojanowskiej, nosi nazwę właśnie generała Marka Bezruczki.

Generał Marko Bezruczko (1893-1944) był ukraińskim dowódcą. Jego dywizja, podczas wojny bolszewickiej w 1920 roku, wspólnie z polskimi żołnierzami skutecznie obroniła Zamość przed Armią Konną Budionnego. Dzięki temu Wojsko Polskie zyskało czas i 31 sierpnia 1920 r. połączone siły polskie i ukraińskie były w stanie rozbić Armię Konną podczas bitwy pod Komarowem.

Czytaj więcej.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl