Duże zmiany na kolei od 15 grudnia

Więcej pociągów z Wrocławia do Warszawy, uruchomienie ekspresów regionalnych, powrót składów na trasę do Bielawy. Start bezpośredniego połączenia do Pragi, w końcu nowy przystanek kolejowy w aglomeracji wrocławskiej – Mokronos Górny. To najważniejsze nowości, które czekają na podróżnych w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 15 grudnia 2019 roku.

  • W nowym rozkładzie kolei czeka nas sporo nowości. fot.PKP Intercity


Więcej pociągów dalekobieżnych 

Od połowy grudnia zwiększa się łączna liczba połączeń Intercity z i do Wrocławia. W nowym rozkładzie będzie ich już niemal 50. Z 12 do 14 rośnie liczba par pociągów łączących stolicę Dolnego Śląska z Warszawą. Mieszkańcy regionu będą mogli też skorzystają z nowych połączeń z Wrocławia i Legnicy przez Lubin do Rudnej Gwizdanowa i dalej do Głogowa. W końcu pojedziemy też szybciej z Wrocławia do Zgorzelca, dzięki elektryfikacji trasy Węgliniec – Zgorzelec. Zakończenie remontów przez PKP PLK umożliwi również zmianę tras części pociągów łączących Wrocław, Zieloną Górę i Szczecin. Inne, które jeszcze trwają (m.in. na trasie Wrocław-Poznań) dalej będą wymuszały kursowanie objazdami.

Intercity w Miliczu i Zgorzelcu

Pociąg IC Dąbrowska relacji Lublin – Warszawa – Wrocław zostanie skierowany m.in. przez Milicz, który tym samym uzyska dostęp do usług PKP Intercity. Z Warszawy w kierunku Milicza będzie można wyjechać w godzinach popołudniowych, a z Milicza do Warszawy we wcześnie rano. Także Zgorzelec zostanie włączony do siatki połączeń przewoźnika. PKP Intercity wykorzysta efekty elektryfikacji linii 278 do Zgorzelca i skieruje tam pociąg IC Nałkowska z Warszawy, który do tej pory jeździł do Jeleniej Góry.

Nowy przystanek w aglomeracji

Dobrą wiadomością dla mieszkańców aglomeracji wrocławskiej jest uruchomienie od 15 grudnia nowej stacji kolejowej między Smolcem a Wrocławiem – Mokronos Górny. Według kolejarzy do centrum Wrocławia z Mokronosu będzie można dojechać w około 15 minut. Na przystanku będą się zatrzymywały pociągi regionalne. W ciągu doby, w dni robocze,  zaplanowanych jest 17 par pociągów.

Czytaj więcej: Nowy przystanek kolejowy pod Wrocławiem już gotowy [ROZKŁAD JAZDY]

Bezpośrednie połączenie do Pragi

Tydzień po wprowadzeniu nowych rozkładów jazdy, od 21 grudnia startuje bezpośrednie weekendowe połączenie z Wrocławia do Pragi. Obsługiwać je będą pociągi czeskiego przewoźnika Leo Express, które po polskiej stronie, podobnie jak w przypadku połączenia Wrocław – Drezno, obsłużą załogi Kolei Dolnośląskich.

Podróżni będą mogli skorzystać z dwóch par pociągów kursujących w każdy weekend, po jednej parze każdego dnia. W pozostałe dni pasażerowie będą mogli skorzystać z działających do tej pory połączeń z przesiadką w Lichkovie i Uściu nad Orlicą.

Czytaj więcej: Ruszają bezpośrednie połączenia do Pragi

Po 40 latach wracają pociągi do Bielawy

15 grudnia to ważna data także dla regionalnego przewoźnika – Kolei Dolnośląskich. Wtedy po ponad 40 latach wraca bezpośrednie połączenie kolejowe z Wrocławia do Bielawy. Jest to możliwe dzięki przejęciu torów od PKP PLK i wyremontowaniu przez samorząd województwa tej trasy. W sumie będzie kursowało tam 9 par pociągów.

Świetną wiadomością jest również uruchomienie przez KD trzech ekspresów regionalnych. Skrócą one znacznie czas podróży z Wrocławia do Głogowa, Lubina i Zgorzelca i będą jeździć nawet 160 km/h. Pociągi będą się nazywać: Wyżykowski, Kaczawa i Bornit. Koleje Dolnośląskie zwiększa także swoją siatkę połączeń w całym Zagłębiu Miedziowym. Z zastępczej komunikacji autobusowej dalej będą musieli korzystać podróżujący między Jelenią Górą a Szklarską Porębą oraz jeżdżący do Kudowy-Zdrój.

Drugi z lokalnych przewoźników PolRegio utrzyma na dotychczasowym poziomie swoją ofertę przewozową.  – Wrócimy też po latach na trasę między Głogowem a Lesznem. Uruchomimy tam 7 par pociągów dla podróżnych. Poza tym bez większych zmian i utrudnień  - mówi Andrzej Piech, z oddziału dolnośląskiego spółki PolRegio.

Rozkłady wszystkich przewoźników kolejowych można sprawdzać na stacjach lub na stronie internetowej: rozklady-pkp.pl Zgłoś uwagę