wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławianie nominowani do Paszportów Polityki. Dziś poznamy zwycięzców

Aż dwóch wrocławian znalazło się w gronie nominowanych do prestiżowego lauru przyznawanego przez tygodnik „Polityka”. W kategorii „Teatr” spore szanse na wygraną ma reżyser Łukasz Twarkowski, zaś w kategorii „Kultura cyfrowa” trzymajmy kciuki za Pawła Koźmińskiego, twórcę gry komputerowej „World of Horror”. Zwycięzców poznamy 16 stycznia podczas gali transmitowanej przez TVN.

Reklama

Wrocławski reżyser Łukasz Twarkowski z nominacją

Łukasz Twarkowski to nazwisko już doskonale znane w świecie teatru, choć szkoda, że wrocławska publiczność musi na spektakle reżysera podróżować.

Do krajów nadbałtyckich (w Rydze zrealizował fenomenalną produkcję „Rohtko”, którą w tym roku obejrzą widzowie paryskiego Odeonu), albo do stolicy, gdzie w ubiegłym roku przygotował „The Employees” w warszawskim Studio Teatrgalerii.

Wrocławianin nie ma formalnej edukacji teatralnej, był jedynie wolnym słuchaczem Akademii Teatralnej w Petersburgu, choć spędził 15 lat współpracując z Krystianem Lupą (jako asystent i twórca filmów wideo do spektakli reżysera).

Twarkowski debiutował w 2011 roku w Teatrze Polskim we Wrocławiu spektaklem „Farinelli” z Bartoszem Porczykiem w głównej roli, w 2016 roku na tej scenie zrealizował jeszcze przedstawienie „Grimm: Czarny śnieg” inspirowane cyklem baśni braci Grimm.

W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie powstał jego słynny „Akropolis” wg Stanisława Wyspiańskiego. Do głośnych spektakli należy m.in. jego „Lokis” zrealizowany w Teatrze Narodowym na Litwie.

Łukasz Twarkowski jest laureatem Wrocławskiej Nagrody Artystycznej 2022 w kategorii „Teatr”. 

– Bardzo mnie to wzrusza i paradoksalne jest to, jak daleko trzeba wyjechać, żeby być dostrzeżonym we Wrocławiu – mówił w grudniu 2022 roku Łukasz Twarkowski odbierając laur z rąk prezydenta Jacka Sutryka.

<p>Łukasz Twarkowski z Wrocławską Nagrodą Artystyczną 2022</p> fot. UM Wrocław
Łukasz Twarkowski z Wrocławską Nagrodą Artystyczną 2022

Dodał, że jest to miasto dla niego bardzo ważne, a jednocześnie historia dla artystów teatru jest gorzka, bo związana z Teatrem Polskim.

– Nie powinniśmy zapominać o tym, że kilka lat temu we Wrocławiu doszło do zniszczenia jednej z najważniejszych scen nie tylko w kraju. Bardzo się cieszę, że Miasto Wrocław wspiera Teatr Polski, który zszedł do podziemia i mam nadzieję, że będzie się rozwijać dalej wolna sztuka – dodał reżyser.

W kategorii „Teatr” obok Łukasza Twarkowskiego o Paszport Polityki powalczą też pisarz, dramaturg i reżyser Mateusz Pakuła oraz reżyserka i scenarzystka Katarzyna Szyngier.

Twórca gry komputerowej Paweł Koźmiński z nominacją

W kategorii „Kultura cyfrowa” szansę na Paszport Polityki ma wrocławianin Paweł Koźmiński – z zawodu technik dentystyczny, po godzinach twórca gry wideo „House of Horror” w retro stylu, który zachwycił m.in. autorów portalu PC Gamer, czy Metacritic (tam przyznano mu 78/100 punktów w oparciu o ponad 20 recenzji).

Co ciekawe, grę stworzył samodzielnie, a pierwszą wersję wydał w 2020 roku na platformach do gier Steam i GOG (używając pseudonimu „panstasz”).

Nowa wersja 1.0 zadebiutowała w październiku 2023 roku i można ją znaleźć na Nintendo Switch, PlayStation 4 i 5, platformie Steam (dostępne napisy to angielski, francuski, niemiecki, japoński, koreański oraz chiński).

Język japoński był niemal obowiązkowy, zwłaszcza że grę „House of Horror” zainspirowała m.in. twórczość japońskiego mangaki Junji Itō.

<p>Scena z gry komputerowej &bdquo;House of Horror&rdquo; Pawła Koźmińskiego</p> fot. mat. pras.
Scena z gry komputerowej „House of Horror” Pawła Koźmińskiego

Japonia (a ściślej nadmorskie miasteczko Shiokawa) jest również miejscem akcji gry Pawła Koźmińskiego. A wrocławianin przenosi graczy w lata 80. XX wieku i funduje niezłą dawkę emocji (bo budzą się pradawne moce, a mieszkańcy Shiokawy wpadają w szaleństwo, dzieją się przerażające rzeczy) i pozwala rozwiązać wiele zagadek.

Dzięki temu wchodzący w świat „House of Horror” rozwiązują tajemnice i mogą uchronić świat przed zagładą.

W kategorii „Kultura cyfrowa” wrocławianin Paweł Koźmiński jest nominowany wspólnie z Robertem Latosiem i Starward Industries.

Paszporty Polityki 2023. Gdzie oglądać transmisję

Transmisję wręczenia nagród kulturalnych przyznawanych przez tygodnik „Polityka” dla polskich artystów, którzy przyczyniają się do przekraczania granic w sztuce obejrzymy we wtorek 16 stycznia o 20.15 na antenie TVN.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama