Od 11 marca zmiana rozkładu jazdy PKP

Od  najbliższej niedzieli, 11 marca  2018 roku zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy (Koleje Dolnośląskie, PolRegio, Intercity). Pasażerów czekają korekty i zmiany, głównie związane z rozpoczęciem sezonu robót torowych na trasach kolejowych.

  • fot. PKP Intercity


Przewoźnicy regionalni (PolRegio, Koleje Dolnośląskie)

W kursowaniu składów PolRegio/Przewozy Regionalne zmieni się niewiele. Na dwóch trasach z powodu remontów torów będzie obowiązywać autobusowa komunikacja zastępcza.

– Za ostatni pociąg z Wrocławia do Ścinawy i pierwszy ze Ścinawy do stolicy Dolnego Śląska na fragmencie między Wołowem a Ścinawą będzie kursować autobus zastępczy – mówi Andrzej Piech z PolRegio. Podobnie sytuacja będzie wyglądać na trasie Wrocław-Rawicz. Kolejarze na odcinku między Żmigrodem a Rawiczem podstawią rano i w nocy autobus zastępczy. 

Więcej zmian, bo w zasadzie na większości tras będzie w pociągach Kolei Dolnośląskich.

– Sezon wiosenny to wzmożony okres prac torowych. Zmiany będą dotyczyć większości linii obsługiwanych przez Koleje Dolnośląskie. Rozkład jazdy będzie podawany w kilku wariantach. Ponadto na wielu liniach zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Utrudnień będzie sporo, będą  dotyczyć również  połączeń transgranicznych – mówi Piotr Rachwalski, prezes zarządu Kolei Dolnośląskich.

Poniżej wykaz najistotniejszych zmian na poszczególnych liniach. 

D3 Wrocław - Żmigród – Rawicz

Pociągi kończące bieg w Rawiczu zostaną na odcinku Żmigród - Rawicz zastąpione zastępczą komunikacją autobusową.

D5 Legnica - Dzierżoniów Śląski - Kłodzko - Kudowa-Zdrój

Na odcinku Piława Górna - Kamieniec Ząbkowicki od 15 marca do 5 kwietnia będą prowadzone prace budowlane ze wstrzymaniem ruchu kolejowego. W związku z tym godziny odjazdu pociągów mogą ulegać zmianom, a w niektórych terminach połączenia między Piławą Górną a Kamieńcem Ząbkowickim lub Kłodzkiem będą zastępowane autobusami. W przypadku połączeń Legnica (14:47) - Kłodzko (17:50) oraz Kłodzko (11:04) - Legnica (13:54), ze względu na ograniczenia między Kamieńcem i Kłodzkiem pasażerowie będą musieli podróżować z przesiadką w Kamieńcu Ząbkowickim do składów jadących z i do Wrocławia.

D6 Wrocław - Wałbrzych - Jelenia Góra - Szklarska Poręba

Największe utrudnienia występować będą na odcinku Jaworzyna Śląska - Wałbrzych Miasto. Popołudniowe pociągi szczytowe, kursujące w relacji Wrocław Główny - Wałbrzych Miasto, od Jaworzyny Śląskiej nadal będą obsługiwane autobusami zastępczymi. W okresie od 11 do 15 maja na stacji Świebodzice dla pociągów będzie dostępny tylko jeden tor, pozbawiony peronu - wówczas pasażerowie ze Świebodzic będą dowożeni do pociągów autobusami, z przesiadką na najbliższej stacji (Jaworzyna Śląska lub Wałbrzych Szczawienko).

D9 Wrocław - Ziębice - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko - Międzylesie – Lichkov

W terminie  od 22 do  28 maja pasażerowie pomiędzy Ziębicami i Kamieńcem Ząbkowickim będą przewożeni autobusami. Na odcinku Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko znacząco ograniczono  ruch pociągów. Do 10 kwietnia jedna para pociągów: połączenie Wrocław (15:49) - Kłodzko (17:28) oraz Kłodzko (17:44) - Wrocław (19:25) na końcowym odcinku Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko będzie obsługiwana autobusem zastępczym.

D10 Wrocław - Legnica - Węgliniec - Zgorzelec - Goerlitz – Drezno

W dniach od 23 do 25 marca pomiędzy Bautzen i Dreznem obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

D19 Jelenia Góra - Lubań Śląski - Zgorzelec / Goerlitz – Węgliniec

W związku z pracami torowymi na odcinkach Jelenia Góra - Rybnica (23-27 kwietnia) oraz Lubań Śląski - Zgorzelec (14-18 maja)  kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

D25 Wrocław - Legnica - Żary - Forst Lausitz

W związku z robotami pod Lesznem Górnym, w okresie od 12 do 26 marca na odcinku Leszno Górne - Żary - Forst Lausitz wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

D29 Wrocław - Kamieniec Ząbkowicki - Kłodzko - Kudowa-Zdrój

W trakcie wymiany rozjazdu w Ziębicach (22-28 maja) na odcinku Ziębice - Kamieniec Ząbkowicki pasażerów przewozić będą autobusy komunikacji zastępczej. 

D99 Wrocław - Berlin

W trakcie prac pod Lesznem Górnym w weekendy, w  terminie od 17 do 25 marca pociągi pojadą objazdem przez Horkę. 

Nowy rozkład jazdy to również rozpoczęcie kursowania połączeń sezonowych. Od dnia 28 kwietnia zostanie uruchomione weekendowe połączenie turystyczne Sędzisław – Kamienna Góra – Trutnov (linia D26) oraz nowe połączenie Wrocławia i Wałbrzycha z Mieroszowem oraz Adrszpachem, umożliwiające dojazd do czeskiego Skalnego Miasta (linia D28).

Zmiany na trasach dalekobieżnych 

Od 11 marca na odcinku Wrocław - Poznań na trasę objazdową przez Ostrów Wlkp. zostanie skierowana para pociągu TLK Pomorzanin relacji Wrocław - Gdynia - Wrocław.

Ponadto od 11 marca pociąg IC Przemyślanin relacji Przemyśl - Szczecin na trasie pomiędzy Gliwicami a Poznaniem pojedzie przez Ostrów Wlkp. z pominięciem Wrocławia. Natomiast od 3 kwietnia na tej trasie w przeciwnym kierunku, tj. Poznań – Gliwice, przez Ostów Wlkp. (z pominięciem Wrocławia) pojedzie również pociąg IC Przemyślanin. Zmiany są wprowadzane ze względu na ograniczenia przepustowości linii nr 271.

Od marcowej korekty rozkładu jazdy pociąg TLK Kresowiak relacji Wrocław Gł. – Warszawa będzie kursował częściej, czyli poza dniami roboczymi podróżni będą mogli nim także podróżować w niedziele.

Utrudnienia na trasach do Krakowa

Pasażerowie pociągów jadących z kierunku Wrocławia (Wyspiański, Siemiradzki, Mehoffer), którzy zaplanowali podróż tymi składami do Krakowa na stacji Miechów będą przesiadać się do innych pociągów PKP IC (z wyjątkiem EIP, EIC) oraz Spółki Koleje Małopolskie, jadących w kierunku Krakowa Głównego oraz do pociągu Spółki Przewozy Regionalne odjeżdżającego ze stacji Miechów o godz. 11:49 do stacji Kraków Główny.

W kierunku powrotnym pociągi Mehoffer, Hetman, Matejko nie zatrzymują się w Krakowie, a pasażerowie planujący podróż nimi z Krakowa powinni skorzystać z innych pociągów PKP IC (z wyjątkiem EIP, EIC) oraz Spółki Koleje Małopolskie, w celu dojazdu do stacji Miechów. Na odc. Kraków Gł. – Miechów – Kraków Gł. będzie obowiązywać honorowanie biletów PKP IC w pociągach Kolei Małopolskich oraz innych PKP IC (z wyjątkiem EIP, EIC).

Te zmiany wynikają z ograniczeń w ruchu pociągów na węźle krakowskim. W związku z pracami na linii Kraków Główny – Podłęże czasowe ograniczenie ruchu nastąpi w godz. 9.30-14.30. 

Sprawdź rozkłady jazdy PKPZgłoś uwagę